Badania efektywności
działań promocyjnych
Spis
treści
- Co to jest efektywność działań promocyjnych?
- Dlaczego badania efektywności działań promocyjnych są tak ważne?
- Czym są badania efektywności działań promocyjnych?
- Skuteczna kampania reklamowa! Jaka ona jest?
- Kiedy badać efektywność działań promocyjnych?
- Kto powinien skorzystać z badań efektywności działań promocyjnych?
- Nasi Zleceniodawcy
- Jakimi technikami wykonujemy badania efektywności działań promocyjnych?
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania efektywności działań promocyjnych – cennik
- FAQ
Głównym celem działań promocyjnych jest kształtowanie lub zmiana postaw odbiorców wobec określonego produktu (przekonanie ich, że ta marka jest lepsza od marek konkurencyjnych), a tym samym wpływanie na ich zachowania (aby kupowali tę, a nie inną markę). Działania promocyjne będą efektywne, jeśli przyniosą nadwyżkę osiągniętych efektów nad nakładami wykorzystanymi do realizacji tych działań.
Godny zaufania nadawca komunikatu reklamowego to ktoś, kto wzbudza zaufanie i posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Osoba jest godna zaufania, ponieważ jest osobą powszechnie szanowaną i cenioną lub autorytetem w danej dziedzinie. Atrakcyjny nadawca to ktoś, kto wywołuje u odbiorcy komunikatu pozytywne uczucia i emocje. Atrakcyjność może również wynikać z identyfikacji odbiorcy z nadawcą (np. „normalna” gospodyni domowa) lub może wywoływać podziw i tym samym chęć upodobnienia się do nadawcy (np. piękna modelka).
Dlaczego badania efektywności działań promocyjnych są ważne?
Na dzisiejszym wysoce konkurencyjnym rynku i nasyceniu przekazami reklamowymi większość reklamodawców nie decyduje się na tworzenie reklam wyłącznie na podstawie intuicji, ignorując wyniki badań marketingowych, które dostarczają wiedzy na temat konsumentów, przyszłych odbiorców reklamy. Oczekuje się, że badania dostarczą konkretnych informacji rynkowych: o dostępności produktów konkurencyjnych, percepcji użytkowników, stosowanych technikach reklamowych informacji o użytkownikach w danej kategorii (segmencie), wzorcach użytkowania marki itp. Decyzje dotyczące strategii produktowych i komunikacyjnych podejmowane są na podstawie tych danych i stanowią punkt wyjścia do tworzenia kampanii przez agencję reklamową.
Zignorowanie tych informacji może doprowadzić do powstania przekazów reklamowych nieodpowiadających cechom grupy docelowej (np. reklama skierowana do młodzieży ale odwołująca się do wartości wspólnych dla dorosłych) lub do położenia nacisku na cechy produktu, które nie mają znaczenia dla użytkowników, co w efekcie prowadzi do powstania niewłaściwej kampanii. Wczesny kontakt z potencjalnymi odbiorcami reklamy poprzez badania, umożliwia osobom odpowiedzialnym za produkcję reklam zrozumienie docelowej grupy odbiorców.
Czym są badania efektywności działań promocyjnych?
Badania reklamy to ważna, a zarazem bardzo złożona grupa badań marketingowych, zajmująca się emocjami i postawami konsumentów, a także złożonymi relacjami postawa-zachowanie (związek między postrzeganiem reklamy a reakcjami w postaci zakupu produktów reklamowanych).
Producenci reklamy (agencje reklamowe) oraz firmy produkujące produkty reklamowane, nieustannie starają się, aby ich wysiłki i nakłady na reklamę przyniosły pożądany efekt, czyli aby produkowana przez nich reklama była skuteczna. Jednak badania nie są w stanie tego zagwarantować, mogą jedynie zminimalizować ryzyko popełnienia błędów na etapie tworzenia reklamy, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo skuteczności.
Wyniki badań marketingowych mogą również pomóc w ocenie skuteczności przeprowadzonej kampanii. Badania reklamy to bardzo szerokie i kompleksowe pojęcie, dlatego stosuje się różne metody i techniki badawcze.
W proces badań efektywności działań promocyjnych wchodzą:
- badania przekazu reklamowego,
- badania treści reklamowych,
- badanie zauważalności przekazów marketingowych,
- analizowanie materiału reklamowego pod kątem jego konstrukcji/poprawności,
- analiza treści przekazów marketingowych/reklamowych,
- wskaźnik emocjonalnego odbioru reklamy/kampanii.
Badanie efektywności kampanii to nie tylko analiza liczb i wskaźników (TOM, spontaniczna i wspomagana świadomość marki, zasięg reklamy, OTS, OTH, częstotliwość reklamy, itd.), to również emocje odbiorców. Badania z użyciem EEG, EMG i facetrackingu, pozwalają jeszcze głębiej zrozumieć konsumentów i ich reakcje, a także we właściwy sposób zaprojektować przekaz.
Skuteczna kampania reklamowa! Jaka ona jest?
