EEG (elektroencefalografia)
- badanie emocji
Spis
treści
- Badanie EEG w marketingu – charakterystyka
- Rodzaje technologii EEG
- Przydatność badań EEG w marketingu
- Badanie EEG – jak może wyglądać?
- Badania EEG – przykłady
- Badania techniką EEG – mocne strony
- Z kim współpracujemy?
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania EEG – nasze zasoby
- Nasze standardy
- Badania EEG – nasze możliwości
- Badania EEG – cennik
- FAQ
EEG (elektroencefalografia)
to nieinwazyjna technika
służąca do badania
bioelektrycznej czynności mózgu.
EEG jest techniką biometryczną. Dzięki biometrii można dokonywać pomiarów reakcji człowieka na zaprezentowane bodźce zmysłowe.
Do wykonania badania EEG stosuje się tzw. czepki na głowę z elektrodami.
Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu elektrod na powierzchni skóry czaszki. Czujniki rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram.
Narzędzie to odzwierciedla motywację dążenia vs. unikania w odpowiedzi na komunikat, produkt lub markę. Jest interpretowany jako emocjonalne zaangażowanie odbiorców.
Odkrywa czy prezentowany materiał wzbudza pozytywne, czy negatywne reakcje i czy w konsekwencji respondenci identyfikują się z przedstawionymi osobami bądź sytuacjami.
Badania EEG można realizować na dwa sposoby:
Badanie EEG mobilne
Reakcje mózgowe osoby badanej rejestrowane są dzięki czepkowi EEG ze wzmacniaczem sygnału o niewielkich rozmiarach. Konstrukcja wzmacniacza umożliwia rejestrowanie danych na wewnętrznej karcie pamięci lub przesyłanie danych on-line do stanowiska rejestrującego.
Osoba badana może się swobodnie poruszać w dowolnej przestrzeni.
Badanie EEG stacjonarne
Stacjonarne badanie EEG jest wykonywane dzięki czepkowi podłączonemu do dużego wzmacniacza sygnału.
Osoba badana znajduje się przed monitorem.
Wybór danej technologii zależy od tego, jaki rodzaj materiałów będzie oglądał respondent. W obu opcjach można zastosować zarówno czepki z elektrodami suchymi jak i mokrymi (z aplikacją żelu na skórę). Czepki w elektrodami mokrymi zbierają silniejszy sygnał. Natomiast czepki z elektrodami suchymi są wygodniejsze dla respondentów a badanie trwa krócej,
Ponieważ poszczególne obszary mózgu odpowiadają za różne funkcje poznawcze i emocjonalne, w badaniu EEG powinno się stosować jak największą liczbę elektrod. W przypadku badań naukowych liczba stosowanych elektrod waha się od kilku do 256. Dla skutecznych badań neuromarketingowych minimum to 32 elektrody.
Dotychczas stosowane w badaniach marketingowych techniki deklaratywne nie pozwalały na wnikliwą analizę emocji respondenta.
Badania z wykorzystaniem EEG pozwalają m.in. określić:
- tło – elementy np. reklamy / komunikacji, które budzą pozytywne i te, które budzą negatywne skojarzenia,
- czy np. wypowiadane komunikaty / sceny reklamy powodują wzrost zainteresowania produktem oraz chęć sięgnięcia po niego czy też reakcje odwrotne,
- w jaki sposób respondenci reagują na logo czy markę produktu, cenę etc.,
- znaleźć te fragmenty komunikatu / reklamy, które nic nie wnoszą do przekazu emocjonalnego,
- czy rzeczywiste oddziaływanie komunikatu / reklamy jest zgodne z założeniami jej realizatorów,
- elementy przeciwskuteczne w komunikacie/reklamie – oddziaływające na odbiorcę w sposób odwrotny do zamierzonego,
- porównanie oddziaływania kilku komunikatów/reklam.
Badania techniką EEG są więc przydatne wszędzie tam, gdzie konsument ma do czynienia z produktami/usługami lub ich reklamą. Umożliwiają pozyskanie danych oceniających produkt/usługę i wykreować takie ich parametry, które wywołają u odbiorcy założony w strategii marketingowej efekt wizerunkowy, sprzedażowy, procesowy.
Technika EEG pozwala
na nieinwazyjne zebranie
niepodważalnych danych
o reakcjach mózgu.
Dane raportujemy w postaci:
- osi czasu,
- wykresów emocji,
- wyników dla określonych rejonów zainteresowania (np. logotyp),
- zestawień statystycznych.
Przebieg poszczególnych badań EEG jest uzależniony od celu i tematyki. Zależnie od obszaru badania stosujemy technologię stacjonarną lub mobilną. W każdym przypadku pierwszym etapem badania jest założenie czepka i kalibracja elektrod. Kalibracji dokonuje badacz. Oprogramowanie informuje na bieżąco o stanie łączności dla każdej z elektrod.
Po prawidłowym procesie system informuje o prawidłowej kalibracji i można przystąpić do badania.
W przypadku EEG w twwchnologii mobilnej osoba w czepku porusza się po danej przestrzeni i wykonuje przewidziane w projekcie zadania. Może też przeglądać materiały audiowizualne na urządzeniach mobilnych.
