Projekty badawczo-rozwojowe UE
ASM Research Solutions Strategy od 2002 roku aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych, współpracując z kluczowymi instytucjami w Polsce oraz z partnerami z całej Europy.
W zakresie projektów międzynarodowych do tej pory zrealizowaliśmy
54 takie projekty z budżetem ASM wynoszącym 7,5 mln €.
ASM był koordynatorem 12 projektów a obecnie mamy w realizacji już sześć projektów z programu Horyzont Europa, co podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój nauki i innowacji na arenie międzynarodowej.
Programy, w których realizujemy projekty to:
- Horyzont Europa (oraz jego poprzednie edycje) będący kluczowym unijnym programem finansowania badań naukowych z największym budżetem w historii – 95,5 mld euro;
- Erasmus+,
- Interreg,
- Eurostars,
- Driving Urban Transition (DUT),
- LIFE,
- Kreatywna Europa,
- Transforming Health and Care Systems (THCS).
Projekty realizowane przez ASM przyczyniły się do postępu w kluczowych obszarach, takich jak polityka i procesy demokratyczne, zrównoważone budownictwo, efektywność energetyczna i systemy zarządzania energią, cyfrowe bliźniaki, nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne, gospodarka senioralna, transport, edukacja, cyberbezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia.
Więcej o projektach międzynarodowych realizowanych przez ASM w portfolio projektów.
ASM od 2005r aktywnie uczestniczy również w krajowych projektach badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowo-szkoleniowych oraz współpracując z kluczowymi instytucjami wdrażającymi fundusze strukturalne UE w Polsce.
W zakresie projektów krajowych do tej pory zrealizowaliśmy 34 projekty o łącznym budżecie wynoszącym ponad 40 mln PLN.
ASM koordynował w tym obszarze 25 projektów, a w pozostałych było partnerem. Projekty były realizowane w ramach programów operacyjnych wymienionych poniżej.
W perspektywie budżetowej 2004-2006:
- Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR),
- Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL).
W perspektywie budżetowej 2007-2013:
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL),
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG),
- Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego (RPO WŁ)
W perspektywie budżetowej 2014-2020:
- Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (POIR),
- Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego (RPO WŁ).
Aktualnie realizujemy także projekty z obecnej perspektywy budżetowej (2021-2027).
Projekty ASM przyczyniły się do rozwoju w kluczowych obszarach, takich jak:
- rynek pracy,
- edukacja,
- budownictwo,
- efektywność energetyczna,
- innowacje społeczne i technologiczne.
Trwające projekty krajowe
Nazwa Beneficjenta:
ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
„Rozwój laboratorium badawczego ASM Neuro LAB – Laboratorium ASM VR LAB”
Cel projektu:
Projekt ma na celu rozbudowę Centrum Badawczo Rozwojowego ASM Neuro LAB poprzez utworzenie nowego Laboratorium ASM VR LAB oraz jego wyposażenie w infrastrukturę badawczo- rozwojową poprzez nabycie niezbędnej aparatury, sprzętu, jak również wartości niematerialnych i prawnych które służyć będą do prowadzenia prac badawczo- rozwojowych na rzecz utworzenia innowacyjnych produktów badawczych wykorzystujących technologie
Eye trackingu VR w rzeczywistości wirtualnej wzbogaconej VR/AR.
Planowane efekty:
Rezultatem przeprowadzonych prac badawczych będzie wzbogacenie oferty Instytutu Badawczego ASM–Centrum Badań i Analiz Rynku o nowe produkty badawcze wykorzystujące technologię Eye trackingu VR/AR tj:
- ASM VR Shopping Scan: Badanie konsumenckie optymalizujące ekspozycję towarów w obiektach handlowych realizowane z wykorzystaniem technologii ET VR
- ASM VR Advertisement Scan: Badanie przestrzeni w obiektach otwartych i zamkniętych dedykowane dla optymalizacji wizualizacji marketingowej i reklamy z wykorzystaniem technologii ET VR.
- ASM VR Space Scan: Badanie przestrzeni wirtualnych środowisk i obiektów cyfrowych dedykowane dla optymalizacji gier, aplikacji i prezentacji kreowanych w środowisku VR/AR z wykorzystaniem technologii ET VR
- ASM VR Interior Home Scan: Badanie wnętrz obiektów mieszkalnych dedykowane dla optymalizacji ich przestrzeni użytkowej oraz elementów wyposażenia z wykorzystaniem technologii ET VR.
