Badania
cen
Spis
treści
- Czym są badania cen?
- Dlaczego badania cen są tak ważne?
- Jakich informacji dostarczają badania cen?
- Kiedy przeprowadzać badania cen?
- Jakimi technikami wykonujemy badania cen?
- Jak przeprowadzać badania cen – stosowane metody?
- Kto powinien korzystać z badań cen?
- Nasi Zleceniodawcy
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania cen – cennik
- FAQ
Badania cen polegają na analizie wrażliwości cenowej konsumentów. Umożliwiają ustalenie optymalnego poziomu cen, który uwzględniając preferencje odbiorców, przyczyni się do maksymalizacji zysku ze sprzedaży. Dzięki badaniom tego typu, możliwe staje się oszacowanie wielkości popytu i sprzedaży, tym samym budowanie strategii jest łatwiejsze i obarczone mniejszym ryzykiem.
Dlaczego badania cen są tak ważne?
Mimo, że dla przedsiębiorstwa cena jest źródłem zysku, to w konsumentach nierzadko może wzbudzać negatywne emocje. Dla konsumentów ceny są obrazem wartości produktu i jego ekwiwalentem. Badania cenowe pozwalają zminimalizować te negatywne odczucia u klientów, jednocześnie maksymalizując zysk firmy.
Ustalenie optymalnych cen towarów i usług jest jednym z kluczowych elementów budowania strategii. Poziom cen determinuje wielkość popytu. Dlatego istotna jest wiedza o tym, jaka cena pozwoli zmaksymalizować zyski i utrzymać przewagę konkurencyjną w sektorze, a która spowoduje, że konsumenci stracą zainteresowanie ofertą firmy.
Jakich informacji dostarczająbadania cen?
Odpowiedź na pytanie, jaka jest optymalna cena za produkt najlepiej znają konsumenci, dlatego specjalistyczne badania cen są najlepszym źródłem o zakresie optymalnych cen produktów.
Badania cen dostarczają również wiedzy o tym, jaka cena jest zaporowa dla klientów. Pozwalają oszacować wielkość popytu i sprzedaży oraz dają możliwość porównywania polityki cenowej z konkurencyjnymi firmami.
Cena jest jednym z kluczowych składników, który determinuje funkcjonowanie firmy. Informacje o elastyczności cenowej konsumentów są zatem kluczowe w budowaniu pozycji na rynku i utrzymywaniu przewag konkurencyjnych.
Kiedy przeprowadzać badania cen?
Badania cen można przeprowadzać w dowolnym momencie, bowiem wrażliwość cenowa konsumentów może zmieniać się dość szybko pod wpływem różnych czynników otoczenia, które na nich oddziałują. Takimi czynnikami może być m.in. rosnąca inflacja, problemy z zatrudnieniem czy rosnące niepokoje w społeczeństwie.
Istnieje też kilka sytuacji, w których badania cen są kluczowe, aby osiągnąć sukces
- WPROWADZANIE NOWEGO PRODUKTU
O powodzeniu lub porażce przy wprowadzaniu na rynek nowego produktu może przeważyć zbyt wysoka lub zbyt niska cena. Proces wprowadzenia produktu na rynek ma miejsce tylko raz, więc wszelkie późniejsze zmiany pozycjonowania cenowego niosą ryzyko utraty zaufania do wartości produktu. Dlatego warto poświęcić dużo wysiłku w ustalenie optymalnego poziomu cen.
- WEJŚCIE NA NOWY RYNEK
Wejście na nowy rynek jest sporym wyzwaniem. Nowy rynek = nowi konsumenci. Błędem w tej sytuacji może okazać się stosowanie polityki cenowej takiej samej jak w dotychczasowych obszarach działalności. Wchodząc na nowy rynek należy poznać swoich odbiorców, a więc dowiedzieć się jaką cenę są w stanie zaakceptować.
- ZMIANA POLITYKI CENOWEJ FIRMY
Metoda prób i błędów w szukaniu optymalnego poziomu cen może okazać się ryzykowna i kosztowna. Raz ustalony poziom cen jest trudno zmienić nie naruszając przy tym zaufania do marki. Dlatego za każdym razem, gdy planowana jest zmiana poziomu cen w firmie, powinno się przeprowadzać badania wrażliwości cenowej.
Jakimi technikamiwykonujemybadania cen?