W przypadku EEG w technologii stacjonarnej osoba siedząca przed ekranem patrzy na ciąg obrazów, filmów, lub wykonuje określone czynności – np. spożywa produkty żywnościowe, przegląda strony www.
Badanie prowadzone techniką EEG może mieć różne cele i założenia.
Może być z powodzeniem wykorzystywane w każdym rodzaju badań
konsumenckich czy społecznych.
Badanie reklamytelewizyjnej
Badanie e-sportu
EEG jest z cała pewnością najkorzystniejszą techniką badania mózgu w neuromarketingu.
- Technika EEG dostarcza danych w sposób, który precyzyjnie umożliwia uchwycenie momentu reakcji osoby badanej na dany bodziec. To szczególnie ważne przy analizie reklam, np. w formie wideo, testów żywności, badaniu ergonomii stanowisk pracy i wielu innych przypadkach;
- Wyróżnia się najniższym kosztem, całkowitą nieinwazyjnością, wygodą, mobilnością i najwyższą rozdzielczością czasową.
- Łatwo łączyć ją innymi technikami neuromarketingu, czyli ET (eye-tracking – okulografia), FT (face tracking), GSR (reakcja skórno-galwaniczna), EMG (elektromiografia).
- Z powodzeniem można stosować ją u dzieci.
Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi instytucjami i firmami, którym zależało na zdobyciu statystyk w określonym zakresie. Wykonane badania miały na celu pomóc w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od 1996 r. realizujemy badania społeczne i marketingowe. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Regularnie pozyskujemy również nowych zadowolonych klientów, którzy korzystają z przeprowadzonych przez nas badań.
Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na lepsze wyniki firm, z którymi współpracujemy.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której opcji badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania EEG- nasze zasoby
Posiadamy nowoczesną, pracownię badań biometrycznych ASM Neuro Lab przystosowaną do potrzeb osób (w tym respondentów) niepełnosprawnych.
Dysponujemy światowej jakości sprzętem i oprogramowaniem:
EEG Mobilny – Brain Products LiveAmp (najmniejszy wzmacniacz na świecie) + ActiCap Xpress Twist,
EEG Stacjonarny – Brain Products ActiChamp 32 kanały (+ 8AUX) + ActiCaps,
Software – BrainVision Analyzer 2.
Czułość i naszego sprzętu pozwala na precyzyjną rejestrację reakcji na bodźce na poziomie badań naukowych i medycznych.
Ponieważ poszczególne obszary mózgu odpowiadają za różne funkcje poznawcze i emocjonalne, w badaniu EEG powinno się stosować jak największą liczbę elektrod. W przypadku badań naukowych liczba stosowanych elektrod waha się od kilku do 256. Dla skutecznych badań neuromarketingowych minimum to 32 elektrody.
Nasze standardy
Badania marketingowe i społeczne realizujemy wg najwyższych standardów branży badawczej. Corocznie poddajemy się audytowi Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów i posiadamy stosowny certyfikat.
Legitymujemy się również międzynarodowym certyfikatem ESOMAR.
Badania EEG- nasze możliwości
Przeprowadzamy badania EEG w naszej siedzibie oraz w dowolnym miejscu w Polsce
Oferujemy również wypożyczenie sprzętu
Nasza autorska metodologia pozwala na precyzyjne badania następujących obszarów:
- badania stron/aplikacji internetowych i gier komputerowych,
- badania odbioru materiałów audiowizualnych,
- badania wpływu muzyki/dźwieków na zachowania osób,
- badania decyzji zakupowych,
- konsumenckie testy zywności/testy kulinarne,
- badania aktywności psychofizycznej kierowców/operatorów,
- badania wśród dzieci.
Badania EEG- Cennik
Przeprowadzane przez nas badania techniką EEG mają na celu pozyskanie wiedzy pomocnej przy formułowaniu i dalszej realizacji założeń firmy/instytucji. Zatem realizowane są adekwatnie do potrzeb naszych klientów pod względem próby badawczej, zakresu i tematyki.
Jako, że cena uzależniona jest od konkretnych usług, zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wycenimy usługę, którą jesteś zainteresowany.
FAQ
EEG oznacza elektroencefalografię, czyli obrazowanie aktywności mózgu.
Neuromarketing to technika biometryczna badań marketingowych. Polega ona na pomiarze reakcji osoby badanej na bodźce zmysłowe. Dzięki analizie wyników zweryfikować dane deklaratywne, jakie przekazuje respondent oraz pozyskać wiedzę o emocjach klienta, którymi odpowiada on na dany przekaz.
Badanie EEG to technika neuromarketingu polegająca na analizie sygnałów z mózgu poprzez czepki z elektrodami umieszczanymi na skórze głowy.
W badaniu techniką EEG respondent ma zakładany czepek z suchymi lub mokrymi (z uzyciem żelu) elektrodami. Elektrody rejestrują reakcje emocjonalne na zaprezentowane bodźce zmysłowe. Badanie może być mobilne lub stacjonarne.
Badania techniką EEG są stosowane wszędzie tam, gdzie klient/konsument ma kontakt z bodźcami zmysłowymi.
Zwykle badania EEG trwają od kilkunastu minut do ok. godziny.
Badanie EEG jest najszybszą, najbardziej precyzyjną i najtańszą metodą na pozyskanie danych marketingowych w zakresie reakcji emocjonalnej klienta na dany bodziec zmysłowy.