Prezenty w świetle wyborów konsumenckich
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z czasem spędzanym w gronie bliskich oraz przyjaciół. To czas refleksji, radości, jedności i nadziei. To również czas różnorodnych decyzji konsumenckich dotyczących kupowania prezentów zarówno dla najmłodszych jak i starszych członków rodziny. Zakupy podczas świąt to nie tylko zdobycie przedmiotów materialnych. To również wyraz troski o innych. Wartość symboliczna prezentów, ich dobranie i dedykacja stoją za każdym zakupem, który ma wzbudzić uśmiech na twarzy obdarowanej osoby.
W świątecznej edycji badania omnibusowego omniASM zapytaliśmy dorosłych Polaków o to, czy planują zakup prezentów dla najbliższych. 71,3% respondentów wyraziło taką chęć. Pragną obdarować bliskich wyjątkowym podarunkiem ale także uśmiechem. 23,8% badanych zadeklarowała chęć kupna prezentu dla siebie. A tylko 4,8% respondentów wcale nie planuje zakupu prezentów.
Choinka żywa czy sztuczna?
Choinka stanowi ważny element świątecznego wystroju. Kupno choinki to nie tylko nabycie przedmiotu, ale symboliczny gest, który kształtuje atmosferę świąt.
Wybór między naturalną a sztuczną choinką staje się coraz bardziej złożony. Naturalne drzewko to tradycja i zapach świąt podczas, gdy sztuczna stanowi odzwierciedlenie ekologicznych wartość i jest wielokrotnego użytku. Zapytaliśmy Polaków o ich preferencje w zakresie wyboru choinki. Połowa badanych deklaruje zakup choinki żywej jest to 50,4%. 26,6% respondentów wskazało na brak planów związanych z kupnem świątecznego drzewka w tym roku. 22,9% zdecyduje się na zakup choinki sztucznej zgodnie z ekologicznym podejściem.
Na wigilijnym stole…
Karp od lat zajmuje szczególne miejsce w tradycji świątecznej. Najczęściej przyrządza się smażonego. Różnorodność potraw z karpia zależy jednak od regionalnych tradycji i osobistych upodobań. Konsumenckie pytania w kwestii karpia zadane w badaniu omnibusowym ASM dotyczyły zakupów. 37,3% respondentów nie kupuje karpia na wigilijny stół w tym roku. 33% Polaków kupi mięso z karpia, a na zakup żywej ryby zdecyduje się 30% osób biorących udział w badaniu.
Alternatywne podejście do Świąt Bożego Narodzenia
Święta to również czas odpoczynku. Z upływem czasu widoczne stają się nowe trendy w zakresie spędzania tego wyjątkowego okresu w roku. Wiele osób korzysta wtedy z urlopów i decyduje się na dłuższe wyjazdy. Istnieją również zwolennicy tradycyjnego spędzania czasu z bliskimi przy stole. Jak zatem wygląda podejście Polaków do spędzania świątecznego czasu? Wyniki prezentują się następująco. Ponad połowa badanych obchodzi święta Bożego Narodzeni zgodnie z tradycjami. 42,0% spędza je w dowolny lubiany przez siebie sposób. Zaledwie 3,6% uczestników badania zadeklarowało nie obchodzenie świąt Bożego Narodzenia. Choć tradycja w dalszym ciągu odgrywa kluczową rolę, to widoczne jest wprowadzenie indywidualnych sposobów do obchodzenia świątecznych praktyk.
Świąteczne preferencje Polaków kształtują się bardzo różnorodnie. Wiele osób szuka równowagi pomiędzy tradycją a nowoczesnością, starając się przy tym zachować ducha świąt. Współczesny świat stale wprowadza nowe elementy do naszych świątecznych obyczajów. Bez względu na to warto podkreślać szczególne znaczenie tego dnia w roku.