• Badania
        • Obszary
          Badania konkurencji i rynku
          Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
          Badania satysfakcji klientów i pracowników
          Badania dystrybucji, jakości obsługi klientów
          Zobacz wszystkie
          Branże
          FMCG
          Budownictwo
          E-commerce
          Zobacz wszystkie
  • Rozwiązania
        • Indywidualne
          projekty badawcze
          i strategiczne

          Gotowe raporty
          i analizy branżowe

          User Centred
          Design

  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt
  • PL
    • EN
Search
Close
UniaEuropejska
Badania

Badania zachowań
konsumenckich


Spis
treści

 
 
  1. Czym są zachowania konsumenckie?
  2. Na czym polegają badania zachowań konsumenckich?
  3. Dlaczego badania zachowań konsumenckich są tak ważne?
  4. Jakich informacji dostarczają badania zachowań konsumenckich?
  5. Co to są trendy w zachowaniach konsumenta?
  6. Jakie czynniki wpływają na zachowania konsumentów?
  7. Jak konsument widzi świat?
  8. Jakimi technikami wykonujemy badania zachowań konsumentów?
  9. Z kim współpracujemy?
  10. Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
  11. Badania zachowań konsumenckich – cennik
  12. FAQ

Czym są zachowania
konsumenckie?

Zachowania konsumenckie to zwyczaje, działania i decyzje klientów, które zachodzą podczas szukania, zamawiania i kupowania produktów i usług. Przez wiele lat próbowano wyjaśniać zachowania konsumentów poprzez punkt odniesienia, którym były klasyczne koncepcje ekonomiczne. Zakładano, że ludzie podejmują decyzje racjonalnie i starannie kalkulują zyski, które mogą osiągnąć oraz straty, które ponoszą.

Z tego punktu widzenia wybór konsumenta jest wyjaśniany głównie przez czynniki marketingowe i ekonomiczne, takie jak specyfika produktu, cena i dystrybucja, z których za najważniejszą determinantę uznano zasoby finansowe klienta. Pogląd ten prowadzi do przekonania, że produkty obiektywnie lepsze powinny sprzedawać się lepiej niż produkty gorsze oraz że konsumenci będą kupować produkty tańsze, jeśli ich zasoby finansowe są niskie a produkty droższe, jeśli ich zasoby finansowe są wysokie.

Dowody dostarczane przez psychologię w ostatnich dekadach w zakresie badań nad emocjami, procesami poznawczymi czy motywacjami, w połączeniu z obserwacjami z obszaru praktyki marketingowej, powodują konieczność rewizji założeń o racjonalności wielu decyzji konsumenckich. Współcześnie uważa się że emocje, których sam konsument nie jest świadomy, odgrywają istotną rolę przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Na czym polegają
badania zachowań
konsumenckich?

Badania zachowań konsumentów to proces zbierania i analizowania danych grup konsumenckich. Najważniejszym elementem w prowadzeniu biznesu jest klient – konsument. Bez jego decyzji zakupowych prowadzenia biznesu nie ma uzasadnienia. Badania zachowań konsumenckich pozwalają na identyfikację podstawowych cech odbiorców oraz rozumienie, wyjaśnienie i przewidywanie ich zachowań. Dzięki temu można przekonać się, czy działania sprzedażowe/marketingowe są kierowane do odpowiedniej grupy odbiorców. Najczęściej prowadzone badania dotyczą potrzeb konsumentów, ich preferencji i opinii. Są bardzo pomocne przy tworzeniu planów biznesowych a także mogą uchronić firmę przed popełnieniem błędów.

Badania marketingowe są cennym źródłem wiedzy o konsumentach. W przeciwieństwie do badań naukowych, które odpowiadają na pytania dotyczące ogólnych zależności, badania marketingowe dostarczają odpowiedzi na konkretne pytania marketingowe i są prowadzone przez instytuty badawcze i firmy badawcze. Najczęstszymi kryteriami wyodrębniania tych badań są badania jakościowe i ilościowe. Badania jakościowe (np. pogłębione wywiady z osobami lub zogniskowane wywiady grupowe) odpowiadają na pytania eksploracyjne. Badania ilościowe (np. wywiady indywidualne lub zogniskowane wywiady grupowe) prowadzone są na małych próbach, a analiza wyników opiera się na interpretacji wypowiedzi respondentów, a nie na analizie statystycznej. Badania ilościowe (np. ankiety, badania eksperymentalne) dostarczają ilościowych odpowiedzi na pytania opisujące problem, często wymagają większych prób badawczych, a do analizy wyników stosuje się metody statystyczne. Wraz ze zmianami w rozumieniu człowieka (wiedza o procesach nieświadomych i automatycznych) oraz rozwojem nowych technologii powstają nowe metody wykorzystujące internet, telefony komórkowe oraz zaawansowane narzędzia i pomiary neurofizjologiczne.

