• Badania
        • Obszary
          Badania konkurencji i rynku
          Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
          Badania satysfakcji klientów i pracowników
          Badania dystrybucji, jakości obsługi klientów
          Zobacz wszystkie
          Branże
          FMCG
          Budownictwo
          E-commerce
          Zobacz wszystkie
  • Rozwiązania
        • Indywidualne
          projekty badawcze
          i strategiczne

          Gotowe raporty
          i analizy branżowe

          User Centred
          Design

  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt
  • PL
    • EN
Search
Close this search box.
UniaEuropejska
Baza wiedzy

Badanie strony internetowej z perspektywy dziecka – CASE STUDY serwisu www przeznaczonego dla dzieci, poświęconego zagadnieniom matematycznym

18 sierpnia 2023
Badania stron internetowych dla dzieci

Case study serwisu www przeznaczonego dla dzieci, poświęconego zagadnieniom matematycznym

Dziecko jako klient

Dzisiejszy świat nieustannie podlega procesowi zmiany, przeobrażenia te widoczne są na każdej jego płaszczyźnie. Jedną z nich bez wątpienia jest płaszczyzna rozwoju technologicznego. Rozwój nastąpił zarówno w urządzeniach stacjonarnych, laptopach, komputerach jak i w mobilnych telefonach komórkowych i aktualnie trudno jest sobie wyobrazić dzień bez korzystania z nich zarówno w środowisku pracy jak i poza nim. Warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz dorosłych użytkowników coraz częściej strony internetowe kierowane są do najmłodszych. Wielu twórców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci tworząc dla nich atrakcyjne treści w środowisku cyfrowym. Są to strony o charakterze edukacyjnym (platformy do nauki, wirtualne dzienniki), tworzone są również platformy rozrywkowe (gry online), istnieją strony odpowiadające na konkretne zainteresowania, serwisy streamingowe coraz częściej decydują się na powstawanie specjalnych kanałów z oznaczeniem „kids”.

Przestrzeń internetowa wypełnia się treściami skierowanymi do dzieci, ponieważ są oni bez wątpienia aktywnymi użytkownikami w sieci. Warto zatem znać zainteresowania najmłodszych w celu prawidłowego tworzenia np. stron Internetowych z których korzystać mają dzieci. To pozwoli wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom oraz sprawi, że na ich twarzach pojawi się uśmiech.

 W celu uzyskania informacji  o preferencjach dzieci, należy przeprowadzać badania. Odpowiednie są tradycyjne metody dające odpowiedzi na pytania związane np. ze spędzaniem czasu w Internecie, ulubionymi witrynami czy twórcami publikującymi treści na serwisach społecznościowych. Warto jednak podkreślić, że są to odpowiedzi uzyskane na podstawie uświadomionych opinii respondentów. W celu poznania tego co nieuświadomione szczególnie wśród najmłodszych odpowiednie jest skorzystanie z badań neuromarketingowych. Dają one możliwość poznania faktycznych emocji wśród badanych. Jest to niezwykle istotne w procesie badań gdzie respondentami są osoby młode. Z wykorzystaniem biometrii możemy także zaobserwować koncentrację wzroku badanych, śledzić ruch gałek ocznych i określać fiksację wzroku (poszczególne punkty na które patrzy badany w czasie trwania badania).

Case study

Przedmiotem badania była strona internetowa, na której najmłodsi zapoznawali się z edukacyjną platformą poświęconą matematyce.

Dwuetapowe badanie odbywało się w laboratorium ASM Neuro Lab pod koniec lipca. Zgromadzone dane pozwoliły na uzyskanie wartościowych informacji zarówno z poziomu deklaratywnego jak i niedeklaratywnego. Połączenie dwóch metod badawczych – tradycyjnej jakościowej, jak i nowoczesnej biometrii jest gwarantem wiarygodnych informacji w kwestiach związanych ze edukacyjnymi stronami internetowymi. Wywiady pozwoliły na swobodną dyskusję i dokładne opisywanie elementów witryny oraz ogólnych opinii związanych z korzystaniem z Internetu, a badanie biometryczne dało możliwość dotarcia do emocji badanych oraz umożliwiło przygotowanie ścieżek fiksacji i map cieplnych, będących istotą badania.

Etap 1 – badanie neuromarketingowe

Badanie neuromarketingowe przeprowadzone zostało metodą eyetrackingu (ET) stacjonarnego oraz facetrackingu (FT). 