Wartość projektu (całkowita):
2 054 100,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
1 129 755,00 PLN
Wybrane zakończone projekty krajowe
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Doskonałość Europy Środkowej i Wschodniej w zakresie zrównoważonej transformacji budownictwa ekologicznego i cyfrowego” (akronim ESTRE) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Celem projektu ESTRE jest wzmocnienie regionalnej doskonałości innowacyjnej poprzez utworzenie Centrów Doskonałości w sektorze budowlanym oraz intensyfikację działań badawczo-rozwojowych na Węgrzech i w Polsce. Podejście oparte na poczwórnej helisie umożliwi stworzenie mostów między nauką a biznesem, czego wynikiem będzie wspólna transgraniczna strategia badań i innowacji zgodna z europejską polityką ekologiczną i polityką transformacji cyfrowej oraz krajowymi inteligentnymi specjalizacjami. Projekt koncentruje się na zielonych budynkach, e-mobilności, BIM, Digital Twin, zarządzaniu innowacjami i zaangażowaniu obywateli. Opracowana zostanie platforma cyfrowa, model inteligentnych społeczności energetycznych, przeprowadzone testy laboratoryjne, stworzony nowy model biznesowy. Dla młodych pracowników fizycznych i kobiet zostanie opracowany program szkoleniowy w formie e-learningu. Przeprowadzone zostaną szkolenia w zakresie wspierania lepszej integracji uchodźców wojennych z Ukrainy.
Planowane efekty:
Opracowane w ramach projektu prototypy zintegrowanych z OZE, ekologicznych i solarnych fasad budynków zostaną przetestowane w laboratoriach oraz w środowisku naturalnym – w Polsce będzie to kampus Uniwersytetu Warszawskiego oraz budynek mieszkalny w Gdańsku. Innowacyjne technologie budowy budynków i inteligentne fasady będą modelowane i uwzględniane w modelu BIM budynków. Cyfrowe bliźniaki (Digital Twin) obejmą śledzenie każdego elementu budynku od projektu poprzez budowę i eksploatację budynku. Cyfrowe bliźniaki i szczegółowe modele BIM umożliwią przeprowadzenie zaawansowanych symulacji energetycznych pokazujących możliwości BIM w przypadku NZEB. Zostanie przygotowana propozycja zastosowania efektywnych przepływów pracy w środowisku BIM.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Opracowanie cyfrowej struktury modułowej dla ulepszania istniejących i tworzenia nowych Cyfrowych Dzienników Budynków” (akronim Logbook4.0) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Projekt Loogbook4.0 jest ściśle powiązany z koncepcją Przemysłu 4.0. Jego celem jest integracja istniejących i stworzenie nowej koncepcji Cyfrowych Dzienników Budynków. Priorytetem Logbook4.0 będą inteligentne interfejsy użytkowników, pozwalające na zarządzanie danymi i współpracę w całym ekosystemie budowlanym. Logbook4.0 koncentruje się na inteligentnym gromadzeniu danych dotyczących konstrukcji i urządzeń budowlanych oraz ich wydajności (inteligentne czujniki), a także na ocenie wydajności budynków. Skuteczność Logbook4.0 zostanie zademonstrowana w sześciu studiach przypadku, obejmujących budynki różnego typu. Nacisk zostanie położony na ilościowe określenie poprawy efektywności wykorzystania zasobów i dekarbonizacji budynków, doświadczenia użytkowników i współpracę między różnymi podmiotami w ekosystemie budynków. Biorąc pod uwagę szczególne warunki panujące na Ukrainie, Logbook4.0 ma na celu przekazanie know-how do tego kraju, aby promować praktyki cyfryzacji w jego odbudowie.
