Motion tracking
- przechwytywanie ruchu
Spis
treści
- Motion tracking – charakterystyka
- Rodzaje technologii motion tracking
- Przydatność badań motion tracking
- Badanie motion tracking – jak może wyglądać?
- Badania motion tracking – przykłady
- Badania techniką motion tracking – mocne strony
- Z kim współpracujemy?
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Motion tracking – nasze zasoby
- Nasze standardy
- Badania techniką motion tracking – nasze możliwości
- Badania techniką motion tracking – cennik
- FAQ
Motion tracking to technika,
która polega na śledzeniu i rejestrowaniu
ruchu ludzkiego lub obiektów trójwymiarowych
w czasie rzeczywistym
Podczas eksperymentów motion tracking używa się specjalnych urządzeń, takich jak kamery, czujniki, czapki z czujnikami, rękawice lub kostiumy wyposażone w czujniki, które rejestrują ruch i pozycję obiektów w przestrzeni trójwymiarowej.
Dane dotyczące ruchu są zbierane i następnie przetwarzane komputerowo, aby stworzyć realistyczną animację lub dostarczyć informacje o ruchu do innych zastosowań, np. do analizy techniki i biomechaniki ruchu w celu poprawy wydajności.

Badania motion tracking realizujemy na dwa sposoby:
Vicon
Technologia pasywna/optyczna
Wykorzystuje aktywne i pasywne markery umieszczane na badanym obiekcie, których położenie i ruch są śledzone przez urządzenia optyczne (kamery) lub same kamery rejestrujące obraz 3D i analizujące ruch w rejestrowanych kadrach wideo.
Nie wymaga zastosowania zasilanych elektrycznie detektorów, czujników, czy markerów instalowanych na badanym obiekcie.
Xsens
Technologia aktywna/inercyjna
Wykorzystuje wymagające zasilania elektrycznego sensory, detektory i czujniki inercyjne umieszczane bezpośrednio na badanym obiekcie, których wzajemne położenie względem siebie i względem innych punktów odniesienia (np. grawitacja ziemska) tworzą wirtualny model obiektu i jego ruchu.

Wybór danej technologii zależy od tego, jaki rodzaj badania się przeprowadza. Obie technologie mogą być użyte w:
- rehabilitacji, eksperymentach biomechanicznych np. w przestrzeni dedykowanej dla osób starszych
- badaniach ergonomii stanowisk pracy.
Technologia Vicon sprawdza się tam, gdzie obiekt nie jest niczym zasłonięty i kamery mogą wychwycić położenie czujników umieszczonych na danej części ciała. Jest wykorzystywana w:
- optymalizacji funkcjonalności prototypów,
- badaniu komunikacji niewerbalnej.
Technologia Xsens umożliwia pozyskanie danych również z zasłoniętych części ciała, np. podczas siedzenia przy biurku stole, stania przy maszynie. Sprawdza się w:
- treningu i symulacjach dla medycyny sportowej,



Przebieg poszczególnych badań EEG jest uzależniony od celu i tematyki. Zależnie od obszaru badania stosujemy technologię optyczną lub inercyjną.
W każdym z powyższych przypadków na początku sesji badani zakładają specjalny strój wyposażony w markery i zostaną zarejestrowani (przez kamery lub poprzez emisję sygnału) w trakcie wykonywania różnych ruchów.
Wyniki z sesji zostaną następnie zanalizowane przez specjalne oprogramowanie, które pozwoli na otrzymanie dokładnych danych na temat ruchu i zachowania badanych obiektów lub osób.
Badanie prowadzone techniką motion tracking
może mieć różne cele i założenia.
Do najpopularnieszych należą:
- Badania ruchu ciała ludzkiego w różnych sytuacjach. Badanie to może dotyczyć analizy sposobu poruszania się człowieka w codziennym życiu lub w wykonywaniu określonych czynności. Takie badanie może mieć zastosowanie w terapii ruchowej, psychologii lub w projektowaniu interfejsów użytkownika.
- Badanie ergonomii, np. analiza pozycji ciała podczas pracy lub w czasie snu. Takie badanie może być przydatne w projektowaniu mebli, narzędzi, czy w pracy nad ulepszaniem warunków pracy.
- Badanie motoryki gry, np. reakcji graczy na bodźce w grach komputerowych. Takie badanie może pomóc w projektowaniu lepszych gier, interfejsów użytkownika i lepszej integracji z technologią wirtualną.
Motion tracking jest techniką badania ruchu, która zapewnia:
dokładność i precyzję pomiaru ruchów i zachowań, co może być niezwykle przydatne w wielu dziedzinach, takich jak projektowanie interfejsów użytkownika, ergonomii w pracy czy psychologii;
skalowalność – może być stosowana zarówno do badań indywidualnych, jak i grupowych, co pozwala na zbieranie dużej ilości danych jednocześnie.
możliwość badań wirtualnych ruchów wirtualnych postaci, co ma duże zastosowanie w grach komputerowych, filmach i innych produkcjach wirtualnych;
optymalizację kosztów – dzięki wykorzystaniu technologii motion capture możliwe jest przeprowadzenie badań w sposób bardziej optymalny i oszczędny w porównaniu do tradycyjnych metod badawczych, co przekłada się na niższe koszty badań.
możliwość replikacji wyników – dzięki temu można sprawdzić poprawność i osiągnąć powtarzalność wyników.
wizualizację wyników w sposób bardzo czytelny i atrakcyjny, co ułatwia zrozumienie wyników i ich prezentację dla innych
Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi instytucjami i firmami, którym zależało na zdobyciu statystyk w określonym zakresie. Wykonane badania miały na celu pomóc w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?

