Sytuacja ekonomiczna Polski w kontekście wsparcia rządowego dla poszczególnych grup społecznych budzi nadal wiele emocji wśród Polaków. Przed wyborami wybrzmiewały krytyczne opinie przeciwko wzrostowi inflacji, rozdawnictwu oraz nadmiernym obciążeniom finansowym, które muszą ponosić pracodawcy. Przegrana prawicy mogłaby sugerować, że Polacy nie popierają wzrostu płacy minimalnej. Czy tak jest faktycznie?
Na przełomie listopada i grudnia 2023 r. przeprowadziliśmy badanie sondażowe wśród dorosłych Polek i Polaków dotyczące ich zdania w kwestii inflacji oraz płacy minimalnej.
Jak Polki i Polacy widzą przyszłość inflacji?
W badaniu zapytaliśmy Polki i Polaków o ich przewidywania dotyczące poziomu inflacji w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Okazuje się, że kobiety bardziej pesymistycznie widzą przyszłość inflacji w Polsce. Wzrost inflacji przewiduje 54,9% mężczyzn oraz 63% kobiet. Z kolei spadek inflacji przewiduje 14% panów i tylko 6,8% pań.
Niewielki % Polaków spodziewa się wyraźnego spadku inflacji a wśród nich jest aż 75% mężczyzn.
Jak społeczeństwo jako całość przewiduje przyszłość inflacji?
Biorąc pod uwagę całość badanej grupy, według 45,1% z nich inflacja w ciągu następnego półrocza wzrośnie. 30,6% rodaków uważa, że pozostanie na takim samym poziomie jaki jest obecnie. 14% dorosłych Polaków jest zdania, że inflacja wyraźnie wzrośnie. Można zatem wnioskować, że spodziewają się ponownego wzrostu cen jakie będą musieli zapłacić za produkty i usługi.
Opinia Polek i Polaków w kwestii planowanego wzrostu płacy minimalnej
Jak można się było spodziewać Polki wykazały więcej empatii wobec najniżej zarabiających rodaków. Różnice między płciami nie są tu tak wyraźne, jak w przypadku przewidywania poziomu inflacji, ale jednak analitycy ASM je dostrzegli. Negatywne nastawienie wobec projektu podwyższenia najniższej krajowej wyraża 16% mężczyzn i o 3,5 p. proc mniej kobiet. Poparcia dla podwyższenia płacy minimalnej udzieliło 61,4% Polek i 59,4% Polaków.
Opinia społeczeństwa jako całości w kwestii planowanego wzrostu płacy minimalnej
Mimo obaw Polaków dotyczących przyszłości polskiej gospodarki analitycy ASM wskazują, że większość osób biorących udział w badaniu przychylnie postrzega wzrost płacy minimalnej. Zdecydowane poparcie dla podwyższenia „najniższej krajowej” deklaruje 33,2%, a 27,1% raczej popiera podwyższenie płacy minimalnej. 25,4% respondentów pozostaje bez określonego stanowiska w tej kwestii. Tylko nieco ponad 10% dorosłych Polaków ma przeciwne zdanie o podwyższeniu wynagrodzenia w przyszłym roku.
Zarówno odpowiedzi popierające wzrost płacy minimalnej jak i przeciwne, związane są z procesem inflacji. Z jednej strony podwyżki sprawią, że Polacy będą mogli cieszyć się większą pensją otrzymywaną „do ręki”. Z drugiej strony liczą się z kolejnym wzrostem cen oraz niestabilną sytuacją związaną z cenami w Polsce.
Potrzebujesz więcej informacji o preferencjach Polaków?
Skontaktuj się z nami!
Joanna Florczak-Czujwid
Dyrektor Działu Badań Marketingowych i HR
j.florczak@asmresearch.pl