Segmentacja
i profilowanie
Spis
treści
- Czym jest segmentacja i profilowanie?
- Podstawowe typy segmentacji
- Dlaczego badania segmentacyjne są ważne?
- Główne cele badań segmentacyjnych
- Kiedy przeprowadzać badania segmentacyjne?
- Jakimi technikami wykonujemy badania segmentacyjne?
- Kto powinien korzystać z badań segmentacyjnych?
- Nasi Zleceniodawcy
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania segmentacyjne – cennik
- FAQ
Segmentacja rynku i profilowanie jest to badanie marketingowe, które polega na identyfikacji cech wspólnych i klasyfikacji klientów stanowiących grupy docelowe danej firmy czy organizacji. Badanie segmentacyjne stanowi istotny punkt odniesienia w tworzeniu strategii działania na rynku. Zakłada eksploracyjną analizę danych (EDA, ang. exploratory data analysis), w której nie przyjmuje się z góry hipotez badawczych. Segmentacja rynku nazywana jest również segmentacją klientów.
Segmentacja rynku polega na jego podzieleniu na mniejsze części zwane segmentami. Segment to jednostka posiadająca cechy wspólne ze szczególnym zwróceniem uwagi na cechy demograficzne i psychologiczne.
Zagadnienie profilowania jest istotnym elementem badania segmentacyjnego. Służy zrozumieniu czynników różnicujących klientów w zależności do którego segmentu należą. Dzięki znajomości profilu segmentu, można we właściwy sposób podjąć działania marketingowe dla konsumentów w nim zgrupowanych.
W świecie masowych treści mających trafić do większości społeczeństwa, niezwykle istotne jest skoncentrowanie uwagi na osobistych potrzebach konsumentów.
Umożliwia to badanie segmentacyjne, które polega na grupowaniu klientów w poszczególne kategorie. Segmentacja pozwala także odpowiedzieć na pytanie kim są nasi klienci oraz z bliska przyjrzeć się ich indywidualnym potrzebom. To przekłada się na możliwość dotarcia do właściwego klienta z odpowiednim produktem. Celem segmentacji jest określenie różnorodnych grup docelowych odbiorców, aby zapewnić im bardziej wartościowe produkty.
Segmentacja zapewnia skuteczną komunikację z klientem, jasno przedstawia jego spersonalizowane potrzeby.
pracowując metodologię segmentacji uwzględniamy szereg zmiennych m.in.
- geograficzne – dzielące rynek na jednostki terytorialne,
- psychograficzne – ze względu na osobowość, klasę społeczną, czy styl życia,
- socjodemograficzne – dzielące segmenty np. ze względu na płeć, czy wiek,
- behawioralne,
- dotyczące wielkości konsumpcji,
- wskazujące poziom zaufania do produktu lub marki,
- oczekiwania względem produktu lub marki,
- sposób użycia produktów,
- cykl użytkowania.
Brane pod uwagę czynniki, np. wartość wydatków, częstotliwość dokonywanych zakupów czy cechy demograficzne pozwalają wyróżnić poszczególne grupy konsumentów, które identyfikują się z określonymi potrzebami i cechami. Umożliwia to lepsze poznanie segmentów rynku, a dzięki temu bardziej efektywne opracowanie strategii marektingu mix.
Podstawowe typy segmentacji
- Segmentacja demograficzna: KTO?
Najprostszy, ale również najbardziej skuteczny sposób kategoryzowania grup klientów. Potrzeby klientów zmieniają się w zależności od wieku, ale także są uwarunkowane ze względu na płeć, dlatego ten rodzaj segmentacji sprawdzi się szczególnie przy produktach kosmetycznych, odzieży, czasopismach czy usługach np. fryzjerskich. Pod uwagę brane są również cechy takie jak pochodzenie, religia, wykształcenie, zawód.
- Segmentacja psychograficzna: DLACZEGO?
Koncentruje się przede wszystkim na zainteresowaniach klientów, ich stylu życia ale również na osobowości. Daje możliwość skoncentrowania się na życiowych celach konsumentów jak i na wyznawanych wartościach. Przekłada się to na poczucie wyjątkowości i przemawia do klienta w sposób osobisty.
- Segmentacja geograficzna: GDZIE?
Umożliwia grupowanie klientów w określonej lokalizacji. Świadomość lokalizacji swoich klientów pozwala na branie pod uwagę różnych czynników. Pod uwagę bierze się kraj, miasto, kod pocztowy, region. Jest to istotne np. w przygotowywaniu reklam, ale również dla firm zajmujących się przygotowywaniem wydarzeń na żywo.
- Segmentacja behawioralna: JAK?
Rodzaj segmentacji perfekcyjnie pasujący do firm e-commerce. Przy grupowaniu klientów zwraca się uwagę na nawyki związane z wydatkami, interakcje z marką, lojalność wobec marki, ale również nawyki zakupowe. Na zebranie tych danych pozwalają strony internetowe śledzące czas spędzony na stronie, liczbę odwiedzin czy wartość koszyka.