Do badania przystąpili respondenci znajdujący się w grupie wiekowej od 10 do 15 lat. Pozwoliło to na zróżnicowanie i charakterystykę respondentów ze względu na wiek, ale także na płeć.

Na laptopie z zamontowaną specjalną listwą służącą śledzeniu wzroku badanych oraz urządzeniem do rejestrowania emocji, respondenci poproszeni zostali o swobodne przeglądanie strony internetowej a następnie o wykonanie nieskomplikowanych zadań. Przed tym zostali zapoznani z działaniem sprzętu, jego charakterystyczną listwą oraz wyjaśnione zostały kwestie związane z kalibracją wzroku przed rozpoczęciem właściwego badania.

Badanie strony internetowej dla dzieci - eye tracking i face tracking
Badanie strony internetowej dla dzieci - eye tracking i face tracking
Badanie strony internetowej dla dzieci - eye tracking i face tracking

Młodzi respondenci zostali poproszeni o rozwiązywanie łatwych zagadek matematycznych z wykorzystaniem interaktywnej strony internetowej. Badani wykonywali zadania sprawnie i bezproblemowo, dzięki temu udało zebrać potrzebny materiał badawczy.

Każdy z badanych znakomicie poradził sobie z zadaniami co w efekcie poskutkowało uśmiechem zarówno na twarzy badanych jak i badaczek firmy ASM.

Badanie strony internetowej dla dzieci - eye tracking i face tracking

Etap 2 – wywiad indywidualny

Szybki wywiad indywidualny był krótką częścią między badaniem biometrycznym a wywiadem grupowym. Miał on na celu poznanie zdania badanych zaraz po zakończeniu eyetrackingu. Pozwoliło to na uzyskanie od najmłodszych opinii o stronie internetowej z zachowaniem efektu świeżości odpowiedzi. Ponad to opowiedzieli oni o pierwszym wrażeniu związanym ze stroną tuż po jej zobaczeniu co jest wskazane dla zachowania wiarygodności odpowiedzi.

Etap 3 – wywiad grupowy

Kolejną częścią projektu było badanie fokusowe – warsztat grupowy przeprowadzony z doświadczoną moderatorką ASM dbającą o pozytywną atmosferę oraz właściwy przebieg badania. W czasie trwania wywiadu  grupowego respondenci wymieniali się na forum opiniami dotyczącymi strony, ale także dawali cenne wskazówki w kwestii jej udoskonalenia. Warsztat pozwolił na przekazanie uwag w kwestii strony, ale także dał wiele informacji co do sposobu spędzania czasu w przestrzeni wirtualnej, urządzeń z których korzystają w tym celu oraz o częstości użytkowania Internetu. Badani zgodnie przyznali, że korzystają z niego codziennie lub prawie codziennie, najczęściej na telefonie lub komputerze a wśród ich ulubionych platform znalazły się media społecznościowe, serwisy streamingowe. W trakcie badania uwidocznił się fakt, że dla wielu badanych Internet to źródło wiedzy i używają go w celach naukowych, do odrabiania lekcji lub korzystania z dzienników internetowych.

Badanie fokusowe strony internetowej dla dzieci

Wyniki badania

Wyniki badania neuromarketingowego:

  • Emocje przeważające podczas badania strony internetowej to: zadowolenie, szczęście, ale również zaskoczenie. Jest to potwierdzeniem, że badani angażowali się w eksplorowanie witryny, ale także rozwiązywali zadania z pozytywnym skutkiem.
  • U większości respondentów wzrok koncentrował się na graficznych oraz multimedialnych elementach strony, widoczne na mapie ciepła czerwone obszary świadczą o wysokim zainteresowaniu badanych i fakcie, że zawieszali tam wzrok dłużej niż na pozostałych elementach strony.
  • Warto nadmienić, że pomimo młodego wieku respondentów wielu z nich z zaciekawieniem czytało teksty zamieszczone na stronie, co potwierdza ich zainteresowaniem oraz chęcią gromadzenia nowej wiedzy.
  • Najmniejsze zainteresowanie wzbudziła sama nazwa strony. Nie odnotowano tam czerwonych obszarów mapy cieplnej, ponieważ badani niemalże od razu rozwiązywali zagadki zamieszczone na stronie a następnie wykonywali zadania o które zostali poproszeni.
Mapa cieplna - badanie strony internetowej dla dzieci
Odwrócona mapa cieplna - badanie strony internetowej dla dzieci

