Badania
społeczne
Badania społeczne to rodzaj badań w których poznajemy opinie i postawy ludzi, a także ich styl życia, wzorce działań. Podstawą dla realizowania badań społecznych staje się przeświadczenie, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość społeczna wymaga nieustannej obserwacji w celu zrozumienia jej prawidłowości oraz mechanizmów działania.
Same nauki społeczne i humanistyczne to przekrojowe zagadnienie dotyczące kultury ludzkiej mające zasadnicze znaczenie dla zmaksymalizowania korzyści dla społeczeństwa wynikających z inwestycji w naukę i technologię.
Same rozwiązania techniczne, bez zrozumienia użytkownika, jego nawyków, motywacji i otoczenia, nie są wystarczające. Brak badań SSH sprawia, że wiele innowacyjnych technologii nie jest adoptowana przez docelowe grupy i ich potencjał rynkowy nie jest zmaksymalizowany.
Nauki SSH obejmują szeroki zakres dyscyplin, takich jak socjologia i ekonomia, psychologia i nauki polityczne, historia i nauki o kulturze, prawo i etyka. Wkład tych dziedzin badawczych jest potrzebny do generowania nowej wiedzy, wspierania i kształtowania polityki, rozwijania kluczowych kompetencji i tworzenia interdyscyplinarnych rozwiązań problemów społecznych i technologicznych. Analiza zagadnień SSH przyczynia się do zrozumienia przeszłego, obecnego i przyszłego środowiska, w którym funkcjonują społeczeństwa oraz zaproponowania odpowiedzi na złożone i wymagające pytania.
Badanie społeczne – cele
Badania społeczne obejmują szerokie spektrum projektów, które realizujemy na co dzień w ASM.
W sposób elastyczny podchodzimy do identyfikacji celów badawczych i projektowania całego procesu badawczego. Podstawą staje się założenie, że to badanie powinno odpowiadać na potrzeby klienta, nigdy zaś odwrotnie.
Badania społeczne mogą być realizowane w celu lepszego zrozumienia jakiegoś zjawiska (nowego, lub trwającego już jakiś czas), ale też służyć jako praktyczne narzędzie, które przyczyni się do dostosowania mechanizmów, narzędzi i działań kierowanych do określonej grupy społecznej.
Dzięki badaniom społecznym możemy poznać motywy, postawy i aspiracje określonych grup ludzi, posiadających wybrane cechy społeczno-demograficzne. Przede wszystkim jednak jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie nie tylko „co się dzieje?” ale także „dlaczego coś się dzieje”?.
Badania społeczne – przykłady
Przykłady badań i analiz realizowanych w ramach nauk społeczno-humanistycznych:
- analizy procesów podejmowania decyzji, wzorców zachowań, motywacji, potrzeb, przyzwyczajeń i postaw oraz świadomości społeczeństw,
- analizy aspektów związanych z partycypacją, ko-kreacją i zaangażowaniem obywateli w kształtowanie rozwiązań technologicznych,
- analizy wpływu nowych technologii na społeczeństwo, analiza pozytywnych i negatywnych efektów zewnętrznych,
- opracowanie scenariuszy i badanie przyszłości, foresight strategiczny, technologiczny.
Współpracujemy z wieloma Instytucjami w Polsce, między innymi z Ministerstwami, Urzędami Marszałkowskimi, Urzędami Pracy, Instytucjami Otoczenia Biznesu, Szkołami Wyższymi, ale także klientem indywidualnym.
Jakimi technikami wykonujemy badania społeczne?
Badania społeczne wykonujemy następującymi technikami badawczymi:
CATI
Wywiady telefoniczne
CAWI
Ankieta on-line
PAPI
Ankieta papierowa
FGI stacjonarny
Wywiady grupowe
FGI on-line
Wywiady grupowe
Etnografia
Obserwacja i opis
IDI
Wywiady pogłębione bezpośrednie
ITI
Wywiady pogłebione on-line
CAPI
Ankieta stacjonarna na komputerze
Diady, triady
Wywiady w małych grupach
Testy użytkownika
Testy produktów, ocena konsumencka
DR
Desk research, analiza danych zastanych
MOBI
Ankieta stacjonarna na urządzeniach mobilnych
Eye tracking
Badania biometryczne - śledzenie ścieżki wzroku
Face tracking
Badania biometryczne - analiza mimiki twarzy
Mystery e-mailing
Tajemniczy klient - testy obsługi przez e-mail
Mystery calling
Tajemnczy klient - testy obsługi telefonicznej
Mystery shopping
Tajemniczy klient - testy obsługi w punkcie
Metody projektowe
Design thinking, projektowanie literacyjne
Motion tracking
Przechwytywanie ruchu - XSENS, Vicon, Kinect
Ankieta audytoryjna
Ankieta określonej grupy w pomieszczeniu
EMG
Badania biometryczne - analiza mikroekspresji mięśni twarzy
EEG
Badania biometryczne - analiza aktywności mózgu
GSR
Badania biometryczne - analiza aktywności bioelekrycznej skóry
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od 1996 r. realizujemy badania społeczne. Jesteśmy zespołem posiadającym szeroki zakres wiedzy eksperckiej z zakresu socjologii, ekonomii, statystyki, politologii i innych dziedzin. Od lat wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie eksperckie w tworzeniu autorskich strategii badawczych.
Dzięki wysokim standardom jakości (PKJPA, ESOMAR), profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów z rynku publicznego i komercyjnego.
Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na osiąganie przez naszych klientów założonych przez nich celów.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą.
Badania społeczne - Cennik
Przeprowadzane przez nas badania społeczne dobierane są indywidualnie względem potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.
FAQ
Badania społeczne to rodzaj badań w których poznajemy opinie i postawy ludzi, a także ich styl życia, wzorce działań. Podstawą dla realizowania badań społecznych staje się przeświadczenie, że dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość społeczna wymaga nieustannej obserwacji w celu zrozumienia jej prawidłowości oraz mechanizmów działania.
Badania prowadzimy zarówno technikami ilościowymi zdalnie (CATI,CAWI) jak i face-to-face- bezpośrednio (CAPI,PAPI) jak i jakościowymi (pogłębione wywiady indywidualne, zogniskowane wywiady grupowe, warsztaty i inne). W badaniach tego rodzaju korzystamy także ze źródeł pierwotnych, czyli zastanych (dane dostępne publicznie lub inne opracowania, raporty tematyczne). To pozwala nam na kompletną i wielowymiarową analizę.
Badania społeczne realizowane są przez nasz wysoko wyspecjalizowany zespół: socjologów, ekonomistów, politologów, prawników. Współpracujemy z kadrą akademicką wielu uczelni w Polsce. Mamy stały zespół moderatorów, który od wielu lat realizuje badania społeczne o różnej tematyce.