W szybko zmieniającym się świecie równie szybko ulegają zmianie zachowania konsumenckie. Rosnąca świadomość klientów, dostęp do opinii, popularność zakupów on-line skłaniają do monitorowania aktualnych trendów zakupowych wśród end-userów.

  • Badania procesu decyzyjnego
  • Badania świadomości marki
  • Badania źródeł informacji o produktach, usługach
  • Badanie oczekiwań i potrzeb klientów
  • Badania koszyków zakupowych

Insighty konsumenckie i referencje zakupowe określane są przy użyciu metod jakościowych i ilościowych, tak by w pełni wyczerpać temat. Zachowania konsumenckie badać można zarówno w sposób tradycyjny – deklaratywnie, jak i za pośrednictwem neuronauk (www.neurodata.pl) – badań wykorzystujących fizjologiczne reakcje organizmu. Kombinacja tych dwóch podejść (triangulacja metod badawczych) pokazuje bardzo kompleksowo na co zwracają uwagę klienci i czego oczekują.

Dlaczego badania
zachowań konsumenckich
są tak ważne?

W szybko zmieniającym się świecie zachowania konsumentów także szybko się zmieniają. Wraz z rosnącą świadomością klientów, dostępem do opinii oraz popularnością zakupów online konieczne jest monitorowanie aktualnych trendów zakupowych. Dobrze przeprowadzone badanie zachowań konsumenckich mają kluczowe znaczenie dla wyników ekonomicznych biznesu. Z jednej strony umożliwiają podejmowanie efektywnych decyzji biznesowych a z drugiej chronią przed podejmowaniem niekorzystnych decyzji na przykład: inwestowanie w źle przygotowaną reklamę, czy opakowanie produktu.

Znaczenie badań marketingowych gwałtownie wzrosło, ponieważ marketerzy, szefowie działów marketingu i menedżerowie marek nieustannie stają przed różnorodnymi decyzjami mającymi na celu zwiększenie sprzedaży wytwarzanych produktów. Decyzje te mogą dotyczyć zmian w samym produkcie (smaki, składniki itp.), ale mogą też obejmować zmiany w sposobie mówienia o produkcie, np. zmiany opakowania lub nazwy produktu, nietypowe formy promocji, nowe reklamy, zmiany cen itp.

Wszystkie te działania mają potencjał, by odnieść sukces, ale mogą też zakończyć się niepowodzeniem. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu (i zmniejszyć ryzyko porażki), przeprowadza się badania marketingowe. Ich celem jest poszukiwanie konkretnej wiedzy o tym, jak konsumenci odbierają to co się planuje lub robi a nie ogólnej wiedzy o konsumentach.

Wiedza o preferencjach konsumentów, uzyskana w wyniku badań marketingowych nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy rynek jest nasycony produktami o bardzo podobnych parametrach. Wiedza ta staje się wówczas niezbędna do dostosowania produktów, usług i komunikacji marketingowej do oczekiwań konsumentów i uzyskania dominacji na rynku. Badania marketingowe są więc bardzo ważnym elementem procesu zarządzania produktem, a doświadczenia z całego świata pokazują, że właściwie realizowane badania marketingowe mogą zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu biznesowego.

Jakich informacji
dostarczają badania
zachowań konsumenckich?

Badania społeczne

Badania zachowań konsumenckich dostarczają informacji na temat potrzeb i preferencji konsumentów. Dostarczają wiedzy społecznej, demograficznej, kulturowej oraz psychologicznej która wpływa na decyzje zakupowe. Dzięki tym informacją możemy w sposób efektywny planować biznes, realizować go, promować i skutecznie sprzedawać produkt.