Od 1996 r. realizujemy badania społeczne i marketingowe. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Regularnie pozyskujemy również nowych zadowolonych klientów, którzy korzystają z przeprowadzonych przez nas badań.
Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na lepsze wyniki firm, z którymi współpracujemy.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której opcji badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Motion tracking- nasze zasoby
Posiadamy profesjonalne studio ruchu ASM Motion Lab oraz nowoczesną, pracownię badań biometrycznych ASM Neuro Lab
Dysponujemy światowej jakości sprzętem i oprogramowaniem:
- HARDWARE XSENS
- Kostiumy MVN AWINDA z 17 BEZPRZEWODOWYMI czujnikami IMU/3D
- HARDWARE VICON Vantage v 2.2
- 10 szt. kamer
- Kombinezony: bluza + spodnie + czapka +
rękawiczki + osłona na buty; - Markery do strojów – 150 szt.
- SOFTWARE VICON Shōgun
- SOFTWARE VICON Nexus
- SOFTWARE MVN Analyze
- SOFTWARE Kinect
Nasze standardy
Badania marketingowe i społeczne realizujemy wg najwyższych standardów branży badawczej. Corocznie poddajemy się audytowi Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów i posiadamy stosowny certyfikat.
Legitymujemy się również międzynarodowym certyfikatem ESOMAR.


Badania technikąmotion tracking- nasze możliwości
Przeprowadzamy badania motion tracking w naszej siedzibie oraz w dowolnym miejscu w Polsce
Oferujemy również wypożyczenie sprzętu
Nasza autorska metodologia pozwala na precyzyjne badania następujących obszarów:
- badania komunikacji niewerbalnej/mowy ciała podczas wystąpień publicznych oraz komunikacji z klientem w punktach obsługi klienta;
- badania funkcjonalności prototypów nowych produktów; gier, aplikacji komputerowych, maszyn, urządzeń, narzędzi, produktów budowlanych, mebli i innych przedmiotów użytkowych;
- badania ergonomii stanowisk pracy z wykorzystaniem aparatury antropometrycznej;
- badania ergonomii przestrzeni dedykowanej dla osób starszych;
- badania aktywności psychofizjologicznej i optymalizacji treningu zawodników e-sportu;
Technologię motion tracking łączymy z technikami biometrycznymi ET (eye-tracking – okulografia), FT (face tracking), GSR (reakcja skórno-galwaniczna), EMG (elektromiografia), EEG (elektroencefalografia).
Badania technikąmotion tracking- Cennik
Przeprowadzane przez nas badania techniką motion tracking mają na celu pozyskanie wiedzy pomocnej przy formułowaniu i dalszej realizacji założeń firmy/instytucji. Zatem realizowane są adekwatnie do potrzeb naszych klientów pod względem próby badawczej, zakresu i tematyki.
Jako, że cena uzależniona jest od konkretnych usług, zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wycenimy usługę, którą jesteś zainteresowany.
FAQ
Motion tracking (śledzenie ruchu) to technika, która polega na śledzeniu i rejestrowaniu ruchu obiektów w czasie rzeczywistym. Może to obejmować śledzenie ruchu całego ciała, jak również ruchu pojedynczych części ciała, takich jak ręce, nogi, twarz itp.
W badaniu techniką motion tracking osoby badane mają założone specjalne kostiumy z czujnikami/markerami, dzięki którym oprogramowanie śledzi ruch i go analizuje.
Badania techniką motion tracking są bardzo przydatne w tworzeniu prototypów, filmów wideo, efektów specjalnych, awatarów, projektowaniu procesów produkcyjnych wykonywanych na maszynach, analizie motoryki w przypadku gier i e-sportu.
Eksperymenty motion tracking mogą trwać od kilku godzin do kilku dni.
Badanie motion tracking zapewnia precyzję pomiarów ruchu i zachowań w przestrzeni.
Obsługujemy wszystkie branże



