Więcej niż połowa Polaków martwi się o swoją przyszłą sytuację finansową. Wydatki konsumentów na poszczególne kategorie produktów wciąż rosną. Pesymistyczne nastroje Polaków wobec swojej sytuacji ekonomicznej przekładają się nie tylko na bardziej świadome i ostrożne wydatki, ale i zmianę zachowań zakupowych. Konsumenci częściej poszukują okazji, porównują ceny, ale i koncentrują się na wartości jakości produktów.
W czerwcu 2023 r. przeprowadziliśmy wśród Polaków ogólnopolskie badanie aby zapytać ich, jak postrzegają wzrost cen poszczególnych produktów.
Badanie wykazało znaczny wzrost cen produktów niezbędnych w większości aktywności życiowych Polaków. Polacy śledzą swoje wydatki i potrafią precyzyjnie ocenić wzrost cen w poszczególnych kategoriach. Nakłady na produkty spożywcze wzrosły najbardziej, aż o 55,9%, bardzo uciążliwe dla Polaków okazały się również podwyżki cen paliwa (49,9%). W zakresie stylu życia Polacy chcąc nie chcąc muszą wydać więcej na odzież, rozrywkę, aktywność fizyczną, restauracje oraz kształcenie.
Powyższa sytuacja prowadzi do rewidowania przyzwyczajeń i preferencji względem marek. To sprzyja otwarciu się konsumentów na mniej znane brandy, oferujące korzystniejsze ceny lub lepszą jakość, które mogą zyskać na niesprzyjającej sytuacji gospodarczej. Dla marek ugruntowanych na rynku stanowi to nie lada wyzwanie. Co więc zrobić, aby nie stracić swoich lojalnych klientów? Wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Badania zachowań konsumenckich pozwolą poznać grupę docelową, badania stysfakcji i lojalności klientów umożliwią personalizację oferty oraz jej komunikację, w takich obszarach jak np. tworzenie ofert specjalnych, rekomendacje produktów lub usług, dostosowane promocji czy tworzenie dedykowanych programów lojalnościowych. Przede wszystkim jednak badania lojalności oraz potrzeb klientów mogą zapobiec ich utracie.
Kontakt: Agnieszka Wójcik-Zachorska | +48 695 004 600 a.wojcik@asmresearch.pl