Aby zbadać zmianę postawy wobec reklamowanego produktu, czyli efekt perswazyjny reklamy, porównujemy odpowiedzi na różne pytania zadawane konsumentom przed i po kampanii reklamowej. Pytania te dotyczą reklamowanej marki oraz marek konkurencyjnych.
Jeśli po kampanii dla danej marki konsumenci kojarzą atrybuty przekazywane w reklamie z tą marką częściej niż przed kampanią i częściej niż z jej konkurentami, to możemy mówić o zmianie postawy i perswazyjnym działaniu reklamy.
Najlepszym sposobem pomiaru skuteczności reklamy jest oczywiście zmiana zachowania pod jej wpływem, czyli faktyczny zakup produktu.
Właściwie zaplanowana kampania zapewnia dotarcie do oczekiwanego grona odbiorców. Badania marketingowe pozwalają zweryfikować jej trafność i zasięg.
Kiedy badać efektywność działań promocyjnych?
Badania efektywności działań promocyjnych powinny być procesem ciągłym – systematycznym, aby lepiej zrozumieć potrzeby, pragnienia i oczekiwania konsumentów. Znajomość grupy docelowej jest podstawą skutecznych działań promocyjnych.
Wiele firm jest przekonanych, że doskonale wiedzą, czego potrzebują ich klienci, jakich usług lub produktów potrzebują. Często jest to błędne przekonanie wynikające z rzadkiej lub jednorazowej analizy skuteczności działań promocyjnych. Oznacza to konieczność systematycznego obserwowania zmieniających się czynników, które faktycznie wpływają na zachowanie klientów, do których kierujemy swoją ofertę.
Aby nadążać za ciągłymi zmianami w świecie globalnym, musimy stale uzupełniać naszą wiedzę o efektywności działań promocyjnych.
Kto powinien skorzystać z badań efektywności działań promocyjnych?
Badania efektywności działań promocyjnych powinny być podstawą każdego biznesu, aby dać odpowiedz dla jakiej grupy konsumentów tworzymy dany produkt lub usługę.
Z tych badań może skorzystać każdy kto chce zaistnieć i odnieść sukces na rynku, kto chce zwiększyć sprzedaż produktów, kto chce wprowadzić nowy produkt, żeby był on pozytywnie odbierany przez konsumentów, kto chce uzyskać przewagę konkurencyjną.
A przede wszystkim, kto nie chce marnować pieniędzy na nie efektywne działania promocyjne.
Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi firmami, którym zależało na wprowadzeniu zmian w dotychczasowym prowadzeniu biznesu. Wykonane badania miały na celu pomóc w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Jakimi technikami wykonujemy badania efektywności działańpromocyjnych?
Badania efektywności działań promocyjnych wykonujemy następującymi technikami badawczymi:
CATI
Wywiady telefoniczne
CAWI
Ankieta on-line
PAPI
Ankieta papierowa
FGI stacjonarny
Wywiady grupowe
FGI on-line
Wywiady grupowe
Etnografia
Obserwacja i opis
IDI
Wywiady pogłębione bezpośrednie
ITI
Wywiady pogłebione on-line
CAPI
Ankieta stacjonarna na komputerze
Diady, triady
Wywiady w małych grupach
Testy użytkownika
Testy produktów, ocena konsumencka
DR
Desk research, analiza danych zastanych
MOBI
Ankieta stacjonarna na urządzeniach mobilnych
Eye tracking
Badania biometryczne - śledzenie ścieżki wzroku
Face tracking
Badania biometryczne - analiza mimiki twarzy
Mystery e-mailing
Tajemniczy klient - testy obsługi przez e-mail
Mystery calling
Tajemnczy klient - testy obsługi telefonicznej
Mystery shopping
Tajemniczy klient - testy obsługi w punkcie
Metody projektowe
Design thinking, projektowanie literacyjne
Motion tracking
Przechwytywanie ruchu - XSENS, Vicon, Kinect
Ankieta audytoryjna
Ankieta określonej grupy w pomieszczeniu
EMG
Badania biometryczne - analiza mikroekspresji mięśni twarzy
EEG
Badania biometryczne - analiza aktywności mózgu
GSR
Badania biometryczne - analiza aktywności bioelekrycznej skóry
Obecnie najbardziej skutecznymi technikami badań efektywności działań promocyjnych jest neuromarketing połączony z badaniami tradycyjnymi, takimi jak wywiad ankietowy lub pogłębiony. Neuromarketing to fuzja wiedzy medycznej, psychologicznej, technologii i marketingu. Efektywność przekazu reklamowego możemy udokumentować za pomocą badań neuromarketingowych umożliwiających szczegółową analizę wpływu istotnych czynników, dzięki którym reklama staje się skuteczna.
Dzięki analizie reakcji człowieka na bodźce zmysłowe można zweryfikować dane deklaratywne, jakie przekazuje respondent oraz pozyskać wiedzę o emocjach klienta, którymi odpowiada on na przekaz reklamowy.