Badania cen wykonujemy następującymi technikami badawczymi:
CATI
Wywiady telefoniczne
CAWI
Ankieta on-line
PAPI
Ankieta papierowa
FGI stacjonarny
Wywiady grupowe
FGI on-line
Wywiady grupowe
Etnografia
Obserwacja i opis
IDI
Wywiady pogłębione bezpośrednie
ITI
Wywiady pogłebione on-line
CAPI
Ankieta stacjonarna na komputerze
Diady, triady
Wywiady w małych grupach
Testy użytkownika
Testy produktów, ocena konsumencka
DR
Desk research, analiza danych zastanych
MOBI
Ankieta stacjonarna na urządzeniach mobilnych
Eye tracking
Badania biometryczne - śledzenie ścieżki wzroku
Face tracking
Badania biometryczne - analiza mimiki twarzy
Mystery e-mailing
Tajemniczy klient - testy obsługi przez e-mail
Mystery calling
Tajemnczy klient - testy obsługi telefonicznej
Mystery shopping
Tajemniczy klient - testy obsługi w punkcie
Metody projektowe
Design thinking, projektowanie literacyjne
Motion tracking
Przechwytywanie ruchu - XSENS, Vicon, Kinect
Ankieta audytoryjna
Ankieta określonej grupy w pomieszczeniu
EMG
Badania biometryczne - analiza mikroekspresji mięśni twarzy
EEG
Badania biometryczne - analiza aktywności mózgu
GSR
Badania biometryczne - analiza aktywności bioelekrycznej skóry
Jak przeprowadzamy badania cen- stosowane metody
Stosowane metody do przeprowadzenia analizy wrażliwości cenowej opierają się na założeniu, że cena produktu stanowi odzwierciedlenie jego jakości. Badania cen pomagają w pozycjonowaniu produktu i doborze strategii marketingowej w odniesieniu do oczekiwanej przez klientów ceny. Nie pozwalają natomiast przewidzieć przyszłych zachowań konsumentów w związku z dokonaniem zmiany ceny.
Analiza wrażliwości cenowej – PSM (Price Sensitivity Meter)
Metoda PSM jest narzędziem, który umożliwia ustalenie preferencji cenowych konsumentów W celu zbadania elastyczności cenowej zadaje się 4 kluczowe pytania o produkt:
- Jaka cena za produkt X wydaje się zbyt niska i może oznaczać niską jakość?
- Jaka cena za produkt X wydaje się niska?
- Jaka cena za produkt X wydaje się wysoka, lecz akceptowalna?
- Jaka cena za produkt X wydaje się zbyt wysoka i nie do zaakceptowania?
Przy analizie danych oprócz rozkładu skumulowanych odpowiedzi na każde z pytań, dodaje się również dwa dodatkowe rozkłady pochodne:
- Nie drogi (100% – drogi),
- Nie tani (100% – tani).
W analizie uwzględnia się następujące punkty:
- IPP (Indifference Price Point) punkt obojętności, wskazuje cenę, której większość nie uważa ani za wysoką ani niską. Punkt ten oznacza cenę neutralną (zakup produktu przy takiej cenie w opinii konsumentów to dobra okazja)
- OPP (Optimal Price Point) punkt optymalny, wskazuje punkt, w którym najmniej respondentów nie zdecydowałoby się na zakup produktu z powodu jego ceny
- PMC (Point of Marginal Cheapness) punkt, który wskazuje cenę, przy której stracimy więcej ze względu na wątpienie w jego jakość niż z powodu zakupu produktu przez osoby, które skorzystałyby z dobrej okazji cenowej. Wyznacza punkt krańcowy dla niskiej ceny
- PME (Point Marginal Expensiveness) punkt, który wskazuje cenę, powyżej której zaczyna być ona postrzegana za zbyt wysoką w stosunku do jakości produktu i użyteczności produktu dla klienta. Wyznacza punkt krańcowy dla ceny wysokiej
Analiza bezpośredniej akceptacji ceny – DPA (Direct Price Acceptance)
Metoda DPA (znana również jako drabina cen) jest stosowana do zdiagnozowania określonych wariantów cen produktów i umożliwia przewidywanie przyszłych zachowań konsumentów w związku z dokonaniem zmian cen. Polega ona na zadawaniu serii pytań konsumentowi o chęć zakupu produktu o kilku przedstawionych, wcześniej ustalonych cenach. Produkt z określoną ceną prezentowany jest respondentowi, który ocenia prawdopodobieństwo zakupu. Jeżeli ocena prawdopodobieństwa zakupu wybranych produktów będzie korzystna, respondentom zadaje się pytania z wykorzystaniem wyższej ceny, jeżeli negatywna niższej ceny. Badania powtarzane są do momentu, kiedy respondent osiągnie najwyższą lub najniższą cenę, którą chcemy sprawdzić.
Analiza relacji cena – marka – BPTO (Brand Price Trade Off)
Jest to uproszczona wersja badań Conjont, która pozwala zmierzyć elastyczność cenową popytu. W badaniu brane są pod uwagę dwa aspekty: marka i cena. Respondent dokonuje wyboru produktu z listy podobnych produktów różnych marek oraz w różnym zakresie cenowym, przy czym cena badanego produktu jest na pierwszym etapie badania najniższa. W kolejnych etapach badania respondentowi przedstawiana jest ta sama lista produktów, z takimi samymi cenami, z wyjątkiem ceny badanego produktu, która wzrasta w odniesieniu do ceny z pierwszego etapu. Badania powtarzane są do momentu, kiedy respondent osiągnie najwyższą lub najniższą cenę, którą chcemy sprawdzić
Które metody wybrać?
