Badania
opakowań
Spis
treści
- Na czym polegają badania opakowań?
- Dlaczego badania opakowań są ważne?
- Kiedy przeprowadzać badania opakowań?
- Kto powinien skorzystać z badań opakowań?
- Jakimi technikami wykonujemy badania opakowań?
- Jaki jest efekt badań opakowań?
- Badania opakowań – Case studies
- Nasi Zleceniodawcy
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania opakowań – cennik
- FAQ
Badania opakowań mają na celu weryfikację, czy dane opakowanie spełnia założone cele w zakresie atrakcyjności, funkcjonalności i perswazji sprzedażowej.
Test opakowania jest to badanie, w którym mierzona jest reakcja konsumentów na opakowanie lub etykietę produktu. Odbywa się to poprzez obserwację zachowania konsumenta w kontakcie z danym produktem i rejestrację jego reakcji na bodźce zmysłowe związane z poszczególnymi cechami danego opakowania. Istotne jest zarówno pozyskanie danych deklaratywnych od klienta, czyli jego zwerbalizowanej opinii, jak i danych o jego niekontrolowanych reakcjach w kontakście finalnej decyzji zakupowej.
Przeprowadzając to badanie, otrzymuje się informacje na temat poszczególnych funkcji opakowania tzn. jak konsumenci postrzegają jego wielkość, czy mają poczucie, że dobrze chroni produkt wewnątrz (funkcja ochronna), czy informacje na nim zawarte są adekwatne do ich oczekiwań (funkcja informacyjna), ale przede wszystkim czy przyciąga ich uwagę i czy podoba im się zastosowany kształt czy np. kolorystyka (funkcja estetyczna).
Typy badań opakowań:
- badania półkowe w rzeczywistym punkcie sprzedaży,
- testy studyjne poszczególnych wersji opakowań w laboratorium badawczym,
- badania obserwacyjne,
- badania ankietowe,
- badania projektów opakowań w technologii VR.
Dlaczego badania opakowań są ważne?
Badanie opakowań to jeden z najważniejszych etapów procesu wdrażania na rynek nowych produktów a także zarządzania produktami już istniejącymi na rynku. Może mieć istotny wpływ na wielkość sprzedaży i sukces marketingowy. Szczególnie ważne jest to w przypadku produktów z branży FMCG oraz branży suplementów diety i kosmetycznej.
Badanie opakowania pozwala uzyskać wiele cennych informacji od klientów. Konsumenci mają do wyboru bardzo wiele marek produktów z danej kategorii, więc finalnie opakowanie jest czynnikiem, który ich do produktu przyciąga lub do niego zniechęca.
Kiedy przeprowadzać badania opakowań?
Badania opakowań powinny być realizowane cyklicznie ponieważ na rynku pojawiają się nowe produkty oraz nowe trendy wizualizacji, zmieniają się również potrzeby i oczekiwania klientów. Opakowania powinny być dostosowane do grupy docelowej danego produktu, zatem warto poprzedzić je badaniem segmentacji klientów.
Niektóre produkty z asortymentu dostępnego na rynku to nowości, ale większość to uzupełnienia lub modyfikacje już istniejących koncepcji i linii produktowych. I choć prawdą jest, że poszerzanie lub ulepszanie starych produktów jest zazwyczaj łatwiejsze i tańsze, niż tworzenie i rozwijanie zupełnie nowych pomysłów, wszystkie trzy rodzaje rozwoju produktów – nowe koncepcje, uzupełnienia i modyfikacje – mogą skorzystać ze spostrzeżeń uzyskanych dzięki wysokiej jakości badaniom rynku.
Każdy czas jest odpowiedni na rozpoczęcie badań opakowań a szczególnie czas wdrażania nowych koncepcji albo modyfikowania już funkcjonujących na rynku.
Kto powinien skorzystać z badań opakowań?
