• Badania
        • Obszary
          Badania konkurencji i rynku
          Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
          Badania satysfakcji klientów i pracowników
          Badania dystrybucji, jakości obsługi klientów
          Zobacz wszystkie
          Branże
          FMCG
          Budownictwo
          E-commerce
          Zobacz wszystkie
  • Rozwiązania
        • Indywidualne
          projekty badawcze
          i strategiczne

          Gotowe raporty
          i analizy branżowe

          User Centred
          Design

  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt
  • PL
    • EN
Search
Close
UniaEuropejska
Badania

Badania
konkurencji


Spis
treści

 
 
  1. Czym są badania konkurencji?
  2. Dlaczego badania konkurencji są tak ważne?
  3. Jakich informacji dostarczają badania konkurencji?
  4. Jakimi technikami wykonujemy badania konkurencji?
  5. Co uwzględnić w analizie konkurencji?
  6. Jak przeprowadzane są badania konkurencji?
  7. Kto powinien korzystać z badań konkurencji?
  8. Z kim współpracujemy?
  9. Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
  10. Badania konkurencji – cennik
  11. FAQ

Czym są badania
konkurencji?

Konkurencja jest jednym z najistotniejszych czynników determinujących funkcjonowanie każdej firmy. Identyfikacja i poznanie bezpośrednich konkurentów pozwala na tworzenie skuteczniejszej strategii i budowanie przewag rynkowych. Badanie konkurencji, a więc m.in. Ich liczby, udziałów rynkowych, poziomu rozwoju, bazy produktowej jest o tyle ważne, że dzięki takiej analizie pozyskiwana jest odpowiedź na pytanie: „w jakim obszarze mogę zwiększyć własne zasięgi sprzedażowe?”.

Spotkanie marketingowe

Dlaczego badania
konkurencji są tak ważne?

Większość firm na rynku funkcjonuje w modelu większej lub mniejszej konkurencji. O ile firma nie jest monopolistą, to musi zmagać się z problemami, jakie stwarzają firmy posiadające podobną ofertę produktowo-usługową. Prowadzenie biznesu jest jednak łatwiejsze, gdy wiemy kim jest nasza konkurencja, do jakich klientów dedykuje swoją ofertę oraz w jakich obszarach się rozwija i w jaki sposób działa. Dzięki tej wiedzy możliwe jest znalezienie swojej niszy w zupełnie bezpieczny sposób.

Dodatkowo analiza błędnych posunięć konkurentów pozwala na „naukę na cudzych błędach”. Z kolei identyfikacja dobrych praktyk stosowanych przez firmy konkurencyjne umożliwia skuteczny benchmarking i absorpcję dobrych rozwiązań.

Badania konkurencji

Jakich informacji
dostarczają badania
konkurencji?

Raport marketingowy

Badania konkurencji dostarczają kompleksowej wiedzy na temat firm zajmujących się produkcją podobnych produktów lub oferujących usługi takie same lub zbliżone do naszych. Dogłębna analiza działań i inicjatyw podejmowanych przez konkurentów pozwala wykryć błędy, które popełnili i zidentyfikować dobre praktyki, które stosują. Z badań konkurencji można uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

  • Ile bezpośrednich konkurentów działa na rynku?
  • Jakie są ich udziały rynkowe?
  • Do jakich klientów konkurenci kierują swoją ofertę?
  • Jakie praktyki stosują konkurencyjne firmy w obszarze marketingu, sprzedaży itp.?
  • Jakimi kanałami prowadzona jest sprzedaż w konkurencyjnych przedsiębiorstwach?
  • Jakie działania marketingowe podejmują konkurenci?
  • Jakie są mocne i słabe strony konkurentów?
  • W jakich obszarach konkurenci są mniej aktywni?
  • Jakie trendy panują obecnie w sektorze?
  • Jak zwiększyć swoje udziały rynkowe?

Jakimi technikami
wykonujemy badania
konkurencji?

Badania konkurencji wykonujemy następującymi technikami badawczymi:

CATI

Wywiad telefoniczny

CAWI

Ankieta on-line

Neuromarketing

Badania biometryczne - eyetracking, EEG, facetracking, GSR, EMG

Tajemniczy klient

Mystery: shopping/calling/e-mailing

IDI

Wywiad pogłębiony (telefoniczny, bezpośredni, on-line)

CAPI, PAPI, MOBI

Wywiady bezpośrednie

DR

Desk research, analiza danych zastanych

FGI

Wywiad grupowy

Etnografia

Ankieta audytoryjna

Co uwzględnić
w analizie konkurencji?