Planowane efekty:
Projekt dot. cyfryzacji sektora budowlanego wykraczającej poza BIM i obejmującej pozyskiwanie danych, automatyzację procesów i inne technologie związane z informacją cyfrową i analizą. Nowatorskie elementy projektu opierają się na: modułowym, ustrukturyzowanym dokumentowaniu i zarządzaniu informacjami związanymi z budynkami; udoskonalonych technikach pozyskiwania informacji związanych z budynkami i systemami budowlanymi, wykorzystaniu zaawansowanych technik, w tym skanowania naziemnego i lotniczego, cyfrowych dzienników budowy, BIM, inteligentnym i zrównoważonym rozwojem, świadectwami charakterystyki energetycznej czy paszportami dla materiałów budowlanych. Logbook4.0 będzie koncentrował się na inteligentnym gromadzeniu danych związanych z konstrukcjami i obiektami budowlanymi oraz ich wydajnością (inteligentne czujniki).
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Skoncentrowane na człowieku rozwiązania XR wspierające pracowników przemysłowych przyszłości” (akronim XR-WORKER) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Projekt XR-WORKER stworzy oparte na technologii XR miejsce pracy przyszłości, umożliwiające zdalną współpracę i wymianę wiedzy, przy jednoczesnym wsparciu danych i symulacji z cyfrowych bliźniaków (digital twins). Wprowadzając technologię metaverse do rozwiązań produkcyjnych XR-WORKER zaprojektuje przyszłe miejsce pracy, w którym wiedza specjalistyczna będzie sformalizowana i współdzielona w technologii 3D. Poprzez wprowadzenie realistycznych awatarów XR-WORKER sprawi, że komunikacja na odległość stanie się bardziej naturalna. W ramach projektu powstanie platforma, która będzie obejmować i promować standardy XR w zakresie integracji systemów i formatów wymiany danych, ze szczególnym uwzględnieniem geometrii 3D i współdzielenia środowiska.
Planowane efekty:
Projekt XR-WORKER opiera się na technologiach rzeczywistości poszerzonej. Dostarczy narzędzi umożliwiających interakcję człowiek-maszyna dzięki którym możliwe będzie: wizualizacja i testowanie procesów w fazie projektowania przed jakąkolwiek budową (VR); szkolenie pracowników w zakresie złożonych zadań w bezpieczny sposób przy jednoczesnym osiągnięciu korzyści z faktycznego wykonywania zadań jak w rzeczywistości (VR); wspomaganie pracownika podczas napraw urządzeń w interakcji z rzeczywistymi elementami (AR, MR); dostarczanie informacji o procesie (AR, MR) oraz wspomaganie pracowników interaktywnymi diagramami i animacjami oraz komunikacją w czasie rzeczywistym z ekspertami (AR, MR). Projekt umożliwi szybkie modelowanie urządzeń przemysłowych, zdalną obsługę urządzeń i wzrost efektywności pracy operatorów maszyn i urządzeń.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Zaangażowanie obywateli w zwiększoną liczbę misji związanych z adaptacją do zmian klimatu” (akronim QUORUM) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
W ramach projektu QUORUM opracowana zostanie oparta na blockchain platforma i aplikacja umożliwiająca efektywne zaangażowanie obywateli w naukę, badania i rozwój, a także dokładną i bezpieczną wymianę wiedzy w obrębie pięciokrotnej helisy pomiędzy obywatelami i interesariuszami ze środowisk akademickich, gospodarczych, politycznych i środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę obywatelskie podejście do nauki, QUORUM angażował będzie obywateli i interesariuszy w dwóch etapach. W pierwszym etapie utworzonych zostanie 9 Sojuszy, które rozpoczną proces współpracy nad rozwojem konkretnych rozszerzeń platformy QUORUM w oparciu o potrzeby ich środowisk pracy i życia. W drugim etapie Sojusze te będą gromadzić dane do oceny ryzyka klimatycznego w ramach Misji Wspólnotowych, aby wspierać procesy transformacji związane z odpornością na zmiany klimatu.