- Każdy producent opakowań
- Każda agencja reklamowa obsługująca klientów oferujących produkty w opakowaniach
- Każdy, kto chce zaistnieć na rynku i w świadomości konsumentów z nowym produktem/opakowaniem
- Każdy, kto chce uzupełnić lub zmodyfikować istniejący już na rynku produkt/opakowanie
- Każdy, kto chce sprawdzić tożsamość swojej marki oraz jak marka wygląda na tle konkurencji
- Każdy, kto planuje działania marketingowe i informacyjne
- Każdy, kto chce dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców
- Każdy, kto chce wprowadzać zmiany w swojej organizacji dotyczące usług, produktów i opakowań
- Każdy, kto chce usprawnić zarządzanie wizerunkiem swojej marki
Jakimi technikami wykonujemy badania opakowań?
Badania opakowań wykonujemy następującymi technikami badawczymi:
CATI
Wywiady telefoniczne
CAWI
Ankieta on-line
PAPI
Ankieta papierowa
FGI stacjonarny
Wywiady grupowe
FGI on-line
Wywiady grupowe
Etnografia
Obserwacja i opis
IDI
Wywiady pogłębione bezpośrednie
ITI
Wywiady pogłebione on-line
CAPI
Ankieta stacjonarna na komputerze
Diady, triady
Wywiady w małych grupach
Testy użytkownika
Testy produktów, ocena konsumencka
DR
Desk research, analiza danych zastanych
MOBI
Ankieta stacjonarna na urządzeniach mobilnych
Eye tracking
Badania biometryczne - śledzenie ścieżki wzroku
Face tracking
Badania biometryczne - analiza mimiki twarzy
Mystery e-mailing
Tajemniczy klient - testy obsługi przez e-mail
Mystery calling
Tajemnczy klient - testy obsługi telefonicznej
Mystery shopping
Tajemniczy klient - testy obsługi w punkcie
Metody projektowe
Design thinking, projektowanie literacyjne
Motion tracking
Przechwytywanie ruchu - XSENS, Vicon, Kinect
Ankieta audytoryjna
Ankieta określonej grupy w pomieszczeniu
EMG
Badania biometryczne - analiza mikroekspresji mięśni twarzy
EEG
Badania biometryczne - analiza aktywności mózgu
GSR
Badania biometryczne - analiza aktywności bioelekrycznej skóry
Jaki jest efekt badań opakowań?
Obecnie najlepszy efekt badań opakowań można uzyskać dzięki połączeniu neuromarketingu z badaniami tradycyjnymi, takimi jak wywiad ankietowy lub pogłębiony. Neuromarketing to fuzja wiedzy medycznej, psychologicznej, technologii i marketingu. Efektywność przekazu reklamowego możemy udokumentować za pomocą badań neuromarketingowych umożliwiających szczegółową analizę wpływu istotnych czynników, dzięki którym reklama staje się skuteczna.
Dzięki analizie reakcji człowieka na bodźce zmysłowe można zweryfikować dane deklaratywne, jakie przekazuje respondent oraz pozyskać wiedzę o emocjach klienta, którymi odpowiada on na wygląd i funkcjonalność opakowania.
Elektroencefalogram (EEG) służy do pomiaru aktywności fal mózgowych, dzięki czemu wiemy jak mózg reaguje na bodźce. W specjalnym lekkim czepku nakładanym na głowę badanego umieszczone są czujniki tworzące siatkę o dużej gęstości, rejestrujące sygnały o bardzo niskim napięciu. Badania EEG można połączyć z pomiarami okulograficznymi (Eye tracking), które pozwolą stwierdzić, gdzie patrzy osoba doświadczająca danego bodźca, oraz z badaniami mimiki (Face tracking), które umożłiwiają pozyskanie danych o emocjach klienta w danym momencie.
Możemy uzyskać odpowiedzi na wiele pytań, np.:
- jak konsumenci ustosunkują się do opakowania?
