Dlaczego badania rynku są niezbędne w każdej firmie chcącej skutecznie konkurować w swojej branży?
W niemal każdej branży występuje obecnie silna konkurencja. Zwiększająca się sukcesywnie świadomość konsumencka idzie w parze z coraz niższą lojalnością klientów. Zatem nawet firmy posiadające wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach nie mogą liczyć na pewny sukces. Technologia i ewolucja stylu życia zmieniają dynamicznie potrzeby i oczekiwania klientów więc tylko przedsiębiorstwa dokonujące systematycznego monitoringu swojej branży są w stanie właściwie na nie reagować a nawet wyprzedzać. Badania rynku są koniecznym elementem marketingu.
Jak badanie rynku pozwoli Ci planować i na bieżąco realizować
skuteczną strategię firmy?
Jeżeli na przykład oferujesz określoną gamę produktów lub usług lub chcesz wejść na nowy rynek czy w nową branżę, musisz orientować się w trendach w tych segmentach i pozyskać konieczne dane z obszaru potencjału rynku, takie jak:
- poziom popytu na produkty i usługi – jakie jest zapotrzebowanie konsumentów na poszczególne dobra,
- poziom podaży na produkty i usługi – jaka jest ilość produktów danej kategorii oferowana przez ich producentów przy określonej cenie,
- analiza pojemności rynku – czy na rynku jest jeszcze miejsce dla nowego producenta/dystrybutora.dostawcy,
- analiza elastyczności cenowej – jak zmiana ceny wpływa na popyt danego produktu.
W przeciwnym razie pojawi się konkurencja, która zdiagnozowała dany segment rynku i wkroczy w twoją niszę. Przeprowadzi dodatkowo badania marketingowe i odpowie na potrzeby klientów oraz wejdzie z ofertą poprzez odpowiednio zaplanowaną i osadzoną w trendach kampanię marketingową. Nowy produkt wyprze z rynku Twój i Twoje wyniki sprzedaży spadną. Gdy odpowiednio wcześniej przeprowadzisz badanie rynku, będziesz w stanie w porę odpowiedzieć na wyzwania, jakie rynek przed Tobą stawia.
Jak realizujemy projekty market research?
Badania rynku są realizowane metodami ilościowymi oraz jakościowymi.
Techniki ilościowe to różnego typu ankiety. W tym przypadku celem klienta jest otrzymanie miarodajnych wyników reprezentatywnych dla całej populacji danej grupy docelowej. Zatem przed rozpoczęciem badania określamy próbę, która stanowi rzeczywistą reprezentację określonej populacji. Bierzemy przy tym pod uwagę takie zmienne jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości, województwo, itp.), poziom wykształcenia, dochody (poszczególnych osób lub/i gospodarstwa domowego łącznie), ilość osób w gospodarstwie domowym. W przypadku, gdy pozyskujemy dane od przedsiębiorstw, w próbie kategoryzujemy np. wielkość podmiotu, zatrudnienia, lokalizację, branżę w ramach której działają.
Przeprowadzamy badania ankietowe następującymi technikami:
- CATI – wywiady telefoniczne z użyciem najnowszej generacji systemu komputerowego CADAS, który zapewnia szybką realizację, bieżącą kontrolę i automatyczne kodowanie;
- CAWI – wywiady internetowe, które respondenci mogą wypełnić w dowolnym czasie poprzez komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu. Każdy respondent otrzymuje ankietę z unikalnym linkiem, dzięki czemu precyzyjnie kodujemy wyniki. Ankiety mogą zawierać treści tekstowe, graficzne i audiowizualne;
- CAPI – wywiady ankietowe prowadzone w terenie za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym, które daje szereg możliwości pytań, podobnie jak w badaniu CAWI;
- PAPI – tradycyjna ankieta w formie papierowego kwestionariusza. Rozwiązanie tego typu pozwala w krótkim czasie zebrać ankiety od osób zgromadzonych w określonym miejscu (ankiety audytoryjne).
Techniki jakościowe badań rynku polegają na zadawaniu pytań otwartych nakierowanych na uzyskanie od badanych szerszych informacji. Do tych metod zaliczamy m.in. zogniskowane wywiady grupowe (FGI) oraz indywidualne wywiady pogłębione (IDI). W obu przypadkach badanie odbywa się pod kierunkiem moderatora, który sprowadza rozmowę na właściwy temat i odpowiednio do założeń przygotowanego wcześniej scenariusza zadaje pytania pomocnicze. Moderator odpowiada również za uzyskanie wyczerpujących odpowiedni od wszystkich uczestników badania. Każda sesja badań jakościowych jest nagrywana, co pozwala na stworzenie transkrypcji, a następnie wykonanie analizy jakościowej na ich podstawie. Ponadto może być transmitowana online do klienta, który ma możliwość obserwowania przebiegu badania.
Dane uwzględniane podczas analizy rynku
Każde badanie rynku jest przez nas projektowane indywidualnie i uwzględnia takie dane, które najlepiej odpowiadają na potrzeby zleceniodawcy. Analiza rynku może zawierać nie tylko wyniki badań jakościowych czy ilościowych z udziałem respondentów. Do badania nieraz dołączamy desk research czyli analizę danych zastanych o charakterze wtórnym. Zaliczają się do nich np. raporty z przeprowadzonych przez nas innych badań, nasze gotowe raporty rynkowe , dane posiadane przez klienta, publikacje branżowe, dane statystyki publicznej, podręczniki oraz różnego typu bazy informacji.
Jakie korzyści można odnieść dzięki badaniom rynku?
Firmy, które decydują się na przeprowadzenie badań rynku, otrzymują informacje potrzebne do realizowania skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych oraz prowadzenia optymalnej polityki cenowej. Dzięki temu mogą zwiększać swoje udziały rynkowe i budować przewagę konkurencyjną.
Badania rynku – FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Podsumowanie
Przedstawiliśmy Ci skondensowane informacje o badaniach rynku, o korzyściach płynących z ich realizacji i o procesie badawczym. Zatem masz wiele powodów ku temu, aby jak najszybciej zdecydować się na przeprowadzenie badania rynku. Nie daj konkurencji szansy by zagarnęła Twój udział rynkowy. Dostarczymy Ci wiarygodne dane z badań i analiz, w oparciu o które podejmiesz trafne decyzje biznesowe.