Planowane efekty:
Projekt ma na celu promowanie demokracji cyfrowej i zwiększenie zaangażowania społecznego w badania za pomocą przełomowych technologii, takich jak blockchain. Centralnym narzędziem będzie współtworzona przez różne grupy społeczne platforma QUORUM, która umożliwi nowatorskie tworzenie i wymianę wiedzy pomiędzy obywatelami i interesariuszami ze środowisk akademickich, gospodarczych, politycznych. Jednym z celów projektu jest stworzenie ogólnoświatowego obserwatorium i systemu oceny do testowania rozwiązań transformacyjnych. QUORUM zapewni nowy model oceny wpływu projektów obywatelskich pod względem potencjału innowacyjnego oraz potrzeb interesariuszy, w oparciu o klasyfikację rodzaju gromadzonych danych. Opracowany zostanie model walidacji danych pozwalający uniknąć fabrykowania i fałszowania danych i zagwarantuje wiarygodność osób w kontekście gromadzenia, przesyłania i oceny danych.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Taksonomia postrzegania społeczeństw UE” (akronim TOPOS) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Aby uwzględnić wpływ i znaczenie percepcji oraz czynników leżących u jej podstaw dla przyszłości europejskich społeczeństw i polityki, TOPOS opracuje taksonomię percepcji społeczno-politycznej, dostosowaną do dynamicznego i wielowymiarowego charakteru europejskich społeczeństw XXI wieku. Taksonomia wyróżni kilka typów percepcji na podstawie szeroko zakrojonych i kompleksowych badań wykorzystujących wtórne źródła danych (EVS, ESS, ISSP) oraz dane pierwotne uzyskane w ilościowych i jakościowych badaniach terenowych w Niemczech, Irlandii, Polsce i Rumunii, a także na podstawie badań semantycznych w mediach społecznościowych. Wyniki projektu TOPOS posłużą do opracowania scenariuszy politycznych dotyczących radzenia sobie z przyszłymi kryzysami, a także zaleceń dotyczących komunikacji ze społeczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w celu lepszego rozpowszechniania inkluzywnej kultury politycznej i wdrażania integracji europejskiej.
Planowane efekty:
Projekt TOPOS opiera się na gromadzeniu i analizie danych dotyczących postaw i preferencji różnych grup społecznych, w tym wykluczonych. W ramach projektu przeprowadzona zostanie analiza subiektywnych i obiektywnych czynników, które kształtują i zmieniają postrzeganie ludzi, takich jak przekonania, wartości, tradycje, gospodarka, historia, kultura, wiek i płeć, jaki jest ich związek z historyczną i kulturową przeszłością Europy; analiza sposobów w jakich postrzeganie wpływa na reakcję i gotowość społeczeństwa na kryzysy, jak pandemia COVID-19. Projekt przedstawi rozwiązania mające na celu upowszechnianie informacji dot. procesu kształtowania polityki UE, z naciskiem na wartości i zachowania ludzi w odniesieniu do pilnych wyzwań społ., gosp. i środowiskowych.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Identyfikacja talentów w celu zmniejszania nierówności” (akronim DIFFERENT) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
DIFFERENT ma na celu zmniejszenie dyskryminacji na rynku pracy i otwarcie drogi do przedsiębiorczości dla osób, których talent jest często niedostrzegany: imigrantów oraz osób długotrwale niezatrudnionych. Aby to osiągnąć, projekt łączy najnowszą wiedzę naukową na temat redukcji uprzedzeń ukrytych, podświadomych mechanizmów wpływających na dyskryminację podczas rekrutacji, nastawienia na rozwój oraz poczucia własnej skuteczności: współpracując z wybranymi grupami docelowymi, DIFFERENT wdroży najlepsze praktyki w zakresie identyfikacji i rozwoju talentów, rekrutacji włączającej oraz zrównoważonej przedsiębiorczości do istniejącego oprogramowania online służącego do zarządzania kapitałem ludzkim (TRL6). Rozwiązanie to zostanie pilotażowo wdrożone w Polsce, Hiszpanii, Grecji i we Włoszech. DIFFERENT będzie wspierał decydentów poprzez opracowanie zestawu narzędzi politycznych i narzędzi decyzyjnych, które posłużą do podejmowania decyzji w zakresie polityki rynku pracy.