Co to są trendy
w zachowaniach
konsumenta?

Trend to proces długoterminowych lub krótkoterminowych, globalnych lub regionalnych zmian z socjologicznego, psychologicznego oraz ekonomicznego punktu widzenia. Na zmiany zachowań konsumentów mają wpływ czynniki środowiskowe o wymiarze ekonomicznym, prawnym, politycznym oraz demograficznym.

Biorąc pod uwagę poziom rozwoju i tempo zmian, możemy zaobserwować zarówno trendy słabnące, na przykład z powodu kryzysu, oraz te które wciąż się rozwijają i dobrze wskazują na przyszłość.

Badania weryfikują, które trendy w danym obszarze będą rosnące, a które słabnące oraz jakie nowe trendy mogą się pojawić.

Analiza marketingowa

Jakie czynniki
wpływają na zachowania
konsumentów?

Zachowania konsumenta podczas zakupów są determinowane przez cztery grupy czynników. Na większość z nich nie mamy wpływu, jednak mimo to należy brać je pod uwagę:

  • czynniki kulturowe – kultura i społeczeństwo konsumenta,
  • czynniki społeczne – grupy społeczne, status i role,
  • czynniki osobowe – wiek, zawód, sytuacja materialna, sposób życia, hobby,
  • czynniki psychologiczne – motywacja, percepcja, kształcenie się oraz poglądy.

Na finalizację zakupów mają również wpływ czynniki związane z samym miejscem ich dokonywania, czyli punktem sprzedaży, czy sklepem internetowym. Nie można również zapominać o technikach wpływu, które są używane przez dostawcę, takich, jak reklamy, aranżacja sklepu, ekspozycja.

Jak konsument
widzi świat?

Spostrzeganie jest jednym z podstawowych procesów, dzięki którym człowiek poznaje otaczający go świat. W procesie tym obiekty są postrzegane w wyniku działania bodźców z otoczenia i interpretacji danych odbieranych przez narządy zmysłów. Nie wszystkie informacje z otoczenia są świadomie odbierane i przetwarzane przez człowieka. Część z nich znajduje się poniżej progu świadomej percepcji (bodźce podprogowe), a część poza zasięgiem uwagi (bodźce peryferyjne). Może to wpływać na decyzje i zachowania konsumentów.

Ważnym elementem procesu percepcyjnego jest kategoryzacja bodźców, która usuwa konieczność zastanawiania się nad tym, które bodźce mają określone cechy i mogą być dopasowane do innych, wcześniej poznanych bodźców. Kolor, kształt opakowania, czcionka itp. Czcionki etykiet często zawierają informacje związane z kategorią, jak również z marką. Dzięki temu użytkownik może od razu określić kategorię produktu, nawet jeśli marka jest nieznana, np. zaklasyfikować go jako kosmetyk luksusowy.

Jakimi technikami
wykonujemy badania
zachowań konsumenckich

Badania zachowań konsumenckich wykonujemy następującymi technikami badawczymi:

CATI

Wywiad telefoniczny

CAWI

Ankieta on-line

Neuromarketing

Badania biometryczne - eyetracking, EEG, facetracking, GSR, EMG

Tajemniczy klient

Mystery: shopping/calling/e-mailing

IDI

Wywiad pogłębiony (telefoniczny, bezpośredni, on-line)

CAPI, PAPI, MOBI

Wywiady bezpośrednie

DR

Desk research, analiza danych zastanych

FGI

Wywiad grupowy

Etnografia

Ankieta audytoryjna

Z kim współpracujemy?

Do tej pory mieliśmy okazję współpracować z różnymi firmami, którym zależało na poznaniu opinii klientów oraz ich motywacji i procesu decyzyjnego podczas zakupów. Wykonane badania miały na celu pomóc w dalszej realizacji planów oraz pozyskiwaniu nowych klientów. 

Dlaczego warto
wybrać naszą ofertę?

Z naszą pomocą możesz dowiedzieć się, jakie jest zadowolenie klientów z dokonanej transakcji.

Od ponad 25 lat realizujemy badania marketingowe. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi  oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.

Regularnie pozyskujemy również nowych zadowolonych klientów, którzy korzystają z przeprowadzonych przez nas badań.

Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na lepsze wyniki firm, z którymi współpracujemy.

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą. 

Badania zachowań
konsumenckich
- Cennik

Przeprowadzane przez nas badania zachowań konsumenckich realizowane są indywidualnie stosownie do potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług. 

Kliknij tutaj

FAQ

Czym jest badanie zachowań konsumenckich?

Badanie zachowań konsumenckich to proces mający na celu poznanie preferencji, opinii i procesu decyzyjnego/zakupowego danych grup klientów oraz wyłonienia charakterystyk poszczególnych grup.

Jakie czynniki wpływają na zachowania konsumentów?

Na zachowania konsumentów wpływają bardzo różne czynniki na przykład: czynniki społeczne (rodzina), czynniki psychologiczne (percepcja, motywacja, preferencje, emocje, przekonania i wartości), geograficzne (miejsce zamieszkania), osobiste (wiek, styl życia, zawód).

Ile trwają badania zachowań konsumenta?

Ze względu na mnogość badanych czynników, harmonogram oraz czas realizacji jest ustalany za każdym razem indywidualnie z klientem. Możemy wskazać jedynie przykładowy czas realizacji projektu który wynosi 5-6 tygodni. Czas badania może ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od wybranej metodyki badawczej oraz planowanego zakresu badania.

Jaki jest cel neuromarketingu?

Celem Neuromarketingu jest przekazanie informacji na temat procesów zachodzących w mózgu przy podejmowaniu decyzji zakupowych przez konsumentów. Tego rodzaju informacje pozwalają na stworzenie skutecznego przekazu marketingowego, który zachęci klienta do zakupu i kreuje lojalność wobec marki.

Kto może skorzystać z badań zachowań konsumenta?

Badania zachowań konsumenta powinny być podstawą każdego biznesu, aby dać odpowiedz dla jakiej grupy konsumentów tworzymy dany produkt lub usługę. Z tych badań może skorzystać każdy kto chce zaistnieć i odnieść sukces na rynku, kto chce zwiększyć sprzedaż produktów, kto chce wprowadzić nowy produkt, żeby był on pozytywnie odbierany przez konsumentów, kto chce uzyskać przewagę konkurencyjną.

Jak badamy zachowania konsumentów?

Badania zachowań konsumenta wykonujemy technikami ilościowymi, jakościowymi i neuromarketingowymi-biometrycznymi.

  • CAWI – Technika w zbieraniu informacji w badaniach ilościowych rynku i opinii publicznej w który respondent jest proszony o wypełnienie elektroniczny ankiety.
  • Badania biometryczne – eyetracking, EEG, facetracking, GSR, EMG.
  • Tajemniczy klient – Mystery Shopping
  • IDI – Wywiad pogłębiony
  • CAPI, CAPI, MOBI – Wywiad bezpośredni
  • Ankieta Audytoryjn

Obsługujemy
wszystkie branże

Budownictwo
Jak zbadać zadowolenie klienta?
FMCG
E-commerce
Energetyka i ekologia
Zobacz wszystkie

Nasze rozwiązania

Indywidualne
projekty badawcze
i strategiczne

Gotowe raporty
i analizy branżowe

User Centred
Design

Skontaktuj się
z nami

Inne badania

Badania konkurencji i rynku
Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
Badania efektywności działań promocyjnych
Badania zachowań konsumenckich
Badania i analizy ekonomiczne
+11 więcej
  • Obszary
  • Branże
  • Indywidualne rozwiązania
  • User Centred Design
  • Gotowe raporty i analizy branżowe
  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt

+48 24 355 77 00
office@asmresearch.pl

2022 © ASM Research Solutions Strategy

Polityka prywatności i cookies

Linkedin-in Twitter Youtube Facebook
cookies Nasza strona korzysta z plików cookie. Klikając „zezwól” lub zamykając okno znakiem X wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie do spersonalizowania treści i reklam, oferowania funkcji społecznościowych i analizowania ruchu w naszej witrynie. Twoja zgoda może być w każdej chwili odwołana poprzez kontakt z administratorem strony. Szczegółowe informacje o rodzajach stosowanych plików cookie oraz zasadach udostępnienia naszym partnerom danych o tym, jak korzystasz z naszej witryny, znajdziesz w Polityce prywatności i cookies.