Wywiady
pogłębione IDI
Spis
treści
- Pogłębione wywiady swobodne IDI – charakterystya
- Pogłębione wywiady swobodne IDI – celowość
- Badania IDI – jak mogą wyglądać?
- Wywiady pogłebione – przykłady
- Z kim współpracujemy?
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania IDI – nasze zasoby
- Badania IDI – nasze standardy
- Badania IDI – nasze możłiwości
- Badania IDI – cennik
- FAQ
Pogłębione wywiady swobodne (IDI) najłatwiej opisać
jako ustrukturyzowaną rozmowę dwóch osób – moderatora i osoby badanej.
Rozmowa taka odbywa się zawsze na jakiś konkretny temat, a jej głównym celem jest pogłębienie informacji lub zdobycie zupełnie nowej wiedzy o jakimś zjawisku.
Badanie IDI jest stosowane często jako uzupełnienie ilościowych metod badawczych. Pozwala ono m.in. na dotarcie do emocjonalnych i motywacyjnych mechanizmów zachowań nabywców.
Technika ta ma szerokie zastosowanie: korzysta się z niej nie tylko w badaniach społecznych, ale także ewaluacyjnych, badaniach opinii i postaw, badaniach konsumenckich.
Dzięki IDI możemy w stosunkowo szybki sposób uzyskać szczegółowe informacje, których zwykle nie da się zebrać przy wykorzystaniu technik ilościowych.
IDI są szczególnie istotne w przypadku badania zjawisk nowych (tzw. badanie eksploracyjne), opierających się na całościowej i dogłębnej analizie. Co więcej, dzięki prowadzeniu rozmowy „na żywo” możemy rozwinąć interesujące tematy i wątki, które pojawiły się w wywiadzie po raz pierwszy, a których nie przewidziano na etapie tworzenia scenariusza.
Podstawą dobrze zaprojektowanego badania IDI jest dopracowany scenariusz wywiadu. Scenariusz ten może mieć postać bardziej ustrukturyzowaną (konkretna lista pytań, którą należy zadać badanemu), lub mniej skonkretyzowaną (wskazanie jedynie obszarów do dyskusji).
W przypadku badań o charakterze eksploracyjnym, moderator posiada często tylko listę zagadnień, na jakie będzie rozmawiał z badanym – rozmowa i kolejne pytania rozwijają się dopiero w trakcie prowadzenia wywiadu. I tu niezwykle istotna jest rola moderatora, który w toku wywiadu pogłębia interesujące wątki, lub nawiązuje do zupełnie nowych, których nie przewidziano na etapie tworzenia scenariusza.
W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest stworzenie gotowego scenariusza badania – czyli listy pytań, gotowych do zadania respondentowi. Najczęściej to podejście wykorzystywane jest w badaniach, w których ustalone są już konkretne cele i problematyka badawcza.
Badanie IDI z samego założenia odbywa się face-to-face (wywiad bezpośredni), Przed przystąpieniem do realizacji badania koordynator badań rekrutuje osoby, które spełniają założone warunki (np. osoby w wieku do 20 roku życia, mieszkające w Opolu). Następnie umawia je na wywiad z moderatorem, w dogodnym dla nich miejscu i terminie.
Każdy wywiad jest albo nagrywany (w celu sporządzenia transkrypcji),
lub/i tworzona jest na jego podstawie notatka moderatorska,
będąca podsumowaniem najważniejszych kwestii poruszonych w wywiadzie.
Jeżeli z wywiadu powstaje transkrypcja, jest ona następnie kodowana
w specjalnie przeznaczonym do tego programie.
Badanie prowadzone techniką IDI może mieć różne cele i założenia. Poniżej znajdują się przykłady wykorzystania wywiadów IDI w badaniach.