Planowane efekty:
W projekcie planuje się wykorzystanie narzędzi informatycznych do przetwarzania danych, ich gromadzenia, a także raportowania i prezentacji wyników. Opracowana zostanie wielofunkcyjna platforma oparta na uczeniu maszynowym, kompatybilna z głównymi przeglądarkami internetowymi dostępnymi na rynku. Zakres projektu obejmuje walidację, rozszerzenie i ewentualne dostosowanie zarówno technologii, jak i metodologii do potrzeb konkretnych odbiorców oraz realizację projektów pilotażowych w kilku krajach UE (Włochy, Grecja, Hiszpania, Polska). Projekt DIFFERENT dostarczy ekspertom pracującym w dziedzinie doboru personelu i polityki zatrudnienia innowacyjne narzędzie do zarządzanie informacją w przedsiębiorstwach zwłaszcza w procesie rekrutacji.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Inteligentna analityka dla branży filmowej” (akronim CINELYZE) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Celem projektu jest demokratyzacja narzędzi sztucznej inteligencji, dzięki którym europejscy producenci filmowi i twórcy będą mogli uzyskać dostęp do kluczowych informacji rynkowych za pośrednictwem stworzonej platformy cyfrowej CINELYZE. Platforma będzie w stanie generować różne raporty analityczne (zawierające również takie elementy jak płeć, rasa i inne elementy społeczne i kulturowe), a także przewidywać potencjalne przychody nowych projektów filmów i seriali telewizyjnych za pomocą najnowocześniejszych technologii AI. Projekt stworzy narzędzia do oceny potrzeb europejskiego przemysłu filmowego i jego potencjału oraz narzędzia funkcjonalne dla jego dalszego rozwoju. Utworzona platforma cyfrowa będzie promować bardziej konkurencyjny i innowacyjny europejski przemysł filmowy.
Planowane efekty:
Projekt obejmuje projektowanie, rozwój i walidację metodologii i technik sztucznej inteligencji, które wdrożą najnowocześniejsze technologie rozpoznawania emocji do scenariuszy filmowych i analizy obrazów wideo. Wyniki takiej analizy dostarczą twórcom filmowym istotnych informacji, które pozwolą im lepiej zrozumieć preferencje publiczności. Oparta na chmurze platforma stworzona zostanie w oparciu o analizę reakcji widzów umożliwiającą rozpoznawanie emocji i nastrojów przy użyciu różnych technologii wizualnych. W projekcie wykorzystane zostaną narzędzia oparte na sztucznej inteligencji: przetwarzanie języka naturalnego, sieci neuronowe, uczenie maszynowe, deep learning, przetwarzanie obrazu, segmentacja semantyczna, analityka treści wideo, analiza danych z sieci społecznościowych.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Metodologia oceny stresorów środowiskowych i ich wpływu na zdrowie” (akronim HERACLES) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
W ramach projektu HERACLES opracowana zostanie metodologia bazująca na najnowocześniejszych metodach uczenia maszynowego opartych na aktywnym uczeniu się (interakcja człowiek – sztuczna inteligencja) w celu poprawy liczenia społeczno-ekonomicznych kosztów (w tym korzyści) wpływu na zdrowie stresorów środowiskowych. Projekt stworzy, przetestuje i ustanowi światowe obserwatorium ułatwiające decydentom, praktykom i społeczeństwu korzystanie z nowo opracowanej metodologii. W rezultacie narzędzie stworzone w ramach projektu HERACLES będzie opierało się na stale aktualizowanych danych z dziedziny zdrowia, zmiany klimatu i innych powiązanych dziedzin nauki. HERACLES będzie badać skuteczność środków politycznych wdrażanych w krajach europejskich. Oczekiwane wyniki badań w efektywny i skuteczny sposób wzbogacą bazę wiedzy na temat wpływu stresorów środowiskowych na koszty zdrowotne związane z tymi czynnikami.
Planowane efekty:
HERACLES opracuje metodologię opierającą się na najnowocześniejszych metodach uczenia maszynowego, aktywnym uczeniu się (interakcja człowiek-sztuczna inteligencja) w celu poprawy obliczania kosztów społecznoekonomicznych (w tym korzyści) związanych z (nie)bezpośrednimi czynnikami środowiskowymi wpływającymi na zdrowie człowieka. Stworzone zostanie Obserwatorium projektu HERACLES – oprogramowanie do automatycznego systematycznego zbierania, porządkowania i analizy danych, oparte na sztucznej inteligencji, które będzie rozszerzeniem darmowego i otwartego oprogramowania ASReview. Ponadto HERACLES podejmie znaczne wysiłki, w tym przy wykorzystaniu sieci społecznościowych, w celu dystrybucji informacji wśród obywateli, przedsiębiorstw, partnerów społecznych, decydentów i innych zainteresowanych stron na temat nowo opracowanej metodologii.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Dążenie do zrównoważonego rozwoju społeczności energetycznych oraz interakcji społecznych, technicznych, środowiskowych, ekonomicznych i regulacyjnych” (akronim STEER) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Projekt STEER wesprze i wzmocni pozycję obywateli w aktywnym uczestnictwie w działaniach związanych z problemami energetycznymi poprzez tworzenie i rozwój zrównoważonych społeczności energetycznych. Opracowane w projekcie Obserwatorium Społeczności Energetycznych, Generator Danych i Nawigacja ma na celu podniesienie świadomości na temat społeczności energetycznych i wsparcie większego zaangażowania obywateli, zebranie istniejących dobrych praktyk i stworzenie uporządkowanej bazy danych, pomoc potencjalnym społecznościom energetycznym w poruszaniu się po tworzonej bazie danych, dostarczenie informacji w zakresie tworzenia społeczności energetycznych, wsparcie poprzez zapewnienie planu operacyjnego i mapy drogowej. Wszystkie rozwiązania STEER zostaną przetestowane w ramach programu twinningowego, w którym potencjalne społeczności energetyczne zostaną połączone z już istniejącymi, odnoszącymi sukcesy wspólnotami.