Analiza konkurencji umożliwia uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku oraz udoskonalenie strategii działania. Analiza konkurencji powinna swoim zakresem obejmować:

  • Szczegółowy opis rynku, na którym funkcjonuje przedsiębiorstwo klienta
  • Identyfikację konkurentów – ich liczbę, udziały rynkowe, strategię działania
  • Porównanie oferowanych przez klienta produktów/usług z konkurencyjnymi
  • Analizę porównawczą strategii:
    • Cenowej
    • Dystrybucyjnej
    • Marketingowej
  • Analiza opinii konsumentów oraz czynników sukcesu konkurentów
  • Rekomendacje
Badania wizerunku marki, firmy i organizacji

W badaniach konkurencji często wykorzystuje się różne analizy umożliwiające lepsze zobrazowanie sytuacji w sektorze. Wśród nich są m.in.:

  • Model pięciu sił Portera

Analizę 5 sił portera warto zastosować przed próbą wejścia na dany rynek, ponieważ służy ona do oceny atrakcyjności sektora i opiera się na 5 różnych czynnikach, które związane są z otoczeniem przedsiębiorstwa:

  • Siła przetargowa dostawców,
  • Siła przetargowa nabywców,
  • Rywalizacja wewnątrz sektora,
  • Groźba pojawienia się nowych producentów,
  • Groźba pojawienia się substytutów.

Model pięciu sił Portera pozwala na dokładne zbadanie sił konkurencji oraz umożliwia ocenę szans i zagrożeń, które istnieją w obrębie prowadzonej przez podmiot działalności. Dzięki tej metodzie można również ocenić, jak kształtuje się natężenie wewnątrz konkurencyjnej walki na rynku wśród podmiotów świadczących podobne usługi. Ponadto, wykorzystanie analizy z użyciem modelu portera pozwala oszacować możliwość pojawienia się na rynku nowych producentów w danym sektorze.

  • Macierz McKinseya

Macierz McKinseya (macierz atrakcyjności produktu lub atrakcyjności sektora, macierz ge.) Może realnie pomóc ocenić aktualną pozycję firmy na rynku, jej umiejętności, możliwości i oferowaną wartość. Użycie macierzy atrakcyjności sektora umożliwia nam określenie kierunku rozwoju firmy prowadzącej zdywersyfikowaną działalność. Dzięki rozkładowi produktów w macierzy możliwe staje się określenie, w stosunku do których produktów zastosować strategie wzrostowe, do których strategie podtrzymywania wraz z dofinansowaniem, a które wyeliminować korzystając ze strategii schodzenia z rynku.

Konstrukcja tej macierzy bazuje na dwóch założeniach:

  • Należy działać w sektorach, które cechują się największą atrakcyjnością, z mniej atrakcyjnych sektorów produkty usuwamy.
  • Należy inwestować w produkty posiadające mocną pozycję konkurencyjną, jednocześnie wycofując się z tych produktów, u których jest ona słaba.

Jak przeprowadzane są
badania konkurencji?

Loading...
01

Rozmowa z klientem

Rozmowa z klientem

Każde badanie rozpoczynamy od rozmowy z klientem i weryfikacji jego potrzeb informacyjnych. Podczas spotkań identyfikujemy również utajone potrzeby badawcze, a więc takie, których klient sam nie jest świadomy, a które mają istotny wpływ na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa.  Podczas rozmów z klientem ustalamy zakres tematyczny projektu oraz jego główne cele.

02

Przygotowanie koncepcji badania

Przygotowanie koncepcji badania

Uzyskanie danych niezbędnych do analizy konkurencji wymaga odpowiedniego przygotowania. W ramach każdego projektu przygotowywana jest autorska koncepcja badania uwzględniająca wybór odpowiednich technik i metod przeprowadzenia badania. Od wielu lat przeprowadzamy analizy konkurencji w różnych sektorach. Doświadczenie badawcze pozwala tym samym na konstruowanie odpowiedniej metodologii badawczej umożliwiającej pozyskiwanie interesujących informacji o konkurencji.

03

Realizacja badań

Realizacja badań

Po przygotowaniu odpowiedniej metodologii badawczej przystępujemy do realizacji badań. Dysponujemy odpowiednimi zasobami, które umożliwiają nam realizację szczegółowych analiz konkurencji. Dodatkowo, na każdym etapie jesteśmy w ścisłym kontakcie z klientem, co umożliwia szybką i efektywną realizację projektu.

04

Raport i rekomendacje

Raport i rekomendacje

Raport tworzymy w formie dostosowanej do typu klienta oraz jego potrzeb. Opracowujemy analizy tekstowe i graficzne. Do każdego opracowania dołączone są rekomendacje umożlwiające realizację założeń strategicznych klienta.

05

Konsultacje

Konsultacje

Koniec projektu nie oznacza końca współpracy. Zawsze jesteśmy w ścisłym kontakcie z klientem. Budujemy dla niego odpowiedni harmonogram dalszego pozyskiwania danych i weryfikujemy trudności wymagające przeprowadzenia dodatkowych badań. Jesteśmy dostępni zawsze, gdy pojawiają się, jakiekolwiek pytania.

Kto powinien korzystać
z badań konkurencji?

Badania konkurencji są zarówno dla przedsiębiorców rozpoczynających biznes jak i dla firm, które istnieją na rynku jakiś czas.

Identyfikacja konkurencji i jej działań jest bardzo ważnym krokiem jeszcze przed rozpoczęciem biznesu. Pozwala odpowiednio dostosować strategię, dzięki insightom z najbliższego otoczenia.