- Badanie opinii (np. klientów, ale też mieszkańców, odbiorców projektów)
- Badanie postaw (np. młodych osób, wobec nowinek produktowych)
- Badanie ewaluacyjne (np. badanie na grupie ekspertów, wykonawców, beneficjentów)
- Badanie konsumenckie (badania opinii na temat konkretnego produktu lub usługi)
Technika IDI jest najszerzej wykorzystywana w badaniach i z powodzeniem można zastosować ją w każdym projekcie.
Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi instytucjami i firmami, którym zależało na zdobyciu wiedzy pogłębionej w danym zakresie. Wykonane badania miały na celu pomóc w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od 1996 r. realizujemy badania społeczne i marketingowe. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Regularnie pozyskujemy również nowych zadowolonych klientów, którzy korzystają z przeprowadzonych przez nas badań.
Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na lepsze wyniki firm, z którymi współpracujemy.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której opcji badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania IDI
– nasze zasoby
Posiadamy nowoczesne do przeprowadzania wywiadów pogłębionych przystosowane do potrzeb osób (w tym respondentów) niepełnosprawnych.
- Przyjazne wnętrza
- Izolacja akustyczna
- Doświadczeni badacze
Badania IDI– nasze standardy
Badania jakościowe realizujemy wg najwyższych standardów branży badawczej. Corocznie poddajemy się audytowi Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów i posiadamy stosowny certyfikat.
Legitymujemy się również międzynarodowym certyfikatem ESOMAR.
Badania IDI- nasze możliwości
indywidualnych wywiadów pogłębionych
realizujemy każdego roku
Badamy wszystkie grupy respondentów:
- osoby prywatne (konsumenci różnych marek,
rodziny, mieszkańcy wsi i miast) - przedstawicieli przedsiębiorstw:
• właścicieli
• kadrę zarządzającą
• pracowników - instytucje publiczne
• Urzędy Państwowe i Wojewódzkie
• JST
• Szkolnictwo
• Instytucje otoczenia biznesu - ekspertów
Rejestrujemy i możemy dostarczyć nagrania wszystkich wywiadów.
Badania IDI – Cennik
Przeprowadzane przez nas badania technikami IDI mają na celu pozyskanie wiedzy pomocnej przy formułowaniu i dalszej realizacji założeń firmy/instytucji. Zatem realizowane są adekwatnie do potrzeb naszych klientów pod względem próby badawczej, zakresu i tematyki.
Jako, że cena uzależniona jest od konkretnych usług, zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wycenimy usługę, którą jesteś zainteresowany.
FAQ
To indywidualny wywiad pogłębiony, który polega na rozmowie dwóch osób- doświadczonego moderatora, który prowadzi rozmowę i zadaje pytania- oraz badanego, który może być także ekspertem w jakiejś dziedzinie. Wywiad realizowany jest w celu pogłębienia jakiś kwestii, lub uzyskania zupełnie nowej wiedzy z jakiegoś obszaru (wywiady eksperckie).
Skrót IDI oznacza individual in-depth Interview (wywiad pogłębiony prowadzony osobiście).
Wywiad IDI przypomina rozmowę dwóch ludzi na konkretny temat, przy czym niezwykle istotną rolą jest rola moderatora, który powinien stwarzać przyjazną i pełną zaufania atmosferę, a równocześnie zachęcać badanego do pogłębiania jego wypowiedzi. Wywiad taki może odbyć się bezpośrednio (face-to-face) lub zdalnie (np. telefonicznie).
Zastosowanie wywiadów IDI świetnie sprawdzi się w badaniach eksploracyjnych, ale także badaniach konsumenckich czy badaniach postaw i opinii.
Zwykle wywiady takie trwają od 60 do nawet 100 minut.
Niezaprzeczalną zaletą jest to, że wywiad taki daje możliwość zdobycia informacji, do których dotarcie innymi technikami byłoby bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Wyniki zebrane w badaniu IDI pozwalają na odpowiedź na pytanie „dlaczego?” i to odróżnia tę technikę od innych technik w metodach ilościowych (np. CATI).