Planowane efekty:
Projekt odpowiada na wyzwania dot. nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki („Europejski Zielony Ład”) i związanej z nimi redukcji emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii. Będzie wspierał inwestycje w infrastrukturę i procesy niskoemisyjne przez udostępnienie danych, z wykorzystaniem infrastruktury cyfrowej i sztucznej inteligencji (AI), aby ułatwić podejmowanie decyzji, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i wspieranie dekarbonizacji sektorów, takich jak transport i energia. W projekcie szczególny nacisk zostanie położony na aktywizację konsumentów w zakresie wdrażania rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną m.in. poprzez opracowanie nowych modeli biznesowych zwiększających udział tworzonych Wspólnot Energetycznych.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
„ASM SMART DATA SYSTEM (ASM SDS) – Badania nad systemem gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji danych z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego do modernizacji procesów realizacyjnych i zarządczych oraz wdrażania nowych i zasadniczo udoskonalonych produktów i usług badawczych w ASM-CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU SP. Z O.O.”.
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest poprawa efektywności procesów gromadzenia i przetwarzania danych w ASM poprzez opracowanie i wdrożenie w wyniku prac B+R autorskiego hybrydowego systemu analizy danych – ASM SDS – automatyzującego i optymalizującego procesy operacyjne (sprzedaż, projektowanie, realizacja i kontrola jakości usług badawczych, utrzymanie relacji z klientem etc.) oraz procesy zarządcze (planowanie strategiczne, zarządzanie zasobami, controling etc.) w ASM.
Planowane efekty:
Rezultatem przeprowadzonych badań przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych będzie autorski, innowacyjny, hybrydowy system analizy danych – ASM SDS – integrujący algorytmy sztucznej inteligencji na poziomie uczenia maszynowego (sieć neuronową) z wielowymiarową dynamiczną hurtownią danych ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Wdrożenie wyników prac B+R (innowacja procesowa) pozwoli na automatyzację i optymalizację procesów operacyjnych (sprzedaż, realizacja i kontrola jakości usług badawczych, utrzymanie relacji z klientem etc.) oraz procesów zarządczych (planowanie strategiczne, zarządzanie zasobami, controling etc.), a także projektowanie i wdrożenie nowych produktów i usług w ASM.
Wartość projektu (całkowita):
5 062 482,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
3 691 395,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
„Wsparcie działań eksportowych Instytutu
ASM- Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o. o.”
Cel projektu:
Wdrożenie nowego modelu biznesowego przedsiębiorstwa w celu wejścia na nowe rynki zbytu za granicą.
Planowane efekty:
Wejście z usługami badawczymi na rynek Wielkiej Brytanii i Belgii.