Elektroencefalogram (EEG) służy do pomiaru aktywności fal mózgowych, dzięki czemu wiemy jak mózg reaguje na bodźce. W specjalnym lekkim czepku nakładanym na głowę badanego umieszczone są czujniki tworzące siatkę o dużej gęstości, rejestrujące sygnały o bardzo niskim napięciu. Badania EEG można połączyć z pomiarami okulograficznymi (Eye tracking), które pozwolą stwierdzić, gdzie patrzy osoba doświadczająca danego bodźca, oraz z badaniami mimiki (Face tracking), które umożłiwiają pozyskanie danych o emocjach klienta w danym momencie. Możemy uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, np.:
- jak konsumenci ustosunkują się do nowego produktu czy przekazu reklamowego?
- jak zareagują na wybrane cechy nowego produktu?
- czy projekt opakowania, ulotka lub reklama zapewni osiągnięcie wysokiej uwagi u konsumenta?
- która wersja opakowania/reklamy wywołuje najlepsze reakcje pod katem decyzji zakupowych?
Możemy zebrać dane dotyczące poziomu uwagi i zaangażowania emocjonalnego z wybranego fragmentu przekazu reklamowego i określić ryzyko, czy konsument przestanie skupiać na niej swoją uwagę a co za tym idzie, nad którym fragmentem reklamy powinno się jeszcze popracować.
Możemy stwierdzić czy po wielokrotnym powtórzeniu przekazu reklamowego jego efektywność spada, a co za tym idzie zoptymalizować decyzje dotyczące zakupu czasu reklamowego.
Możemy wychwycić najskuteczniejsze neurologicznie momenty reklamy i skrócić czas jej trwania do niezbędnego minimum, a co za tym idzie zaoszczędzić znaczne środki na kosztach emisji reklamy.
Na podstawie badań odbioru reklamy, możemy określić na ile produkt zakorzenił się w umyśle konsumenta, a co za tym idzie spowodować znaczący wzrost gotowości do podjęcia decyzji zakupowych.
Poprzez analizę ruchu gałek ocznych możemy ocenić efektywność konkretnej postaci, narratora, grafiki i zdiagnozować ich skuteczność, możemy wskazać te momenty, które wywołują najwyższą gotowość do zakupu, a co za tym idzie spowodować znaczący wzrost sprzedaży.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od 1996 r. realizujemy badania marketingowe. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Regularnie pozyskujemy również nowych zadowolonych klientów, którzy korzystają z przeprowadzonych przez nas badań.
Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na lepsze wyniki firm, z którymi współpracujemy.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania efektywnościdziałań promocyjnych - Cennik
Przeprowadzane przez nas badania efektywności działań promocyjnych dobierane są adekwatnie do potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.
FAQ
Ze względu na mnogość badanych czynników, harmonogram oraz czas realizacji jest ustalany za każdym razem indywidualnie z klientem. Możemy wskazać jedynie przykładowy czas realizacji projektu który wynosi 5-6 tygodni. Czas badania może ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od wybranej metodyki badawczej oraz planowanego zakresu badania.
Badania efektywności działań promocyjnych dają odpowiedzi na pytania: czy przygotowywane przez nas reklamy przyniosą zaplanowany skutek, czy zrealizowane działania promocyjne były efektywne. Dzięki badaniom efektywności działań promocyjnych, możemy stworzyć skuteczniejsze kampanie reklamowe, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji, zdobyć zaufanie wśród konsumentów i spowodować korzystne dla nas zmiany zachowań ich decyzji zakupowych.
Badania efektywności działań promocyjnych powinny być podstawą każdego biznesu, aby dać odpowiedz dla jakiej grupy konsumentów tworzymy dany produkt lub usługę. Z tych badań może skorzystać każdy kto chce zaistnieć i odnieść sukces na rynku, kto chce zwiększyć sprzedaż produktów, kto chce wprowadzić nowy produkt, żeby był on pozytywnie odbierany przez konsumentów, kto chce uzyskać przewagę konkurencyjną. A przede wszystkim, kto nie chcę marnować pieniędzy na nie efektywne działania promocyjne.
Jest to zestaw narzędzi i działań mających na celu zebranie jak największej ilości informacji o potencjalnym kliencie docelowym. Celem jest uzyskanie jak najdokładniejszego obrazu. Dobrze przygotowany raport z badań marketingowych pomaga sfinalizować format i czas kampanii reklamowej produktu. Jakościowe badania marketingowe są kluczem do dobrego wprowadzenia marki na rynek. Zaniechanie ich przeprowadzenia w ramach przygotowań do wprowadzenia nowej marki na rynek może doprowadzić do porażki.
Celem badań efektywności kampanii reklamowych jest uzyskanie wiedzy na temat wpływu kampanii na realizację założonych strategii biznesowych. Odbywa się to poprzez stały monitoring postępów, analizę bieżących warunków biznesowych, przegląd kluczowych wskaźników efektywności. Dzięki temu można oceniać wyniki naszych działań i opracowywać plany realizacji celów. Badania ułatwiają również ogólną organizację i efektywne wykorzystanie budżetu kampanii. Dokładne określenie celów jest kluczem do osiągnięcia zadowalających rezultatów.