Proces dystrybucji materiałów budowlanych jest skomplikowany i wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Jest to zatem swoiste „układanie puzzli” aby cała sieć sprzedaży ze sobą współgrała i przynosiła jak największe zyski. Producenci materiałów budowlanych mają do wyboru wiele kanałów dystrybucji swoich produktów. Jedne pozwalają dotrzeć do szerszego grona odbiorców inne umożliwiają dotarcie do pewnych nisz. Wybór tych właściwych, powinien być zatem przemyślany i dostosowany do specyfiki producenta, a także dopasowywać się do aktualnych trendów na rynku. Nie zawsze market DIY gwarantuje największą sprzedaż, a z kolei w innych przypadkach nieskuteczne okazać się może skupianie na specjalistycznych sklepach. Jak zatem wybierać odpowiednie kanały sprzedaży materiałów budowlanych?
Różnorodność podmiotów w dystrybucji
Dystrybucja materiałów budowlanych to zazwyczaj rozbudowana sieć. Wszystko to za sprawą wielości formatów, w których materiały budowlano-wykończeniowe mogą być sprzedawane. Inwestorzy oraz wykonawcy mają do wyboru różne placówki z asortymentem budowlanym. Z kolei ich wybory determinują wygląd sieci dystrybucji poszczególnych producentów. Oprócz DIY, które są wybierane najczęściej przez inwestorów indywidualnych oraz składów/hurtowni budowlanych, w których z kolei zaopatrują się najczęściej fachowcy, zakupu materiałów budowlanych można dokonać również bezpośrednio u producenta oraz w pozostałych placówkach z tym asortymentem, a więc m.in. w autoryzowanych sklepach, które oferują produkty jednego lub kilku producentów.
Wybór miejsca zakupu
Poszczególne kanały dystrybucji różnią się od siebie ofertą, prowadzoną polityką cenową, a także penetracją rynku. Kluczowe dla rynku dystrybucji materiałów budowlanych pozostają wciąż markety oraz składy i hurtownie budowlane oferujące szeroki asortyment i dające możliwość porównywania w jednym miejscu oferty wielu producentów. Jednak konsumenci chętnie wybierają również specjalistyczne sklepy oferujące produkty jednego lub zaledwie kilku producentów, które dają większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku m.in. droższych i bardziej wymagających pod względem parametrów technicznych produktów.
Zatem nasuwa się pytanie: jaki kanał sprzedaży wybrać dla swojego produktu? Analizę efektywności kanału sprzedażowego należy rozpocząć od profilowania własnych klientów tzn. kim są i w jaki sposób dokonują zakupów. Oczywiście istnieją także ogólne trendy dla rynku budowlanego, które należy wziąć pod uwagę. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że obecnie najistotniejszym czynnikiem dla inwestorów są kwestie finansowe. Aż dla 60% inwestorów kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca zakupu są oferowane promocje cenowe oraz rabaty. Jednocześnie to właśnie wysoka cena częściej niż co trzeciego konsumenta zniechęci do zakupu materiałów budowlanych konkretnego producenta. Dla ponad połowy respondentów istotne jest również fachowe doradztwo w punkcie sprzedaży, a 41,5% Polaków wybierze sklep budowlany, w którym będą mieli możliwość dokonania zwrotu niewykorzystanych elementów.
Sprzedaż materiałów budowlanych i ich cena
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych znajduje się obecnie w początkowej fazie ożywienia, przejawiającej się powolnym powrotem do inwestycji remontowo-budowlanych, które były wstrzymywane przez ostatnie miesiące. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na materiały budowlano-wykończeniowe. Już we wrześniu odnotowano kolejny pozytywny sygnał płynący z rynku materiałów budowlanych zwiastujący ożywienie sektora, bowiem zaobserwowano wzrost sprzedaży materiałów budowlanych: o 17% w kategorii cement, wapno oraz o 12% w kategorii ściany, kominy.
Kolejnym pozytywnym czynnikiem, wpływającym na wzrost popytu na asortyment budowlany, jest niewątpliwie trend związany z cenami materiałów budowlanych. We wrześniu br. odnotowano bowiem ich spadek o 0,6% r/r i jest to pierwszy spadek cen materiałów budowlano-wykończeniowych od kilku lat! Spadki odnotowywane są już w większości kategorii produktowych, nie mniej jednak, ceny nadal rosną, choć znacznie wolniej. Porównując dane za okres 9 miesięcy za bieżący rok w stosunku do roku poprzedniego, wzrost cen wyniósł 6%. Jednak po okresie stagnacji, zainteresowanie budowami oraz remontami pomału się odradza, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane.
Jak co roku przeanalizowaliśmy cały rynek dystrybucji materiałów budowlanych. Sektor ten rośnie w miarę rozwoju przemysłu budowlanego. Jego wzrosty są determinowane zatem rozbudową istniejącej infrastruktury, rosnącą liczbą projektów mieszkaniowych oraz komercyjnych inwestycji budowlanych, co przekłada się na większy popyt na materiały budowlano-wykończeniowe.
- Jak ukształtowała się wartość rynku dystrybucji materiałów budowlanych w 2022 roku?
- Jakie są prognozy wielkości rynku dystrybucji materiałów budowlanych na lata 2023-2024?
- Jaki udział w strukturze rynku stanowią markety DIY, jaki składy/hurtownie budowlane, a jaki pozostałe podmioty?
- Jaka jest ilość marketów budowlanych w Polsce oraz w poszczególnych województwach? A jak sytuacja wygląda wśród składów/hurtowni budowlanych?
- Jakie markety oraz które sieci składów/hurtowni budowlanych cieszą się największą znajomością wśród Polaków?
- Jakie punkty wybierają Polacy? A co może ich zniechęcić do zakupów materiałów budowlanych?
- Co determinuje rynek materiałów budowlanych?
Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań dotyczących rynku znajdą Państwo w jednym z naszych bestsellerowych opracowań – Dystrybucja materiałów budowlanych w Polsce.
Informacji udziela Alina Woźniak, a.wozniak@asmresearch.pl