Wartość projektu (całkowita):
210 653, 95 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
148724,03 zł
Nazwa Beneficjenta:
ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
„ROZWÓJ LABORATORIUM BADAWCZEGO ASM NEURO LAB”
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest rozbudowa infrastruktury B+R w Instytucie ASM poprzez inwestycję w aparaturę, sprzęt i technologię do realizacji badań antropometrycznych dedykowanych do realizacji prac badawczych na poziomie badań przemysłowych i prac rozwojowych w obszarze biomechaniki, ergonomii, psychologii behawioralnej, ekonomii behawioralnej i eksperymentalnej, neuropsychologii, kognitywistyki, neuromarketingu i pokrewnych prowadzonych z wykorzystaniem aparatury do przechwytywania ruchu człowieka w przestrzeni trójwymiarowej (tzw. Video Capture) i jego analizy (tzw. Motion Tracking) działających w oparciu o technologie aktywne (sensory elektromagnetyczne) oraz pasywne (markery podczerwieni, kamery 3D) oraz ich integracja z innymi urządzeniami biometrycznymi tj. Eye Tracking, EEG wykorzystywanymi w Instytucie ASM do realizacji badań neuromarketingowych i społecznych
Planowane efekty:
Rezultatem przeprowadzonych prac badawczych będzie wzbogacenie oferty Instytutu Badawczego ASM–Centrum Badań i Analiz Rynku o nowe metody badawcze wykorzystujące nowoczesne technologie (aktywne, pasywne i typu kinect) dedykowane do badań antropometrycznych tj:
- Metodologia do badań komunikacji niewerbalnej / mowy ciała podczas wystąpień publicznych oraz komunikacji z klientem w punktach obsługi klienta z wykorzystaniem aparatury antropometrycznej (Motion Tracking) i biometrycznej (ET, FT, EEG, GSR).
- Metodologia badania funkcjonalności prototypów nowych produktów; gier, aplikacji komputerowych, maszyn, urządzeń, narzędzi, produktów budowlanych, mebli i innych przedmiotów użytkowych z wykorzystaniem aparatury antropometrycznej (Motion Tracking) i biometrycznej (ET, FT, EEG, GSR).
- Metodologia badania ergonomii stanowisk pracy z wykorzystaniem aparatury antropometrycznej (Motion Tracking) i biometrycznej (ET, FT, EEG, GSR).
- Metodologia realizacji badań ergonomii przestrzeni dedykowanej dla osób starszych z wykorzystaniem aparatury antropometrycznej (Motion Tracking) i biometrycznej (ET, FT, EEG, GSR).
- Metodologia badania aktywności psychofizjologicznej i optymalizacji treningu zawodników e-sportu z wykorzystaniem aparatury antropometrycznej (Motion Tracking) i biometrycznej (ET, FT, EEG, GSR).
Wartość projektu (całkowita):
2 509 200,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
1 090 000,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Platforma współpracy Quintuple Helix dla procesów sprawiedliwej transformacji” (akronim QX-JUSTNESS) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Głównymi celami projektu QX-JUSTNESS są:
- kompleksowe zrozumienie barier społeczno-ekonomicznych i społeczno-politycznych, które utrudniają procesy sprawiedliwej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej w różnych regionach Europy;
- zainicjowanie obiegu wiedzy i zrównoważonych procesów innowacyjnych obejmujących wszystkie elementy Quintuple Helix;
- opracowanie opartej na blockchain platformy i aplikacji umożliwiającej obieg wiedzy w dokładny, bezpieczny i przejrzysty sposób, zapewniającej odpowiednie mechanizmy oraz wspierającej nowe procesy biznesowe i innowacyjne oparte na procesach współtworzenia;
- opracowanie ogólnoświatowego obserwatorium i oceny nierówności w kontekście sprawiedliwego przejścia do neutralności klimatycznej. Centralnym wydarzeniem projektu będą Hakatony.
Po zakończeniu projektu, platforma i aplikacja QX-JUSTNESS będą nadal rozwijane jako otwarte oprogramowanie.