- jak zareagują na wybrane cechy opakowania?
- czy projekt opakowania lub ulotka/reklama, na których jest opakowanie zapewnią osiągnięcie wysokiej uwagi u konsumenta?
- która wersja opakowania wywołuje najlepsze reakcje pod kątem decyzji zakupowych?
Na podstawie badań odbioru opakowania możemy określić, na ile produkt zakorzenił się w umyśle konsumenta, a co za tym idzie spowodować znaczący wzrost gotowości do podjęcia decyzji zakupowych.
Poprzez analizę ruchu gałek ocznych możemy ocenić efektywność konkretnej treści tekstowej czy grafiki i zdiagnozować ich skuteczność, możemy wskazać te elementy, które wywołują najwyższą gotowość do zakupu, a co za tym idzie spowodować znaczący wzrost sprzedaży.
Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi firmami, którym zależało na wprowadzeniu zmian w dotychczasowym prowadzeniu biznesu. Wykonane badania miały na celu pomóc w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od 1996 r. realizujemy badania marketingowe. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Regularnie pozyskujemy również nowych zadowolonych klientów, którzy korzystają z przeprowadzonych przez nas badań.
Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na lepsze wyniki firm, z którymi współpracujemy.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania opakowań - Cennik
Przeprowadzane przez nas badania opakowań realizowane są adekwatnie do potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.
FAQ
Podstawowy podział metod badawczych wyróżnia metody ilościowe i jakościowe. Badania ilościowe skupiają się na ilościowym opisie rzeczywistości konsumenckiej. Natomiast badania jakościowe koncentrują się bardziej na zrozumieniu i wyjaśnieniu różnych zjawisk rynkowych niż na częstotliwości ich występowania. W badaniach opakowań najczęściej łączymy metody ilościowe z jakościowymi.
Wprowadzenie nowego lub modyfikacja istniejącego produktu to często niewiadoma: sprawdzi się czy nie? Nie należy polegać wyłącznie na intuicji. Zamiast tego, badania rynku przed wprowadzeniem produktu na rynek są rozsądnym krokiem z perspektywy biznesowej, dzięki czemu można skutecznie zoptymalizować swoją ofertę i zwiększyć szanse na sukces. Nie ma przesady w twierdzeniu, że badania rynku to konieczność.
Badania opakowań są przydatne dla każdego kto wprowadza na rynek nowe produkty/opakowania lub modyfikuje już istniejące. Kto chce zaistnieć i odnieść sukces na rynku, kto chce zwiększyć sprzedaż produktów/usług, kto chce uzyskać przewagę konkurencyjną. A przede wszystkim, kto nie chce marnować pieniędzy na wprowadzenie na rynek chybionych koncepcji.
- Poznanie rzeczywistych opinii i postaw potencjalnych nabywców
- Uzyskanie odpowiedzi na postawione pytania
- Zoptymalizowanie nakładów finansowych w koncepcję doskonalenia lub wdrożenia produktu
- Dopracowanie strategii produktu w sposób odpowiadający potencjalnym nabywcom
- Zminimalizowanie ryzyka błędnych inwestycji w projekty, które już na etapie badawczym przyjęte zostały z rezerwą albo w ogóle nie zyskały uznania wśród badanych
Pamiętaj że kluczowe znaczenie ma cel badania. Skup się na jego ustaleniu i stawianiu takich pytań, które faktycznie będą pomocne dla zebrania właściwych danych w celu zoptymalizowania strategii sprzedażowej produktu/usługi. Dane mają być użyteczne.
Ze względu na mnogość badanych czynników, harmonogram oraz czas realizacji jest ustalany za każdym razem indywidualnie z klientem. Możemy wskazać jedynie przykładowy czas realizacji projektu który wynosi 5-6 tygodni. Czas badania może ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od wybranej metodyki badawczej oraz planowanego zakresu badania.