Opinie deklaratywne o stronie internetowej

Plusy:

  • Strona została oceniona jako: atrakcyjna, interesująca, łatwa w użytkowaniu.
  • W opinii badanych jest ona odpowiednia dla młodzieży, ponieważ zachęca do nauki w atrakcyjny sposób przy tym nie nudząc odbiorcy.
  • Nawigacja czyli poruszanie się po stronie według badanych jest intuicyjne, proste, wygodne.
  • Zadania jakie mieli wykonać badani na stronie również ocenili jako łatwe i bezproblemowe.
  • Szata graficzna strony podobała się badanym i stwierdzili, że jest  w odpowiedniej tonacji i zachęca do dalszego korzystania.
  • Poszczególne zakładki strony internetowej zostały pozytywnie przyjęte przez badanych.

Minusy:

  • Badani zwrócili wagę na brak rozwiązań technologicznych stosowanych obecnie w aplikacjach i stronach, takich, jak np. alfabetyczny układ i możliwość filtrowania.
  • Respondentom brakowało także funkcji sterowania głosem i odsłuchu informacji zawartych na stronie.

Wnioski

Wyniki badań uzyskanych na podstawie perspektywy dziecka dają wiele odpowiedzi na pytania stawiane przez dorosłych. To, co w ich opinii wydaje się niezwykle atrakcyjne, oczami dziecka może pozostać praktycznie niezauważone lub pominięte. Jedną z charakterystycznych cech dzieci jest zmienność w podejmowaniu różnych decyzji. Oznacza to iż szybko czują się znudzone i potrzebują ciągłej stymulacji. Ponadto dzieci oczekują innowacyjności i  wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, z którymi mają na co dzień do czynienia. Zatem strona internetowa dla nich powinna być wykonana zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi. Dostawcy projektów webowych przeznaczonych dla dzieci oraz twórcy aplikacji i stron internetowych zdecydowanie powinni to wziąć pod uwagę.

Więcej informacji o badaniach stron internetowych

Informacji udziela:

Joanna Florczak-Czujwid


Joanna Florczak-Czujwid
+48 697 134 770
j.florczak@asmresearch.pl

Zobacz również
  • Badania marketingowe – dlaczego są konieczne w każdej branży
  • Czy opakowanie ma znaczenie? Na co konsumenci zwracają uwagę podczas zakupów – wyniki badania
  • Czy Polacy lubią swoją pracę?
  • Badanie omnibusowe – FAQ
  • Badania wizerunku marki – przykłady
  • Badanie rynku – must have nowoczesnej firmy. Dlaczego warto zlecać badania rynku?
  • Sklep z produktami dla dzieci pod lupą

Więcej artykułów

Artykuły
  • 11 września, 2023

Satysfakcja klienta – dobra wiadomość dla firmy

Badanie aplikacji dla osób starszych
Case Studies
  • 5 września, 2023

Badanie eyetrackingowe aplikacji do zakupów on-line dla osób starszych – CASE STUDY

Badanie strony Easierphone
Case Studies
  • 23 sierpnia, 2023

Badanie eyetrackingowe strony Easierphone – CASE STUDY

Case Studies
  • 5 lipca, 2023

Jakie opakowanie sprzedaje produkt? CASE STUDY

Zobacz więcej
Skontaktuj się
z nami
  • Obszary
  • Branże
  • Indywidualne rozwiązania
  • User Centred Design
  • Gotowe raporty i analizy branżowe
  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt

Szybki kontakt:

+48 24 355 77 00
office@asmresearch.pl

 

Dane do faktury:
ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

NIP: 775 22 53 397

2022 © ASM Research Solutions Strategy

Polityka prywatności i cookies

Linkedin-in Youtube Facebook
cookies Nasza strona korzysta z plików cookie. Klikając „zezwól” lub zamykając okno znakiem X wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie do spersonalizowania treści i reklam, oferowania funkcji społecznościowych i analizowania ruchu w naszej witrynie. Twoja zgoda może być w każdej chwili odwołana poprzez kontakt z administratorem strony. Szczegółowe informacje o rodzajach stosowanych plików cookie oraz zasadach udostępnienia naszym partnerom danych o tym, jak korzystasz z naszej witryny, znajdziesz w Polityce prywatności i cookies.