Przedstawione metody można stosować oddzielnie lub komplementarnie.
PSM pozwala badać nowe produkty i te, które już istniały, ale zmieniają swoje właściwości (np. szatę graficzną). Pokazuje elastyczność cenową i określa górną i dolną granicę akceptowanych cen. Nie wskaże jednak potencjalnego popytu, do czego przyda się DPA.
DPA umożliwia badanie nowych produktów i oszacowanie wielkości potencjalnej sprzedaży. Nie daje jednak informacji o cechach, które cenią sobie klienci i dzięki którym nie wybierają konkurencji (tu przydatne jest BPTO).
BPTO nie znajduje zastosowania w badaniu nowych produktów, ale dobrze sprawdzi się w wypadku zmiany ceny lub innych właściwości (np. opakowania) produktu już znanego. Jego największą zaletą jest możliwość porównania z konkurencją i sprawdzenia, co się stanie, jeśli nasza lub konkurencyjna firma zmieni ceny.
Kto powinienkorzystać z badań cen?
- Każdy kto chce poznać wrażliwość cenową swoich klientów
- Każdy kto chce określić poziom popytu
- Każdy kto chce zmienić politykę cenową
- Każdy kto chce porównać się z rywalami rynkowymi
- Każdy kto chce zaistnieć na rynku
- Każdy kto chce zwiększyć sprzedaż
- Każdy kto chce wejść na nowe rynki
- Każdy kto chce wprowadzić nowy produkt
- Każdy kto chce opracować strategię rozwoju firmy
- Każdy kto chce przygotować się na przyszłość
- Każdy kto chce uzyskać przewagę konkurencyjną
Do tej pory mieliśmy okazje współpracować z różnymi firmami, którym zależało na zbadaniu wrażliwości cenowej. Zrealizowane badania pomogły w tworzeniu skutecznej strategii, dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od ponad 25 lat realizujemy badania cen. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Wiemy w jaki sposób najlepiej pozyskać informacje niezbędne do efektywnego planowania działań strategicznych w przedsiębiorstwie.
Na podstawie naszych badań i analiz budowanie konkurencyjnego biznesu jest znacznie łatwiejsze.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania cen - Cennik
Przeprowadzane przez nas badania cen dobierane są indywidualnie względem potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.
FAQ
Badania cen pozwalają określić poziom wrażliwości na cenę. Określają, jaki poziom cen klienci są w stanie zaakceptować oraz jaka cena będzie dla nich zaporowa.
Jest to zależność pomiędzy poziomem cen, a gotowością konsumentów do zakupu. Określa przedziały cenowe, które są najbardziej optymalne, które maksymalizują popyt.
Badania te pozwalają ustalić optymalne ceny, a więc takie, które dają największe prawdopodobieństwo maksymalizacji popytu, a więc i długoterminowego zysku. Określają także poziom cen, który dla odbiorców jest „zaporowym”, przy którym popyt będzie niższy.
Tak. Badań cen nie przeprowadza się jedynie w przypadku nowych produktów. Rekomenduje się przeprowadzanie cyklicznie badań wrażliwości cenowej już istniejących produktów.
Harmonogram badania jest każdorazowo ustalany indywidualnie z klientem. Jednak przeciętny czas trwania projektu to 5-6 tygodni. Czas ten może zostać skrócony lub wydłużony w zależności od przyjętej metodologii realizacji badań oraz zaplanowanego zakresu analizy.
Wrażliwość cenowa klientów może się zmieniać pod wpływem wielu czynników, np. rosnącej inflacji, problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Warto więc przeprowadzać badania cen cyklicznie. Chętnie doradzimy najbardziej optymalną częstotliwość badań, dopasowaną do potrzeb przedsiębiorstwa.
Każdorazowo koszt badania jest ustalany indywidualnie z klientem. Koszt zależy od przyjętej metodologii i zakresu badań.
Metody PSM, DPA, czy BPTO można stosować oddzielnie lub komplementarnie. Komplementarność metod daje najlepsze rezultaty i pozwala wysnuć najbardziej trafne wnioski, które będą podstawą do stworzenia optymalnej polityki cenowej przedsiębiorstwa. Wybór odpowiednich metod jest jednak zależny od potrzeb klientów. Nasz multidyscyplinarny zespół ekspertów pomoże Ci wybrać odpowiednią ścieżkę badań do uzyskania celu, na którym Ci zależy.