Planowane efekty:
Projekt zapewni innowacyjne rozwiązanie ICT oparte na technologii blockchain w celu poprawy udziału obywateli w inicjatywach związanych ze zmianami klimatu. Jednym z celów projektu QX-JUSTNESS jest kompleksowe zrozumienie barier społeczno-ekonomicznych i społeczno-politycznych, które utrudniają procesy sprawiedliwej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej w różnych regionach Europy. Punktem wyjściowym projektu jest przekonanie, że aby osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu, UE musi wzmocnić potencjał innowacyjny społeczeństwa. Dlatego też zaprojektowana zostanie cyfrowa platforma QX-JUSTNESS, która umożliwi transfer wiedzy i wzajemne uczenie się pomiędzy różnymi interesariuszami oraz opracowanie odpowiednich planów przejścia do neutralności klimatycznej w oparciu o wyniki projektów pilotażowych, zwiększy się tym samym rola społeczeństwa i mobilizacja do większego zaangażowania w uczynienie Europy do 2050 roku pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Społeczeństwo współtworzące innowacje na rzecz zrównoważonej przyszłości” (akronim COINS) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie badań eksperymentalnych do wdrożenia innowacji procesowej polegającej na wykorzystaniu nowej metodologii lepszego dopasowania cyfrowych innowacyjnych rozwiązań do potrzeb i wymagań społeczności lokalnych oraz współtworzenia wraz z nimi tych rozwiązań co doprowadzi do większej absorpcji społecznej rozwiązań ICT i zwiększenia zdolności innowacyjnych. W ramach projektu we współpracy z miastami i społecznościami lokalnymi, ośrodkami badawczymi i przemysłem zostanie przetestowanych min. 80 innowacyjnych rozwiązań ICT w różnych krajach Unii Europejskiej. Wsparciem dla opracowania nowych rozwiązań ICT będzie wypracowana w ramach projektu platforma ICT łącząca najnowsze osiągnięcia w dziedzinach STEM i SHAPE, wykorzystująca możliwości chmury obliczeniowej, technologii IoT, Big Data, inteligentnych wskaźników KPI, standardowych procedur interoperacyjnych, środowisk wizualizacji, nauk społecznych i ekonomii w jednym otwartym ekosystemie cyfrowym.
Planowane efekty:
W ramach projektu zostanie przetestowanych min. 80 innowacyjnych rozwiązań ICT w różnych krajach Unii Europejskiej. Wybrane rozwiązania ICT przyczynią się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i będą wynikały z potrzeb poszczególnych społeczności lokalnych w Europie. Wsparciem dla opracowania nowych rozwiązań ICT będzie wypracowana w ramach projektu platforma dla miast//użytkowników, innowatorów, która pozwoli na wypracowanie rozwiązań ICT z wykorzystaniem metodologii projektu.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN
Nazwa Beneficjenta:
„ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU” SP. Z O. O.
Tytuł projektu:
Przygotowanie wniosku o Eurogrant pt. „Innowacyjne działania na rzecz zrównoważonego globalnego handlu” (akronim InnoTrade) planowanego do realizacji w ramach programu Horyzont Europa
Cel projektu:
Celem projektu InnoTrade jest zapewnienie innowacyjnych skutecznych działań i innowacyjnych scenariuszy polityki dla obecnych i przyszłych zmian w modelach handlu, globalnych łańcuchach i sieciach produkcyjnych, przyczyniając się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.
Projekt obejmuje:
a) analizę obecnych wzorców handlu międzynarodowego, określenie barier dla globalnych łańcuchów produkcyjnych oraz działań które mogą je zlikwidować;
b) zbadanie zmian i wyzwań związanych z wpływem pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu zdrowia publicznego na globalne łańcuchy wartości, sieci produkcyjne i bezpieczeństwo dostaw;
c) opracowanie innowacyjnych narzędzi transformacji cyfrowej na rzecz zatrudnienia w UE;
d) ułatwienie integracji przedsiębiorstw z UE w globalnych łańcuchach wartości i wspieranie tworzenia miejsc pracy;
e) zaproponowanie działań na rzecz zielonej transformacji i zrównoważonych modeli handlu;
f) stworzenie bazy wiedzy na temat innowacyjnych, udanych działań na rzecz optymalizacji skutków społecznych, gospodarczych i środowiskowych;
g) opracowanie rekomendacji dla władz publicznych.
Planowane efekty:
Projekt InnoTrade dostarczy innowacyjnych rozwiązań na rzecz wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (SDG8) oraz będzie promować zrównoważoną industrializację i wspierać zrównoważone innowacje (SDG9). Innotrade zaoferuje nową, wykraczającą poza aktualny stan wiedzę na temat przezwyciężania wyzwań związanych z zatrudnieniem i skutków społecznych wynikających ze zmieniających się łańcuchów dostaw i malejącej intensywności handlu. Projekt wypracuje polityki, które wpłyną na przyszłe tworzenie miejsc pracy wyspecjalizowanych w cyfrowej i zielonej transformacji.
Wartość projektu (całkowita):
23 250,00 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
23 250,00 PLN