Jak dobrze wejść na rynek z nową propozycją (produktem, usługą, ofertą)? – to pytanie zadają sobie specjaliści od marketingu. Kierują je właśnie do nas, profesjonalistów w dziedzinie badań. Jakich badań? Wachlarz jest bardzo szeroki, poniżej siedem propozycji, które ułatwią Wam działania i zaoszczędzą pieniądze i czas:
- Analiza konkurencji
- Zainteresowanie nową propozycją – produktem, usługą, ofertą
- Segmentacja
- Badanie wrażliwości cenowej
- Testy konceptów
- Testy produktów – UX, testy smaku
- Badania koncepcji marketingowych – działań promocyjnych
Pełna obsługa badawcza podczas wejścia na rynek z nowym produktem czy usługą to komplet wiedzy pozwalający na spójne, klarowne i efektywne wprowadzenie propozycji dla konsumentów i użytkowników. Badania pozwalają na zweryfikowanie rynku – od analizy konkurencji i dostępnych rozwiązań o podobnej specyfice, przez określenie grupy docelowej (segmentacja), a na zbudowaniu środowiska marketingowego (opakowanie, przekaz, strona internetowa, reklama) dopasowanego względem potrzeb grupy skończywszy.
Od czego warto zacząć?
Można odpowiedzieć – „od początku” i …. jest to dobra odpowiedź!
Po pierwsze badania rynku i analiza konkurencji – wszystko po to, by zrozumieć aktualne trendy, preferencje klientów, oraz konkurencję w branży. To pomoże Ci ocenić, jak Twój produkt może się wyróżniać i w jaki sposób dostosować swoją strategię marketingową.
Co dalej?
Kolejny krok to badania nad zapotrzebowaniem. Ich celem jest zweryfikowanie tego, czy jest jeszcze miejsce na Twój produkt/usługę. Dzięki tym badaniom dowiesz się, czy istnieje rzeczywista potrzeba na rynku dla Twojego produktu oraz jakie są oczekiwania klientów.
Bezpośrednio z tymi badaniami związana jest segmentacja, czyli badania pozwalające określić profil Twoich klientów – ich zwyczaje zakupowe, cechy społeczno-demograficzne, emocje, potrzeby, kanały komunikacji, …. (można by wymieniać jeszcze długo). Wszystko po to, by w jak najlepszy sposób zbudować grono zaangażowanych konsumentów/ użytkowników.
Nieodłącznym elementem wprowadzania nowej propozycji na rynek jest określenie ich cen. W tym celu realizowane są badania wrażliwości cenowej (np. PSM, DPA). Badania cenowe służą optymalizacji poprzez badanie oczekiwań konsumentów.
Punkt piąty z naszej listy – testy konceptów – można realizować je przynajmniej na 3 sposoby:
- Deklaratywnie – za pośrednictwem ankiet. Zebrany w ten sposób materiał wskazuje opinie i sądy potencjalnych użytkowników (wyodrębnionych uprzednio na podstawie segmentacji).
- Za pomocą danych biometrycznych, wykorzystując bodźce wpływające na zmysł wzroku.
- Za pomocą technologii VR i biometrii, gdzie możliwe jest analizowanie np. przestrzeni sklepowej lub testowanie wirtualnych wariantów np. opakowania.
Testy produktu, to co respondenci lubią najbardziej, czyli możliwość posmakowania, dotknięcia, powąchania, sprawdzenia sposobu obsługi. W ten sposób sprawdzamy jest jak Twój produkt „działa” w praktyce poprzez testy użytkownicze. I znowu można to zrobić w różny sposób:
- Np. tradycyjnym, ankietowym testem smaku, konsystencji, zapachu, użyteczności aplikacji.
- Ze wsparciem biometrii – odkrywając jakie emocje towarzyszą kontaktowi z produktem.
Pozwoli to zidentyfikować potencjalne problemy, dostosować funkcje produktu oraz optymalizować doświadczenie klienta.
Na koniec wisienka na torcie – badania nad komunikacją i promocją. Niezbędnik, aby zidentyfikować najskuteczniejsze sposoby dotarcia do Twojej docelowej grupy klientów oraz przekazania im wartości Twojego produktu.
Każda z powyższych propozycji stanowi doskonale źródło wiedzy przed wprowadzeniem produktu/usługi na rynek. Łącznie pozwalają na skuteczne i efektywne zarządzenie nowością.
Potrzebujesz więcej informacji o badaniach?
Skontaktuj się z nami!
Joanna Florczak-Czujwid
Dyrektor Działu Badań Marketingowych i HR
j.florczak@asmresearch.pl