Dlaczego badania segmentacyjne są ważne?
Segmentacja pozwala na uzyskanie informacji potrzebnych do dopasowania oferty dla konkretnego klienta. To jest możliwe tylko w przypadku odpowiedniej wiedzy na jego temat. W dzisiejszych czasach dużo bardziej cenione są spersonalizowane oferty mające dotrzeć do konkretnego klienta niż te wysyłane masowo.
Badania segmentacyjne są również istotne pod kątem wyboru priorytetu wśród grup segmentowych. Pozwalają również na wizualizacje konkretnej osoby i nadanie jej nazwy ze względu na reprezentowane cechy, co przekłada się na strategię marketingowa oraz jej łatwiejsze dotarcie do klienta.
Zastosowanie segmentacji może również pokazać klientowi preferowane korzyści z zakupu produktu. Pozwala na identyfikowanie się z marką i jej produktem. Poprzez indywidualne podejście stwarza poczucie wyjątkowości w kliencie nabywającym dany produkt, ale także sprawia że ten będzie bardziej lojalny w zakupach.
Segmentacja dostarcza również informacji o stopniu gotowości klientów do wprowadzenia produktu na rynek. Jest to korzystne przy projektowaniu programu działań marketingowych firmy.
Korzystając z segmentacji rynku firma/organizacja może sprofilować swoje koncepcje marketingowe i zależnie od potrzeby wyodrębniać ze strategii ogólnej działania marketingu docelowego. Podczas gdy marketing masowy zakłada dotarcie do jak największej grupy odbiorców, marketing docelowy (ukierunkowany) pozwala optymalnie ogniskować zasoby. Jest to szczególnie wskazane, gdy:
- konkurencja w danym segmencie jest niższa niż na całym rynku,
- segmentacja wskazuje obszary/nisze rynku rokujące zyski,
- w danym segmencie koszy komunikacji z klientem są niższe niż w innych,
- segmentacja precyzyjnie wskazuje osoby, które nie są zainteresowane nabyciem produktu,
- poszczególne segmenty wymagają zróżnicowania/precyzyjnego sformułowania komunikatu marketingowego.
Główne cele badańsegmentacyjnych
Głównym celem badań segmentacji jest pozyskanie wiedzy służącej do stworzenia homogenicznych profili konsumenckich, do których można będzie kierować przekaz reklamowy w taki sposób, który wywoła w nich poczucie, że prezentowana oferta jest szyta dla nich na miarę. Segmentacja ma zwiększać sprzedaż i zmniejszać koszty dotarcia do klientów dzięki wskazaniu odpowiednich kanałów i form przekazu. Badanie segmentacji jest podstawą do planowania strategii marketingowej, dystrybucji i sprzedaży w sposób opłacalny i efektywny.
Realizacja tego celu zachodzi poprzez:
- odkrycie i zbadanie potrzeb rynku,
- poznanie motywacji oraz wymagań nabywców,
- zidentyfikowanie docelowych grup,
- zrozumienie indywidualnych potrzeb klientów z konkretnej grupy,
- pozyskanie informacji o nowych nawykach, trendach wśród konsumentów,
- poznanie stylów życia klientów,
Dzięki temu można:
- dotrzeć do właściwej grupy odbiorców (stworzyć dla nich spersonalizowaną kampanię),
- budować lojalność klientów,
- zwiększać sprzedaż,
- wzmacniać pozycje wśród lokalnych konsumentów,
- dostosować działania marketingowe do charakteru produktów i segmentów,
- dopasować reklamę do konkretnego produktu i odbiorcy,
- odpowiednio promować produkt
- zwiększać zadowolenie klientów,
- odpowiednio wprowadzić produkt na rynek,
- stworzyć skuteczną komunikacje z klientem,
- dostosowanie oferty do wymagań klientów,
- tworzyć skuteczniejsze strategie marketingowe.
Kiedy przeprowadzać badania segmentacyjne?
Przy wprowadzeniu nowego produktu na rynek niezwykle istotne jest sprawdzenie do jakich potencjalnych nabywców może trafić warto również zbudzić ich zaufanie. Jest to moment podjęcia ryzyka, które dobrze jest minimalizować poprzez pogrupowanie klientów tuż przed wprowadzeniem produktu.
Potrzeba segmentacji i profilowania pojawia się również wtedy, kiedy marketing masowy, skierowany do wszystkich konsumentów przestaje być skuteczny lub generuje mniejszy ruch.
Pomocne może być również badanie w momencie istnienia produktu na rynku, by wiedzieć lepiej kto kupuje dany produkt, skąd pochodzi i jakie są jego cechy osobowości, pozwala to przygotować nową skuteczniejszą reklamę.
Segmentacja powinna być przeprowadzana też przed rozpoczęciem działalności oraz za każdym razem, gdy firma planuje wprowadzenie nowego produktu lub wejście na nowy rynek.
Jakimi technikami wykonujemy badania segmentacyjne?