Jednak jak wiadomo konkurencja nie śpi, dlatego tak istotne jest regularne przeprowadzanie badań. Dla istniejących firm, jest to podstawa do porównania własnego biznesu z tymi konkurencyjnymi. Dzięki stosowanym przez nas metodom analitycznym, możliwa jest identyfikacja dobrych i złych praktyk w sektorze. Efektem jest ujawnienie obszarów do dalszego rozwoju i udoskonalania, co pomoże stale uzyskiwać przewagi konkurencyjne.

Z kim współpracujemy?

Do tej pory mieliśmy okazje współpracować z różnymi firmami, którym zależało na identyfikacji konkurencji i dowiedzeniu się o niej jak największej liczby informacji. Zrealizowane badania pomogły w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.

Dlaczego warto
wybrać naszą ofertę?

Z naszą pomocą możesz dowiedzieć się, jakie jest zadowolenie klientów z dokonanej transakcji.

Od ponad 25 lat realizujemy badania konkurencji. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.

Wiemy w jaki sposób najlepiej pozyskać informacje niezbędne do efektywnego planowania działań strategicznych w przedsiębiorstwie.

Na podstawie naszych badań i analiz budowanie konkurencyjnego biznesu jest znacznie łatwiejsze.

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą.

Badania konkurencji
- Cennik

Przeprowadzane przez nas badania konkurencji dobierane są indywidualnie względem potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.

Kliknij tutaj

FAQ

Czym jest analiza konkurencji?

Analiza konkurencji dostarcza informacji o podmiotach rywalizujących na rynku z przedsiębiorstwem. Są to informacje na temat liczebności konkurencji i ich udziałów rynkowych, poziomu rozwoju konkurencyjnych firm, a także sposobów ich zachowania na rynku.

Po co robić analizę konkurencji?

Analiza konkurencji pomaga zrozumieć jaką taktykę stosuje konkurencja, co chce zdobyć i w czym jest lepsza bądź słabsza od naszego przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe staje się stworzenie odpowiedniej strategii i dostosowanie sposobu funkcjonowania do działań i inicjatyw rywali biznesowych.

Ile trwa badanie konkurencji?

Harmonogram badania jest każdorazowo ustalany indywidualnie z klientem. Jednak przeciętny czas trwania projektu to 5-6 tygodni. Czas ten może zostać skrócony lub wydłużony w zależności od przyjętej metodologii realizacji badań oraz zaplanowanego zakresu analizy.

Jak często przeprowadzać badania konkurencji?

Konkurencja nigdy „nie śpi” – wprowadza nowe produkty, próbuje wchodzić na nowe rynki, stosuje nowe taktyki postępowania. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie badań konkurencji cyklicznie. Nasi eksperci pomogą Ci zbudować odpowiedni harmonogram badań dostosowany do Twoich potrzeb i przyjętej strategii przedsiębiorstwa.

Co można badać w ramach analizy konkurencji?

Analiza konkurencji jest szerokim zagadnieniem. Można badać jedynie jeden-kilka elementów lub przeprowadzić całościową analizę. Przykładowe obszary badawcze, które może obejmować analiza konkurencji to: liczba i struktura konkurentów, profile ich klientów, polityka cenowo-sprzedażowa, działania marketingowe, analiza oferty rywali.

Dlaczego warto analizować konkurencję?

Bez analizy konkurencji nie ma możliwości zbudowania udanego biznesu. Analiza konkurencji pozwala zidentyfikować obszary twojej działalności, które wymagają poprawy. Pozwala również podejmować bardziej świadome i trafne decyzje.

Jaki jest koszt badania konkurencji?

Każdorazowo koszt badania jest ustalany indywidualnie z klientem. Koszt zależy od przyjętej metodologii i zakresu badań.

Obsługujemy
wszystkie branże

Budownictwo
Jak zbadać zadowolenie klienta?
FMCG
E-commerce
Energetyka i ekologia
Zobacz wszystkie

Nasze rozwiązania

Indywidualne
projekty badawcze
i strategiczne

Gotowe raporty
i analizy branżowe

User Centred
Design

Skontaktuj się
z nami

Inne badania

Badania konkurencji i rynku
Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
Badania efektywności działań promocyjnych
Badania zachowań konsumenckich
Badania i analizy ekonomiczne
+11 więcej
  • Obszary
  • Branże
  • Indywidualne rozwiązania
  • User Centred Design
  • Gotowe raporty i analizy branżowe
  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt

+48 24 355 77 00
office@asmresearch.pl

2022 © ASM Research Solutions Strategy

Polityka prywatności i cookies

Linkedin-in Twitter Youtube Facebook
cookies Nasza strona korzysta z plików cookie. Klikając „zezwól” lub zamykając okno znakiem X wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie do spersonalizowania treści i reklam, oferowania funkcji społecznościowych i analizowania ruchu w naszej witrynie. Twoja zgoda może być w każdej chwili odwołana poprzez kontakt z administratorem strony. Szczegółowe informacje o rodzajach stosowanych plików cookie oraz zasadach udostępnienia naszym partnerom danych o tym, jak korzystasz z naszej witryny, znajdziesz w Polityce prywatności i cookies.