Badania segmentacyjne wykonujemy następującymi technikami badawczymi:
CATI
Wywiady telefoniczne
CAWI
Ankieta on-line
PAPI
Ankieta papierowa
FGI stacjonarny
Wywiady grupowe
FGI on-line
Wywiady grupowe
Etnografia
Obserwacja i opis
IDI
Wywiady pogłębione bezpośrednie
ITI
Wywiady pogłebione on-line
CAPI
Ankieta stacjonarna na komputerze
Diady, triady
Wywiady w małych grupach
Testy użytkownika
Testy produktów, ocena konsumencka
DR
Desk research, analiza danych zastanych
MOBI
Ankieta stacjonarna na urządzeniach mobilnych
Eye tracking
Badania biometryczne - śledzenie ścieżki wzroku
Face tracking
Badania biometryczne - analiza mimiki twarzy
Mystery e-mailing
Tajemniczy klient - testy obsługi przez e-mail
Mystery calling
Tajemnczy klient - testy obsługi telefonicznej
Mystery shopping
Tajemniczy klient - testy obsługi w punkcie
Metody projektowe
Design thinking, projektowanie literacyjne
Motion tracking
Przechwytywanie ruchu - XSENS, Vicon, Kinect
Ankieta audytoryjna
Ankieta określonej grupy w pomieszczeniu
EMG
Badania biometryczne - analiza mikroekspresji mięśni twarzy
EEG
Badania biometryczne - analiza aktywności mózgu
GSR
Badania biometryczne - analiza aktywności bioelekrycznej skóry
Kto powinienkorzystać z badańi segmentacyjnych?
Z badań segmentacyjnych powinna skorzystać, każda firma pragnąca poznać indywidualne potrzeby swoich klientów. Badania te pozwalają z bliska dostrzec potrzeby poszczególnych konsumentów. Ponadto z badań może skorzystać:
- każdy kto ceni indywidualne podejście do klienta,
- każdy kto chce zwiększyć sprzedaż,
- każdy kto chce opracować strategię rozwoju firmy,
- każdy kto chce uzyskać przewagę konkurencyjną,
- każdy kto chce przygotować się na przyszłość,
- każdy kto chce poznać trendy sprzedażowe,
- każdy kto chce poznać jakie cechy nowego produktu będą dobrze widziane na rynku,
- każdy kto chce zmniejszyć koszty komunikacji z klientami,
- każdy kto chce skutecznie przekazać komunikat marketingowy.
Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi firmami, którym zależało na uzyskaniu prawidłowo przeprowadzonej segmentacji. Zrealizowane badania pomogły w tworzeniu skutecznej strategii, dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od ponad 25 lat realizujemy badania i tworzymy analizy ekonomiczne. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Wiemy w jaki sposób najlepiej pozyskać informacje niezbędne do efektywnego planowania działań strategicznych w przedsiębiorstwie.
Na podstawie naszych badań i analiz budowanie konkurencyjnego biznesu jest znacznie łatwiejsze.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania segmentacyjne - Cennik
Przeprowadzane przez nas badania segmentacyjne realizowane są adekwatnie do potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.
FAQ
Segmentacja to dzielenie całości na zbiory, które charakteryzują się podobnymi cechami. W metodologii segmentacji uwzględniamy szereg zmiennych: społeczne, ekonomiczne, demograficzne, psychograficzne.
Profilowanie jest zbieraniem informacji na dany temat według poszczególnych jednostkowych cech.
Badanie segmentacyjne przeprowadza się w celu poznania opinii wśród respondentów z podziałem na konkretne cechy. Pozwala to na stworzenie indywidualnych planów marketingowych dla różnych grup docelowych oraz pozwala zauważyć na jaki produkt jest większe/mniejsze zapotrzebowanie w konkretnych grupach docelowych.
Dostępne są różne metody pomagające nam zidentyfikować i sklasyfikować poszczególne segmenty rynku, a wybór będzie dopasowywany indywidualnie. Warto skorzystać z możliwie jak najbardziej złożonych narzędzi, dzięki którym dowiemy się, co możemy zmienić w naszym produkcie bądź usłudze. Stąd istotna jest ostateczna analiza otrzymanych wyników.
Harmonogram badania jest każdorazowo ustalany indywidualnie z klientem. Jednak przeciętny czas trwania projektu to 5-6 tygodni. Czas ten może zostać skrócony lub wydłużony w zależności od przyjętej metodologii realizacji badań oraz zaplanowanego zakresu analizy.
Do badania segmentacji rynku wykorzystywane są zarówno techniki jakościowe (np. wywiady pogłębione, realizowane telefonicznie, f2f, on-line) i ilościowe (np. badania ankietowe: telefoniczne CATI, on-lone CAWI, bezpośrednie PAPI, CAPI, MOBI).
Do każdego badania podchodzimy indywidualnie, dlatego metody i techniki są dobierane pod konkretny problem badawczy.
Każdorazowo koszt badania jest ustalany indywidualnie z klientem. Koszt zależy od przyjętej metodologii i zakresu badań.