Foresight strategicznytechnologiczny, regionalny
Spis
treści
- Czym jest foresight?
- Dlaczego badania foresightowe są tak ważne?
- Jakich informacji dostarczają badania foresightowe?
- Po co wykonywać foresight?
- Metody stosowane przy badaniu foresightowym
- Jakimi technikami wykonujemy badania foregightowe?
- Kto powinien korzystać z badań foresightowych?
- Nasi Zleceniodawcy
- Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
- Badania foresightowe – cennik
- FAQ
Foresight jest aktywnym budowaniem obrazów (wizji) przyszłości. Nie jest prognozowaniem, nie dostarcza gotowych recept na przyszłość, lecz scenariuszy – czyli możliwych wariantów rozwoju. Jest procesem badawczym ale odrębnym od innych typów badań ze względu
na cztery cechy, których łączna obecność charakteryzuje tylko foresight.
- Zorientowanie na kształtowanie przyszłości
Foresight to nie tylko analizowanie lub rozważanie możliwego rozwoju, ale przede wszystkim wspieranie zainteresowanych podmiotów w aktywnym kształtowaniu przyszłości. Czysto analityczne badania możliwych wariantów bez związku z konkretnymi działaniami nie są uważane za foresight. Dlatego działania foresightowe powinny być przeprowadzane tylko w takim przypadku, gdy jest to rzeczywiście możliwe aby przyszłość w danym aspekcie kształtować.
- Otwartość na alternatywne scenariusze przyszłości
Foresight zakłada, że przyszłość nie jest wstępnie ustalona. W związku z tym może się ona rozwijać
w różnych kierunkach, których kształtowanie dokonuje się między innymi przez działania różnych podmiotów i skutki decyzji podjętych dziś. Istnieje zatem pewien stopień swobody wyboru spośród alternatywnych, wykonalnych scenariuszy – możliwych wariantów rozwoju, co tym samym zwiększa szanse zaistnienia preferowanej wizji stanu przyszłego.
- Charakter uczestniczący
Foresight nie jest wykonywany przez niewielką grupę ekspertów i naukowców, ale obejmuje wiele różnych grup zainteresowanych podmiotów, które identyfikują związane z nim problemy. Wyniki foresightu są rozpowszechniane wśród szerokiego grona odbiorców, których opinie są ważnym komponentem całości.
- Multidyscyplinarność
Foresight jest oparty na zasadzie, że problemy, przed którymi stoimy, nie mogą być właściwie zrozumiane, jeśli są zredukowane do jednego wymiaru. Proces musi odpowiadać perspektywom różnych dyscyplin naukowych. Foresight stanowi podejście, które oddaje rzeczywistość w całości,
ze wszystkimi zmiennymi ich wpływania, niezależnie od rodzaju (ilościowych i jakościowych
Dlaczego badaniaforesightowesą tak ważne?
Przyszłość jako wypadkowa działań i decyzji podejmowanych obecnie jest kluczowym zasobem rozwojowym, z którego każdy już teraz korzysta.
Choć zmiana z samej swej istoty jest procesem ciągłym, nieustannym i nieuchronnym, to współcześnie jest ona szczególnie intensywna ze względu na rosnący wykładniczo postęp technologiczny.
Zarówno otoczenie, w którym żyjemy, jak i struktura rynku, łańcuch dostaw i technologie produkcji ewoluują w krótszych niż kiedykolwiek szeregach czasowych.
W odniesieniu do rozwoju przyszłość w swej istocie jest przestrzenią, którą można opisywać jedynie dzięki tej specjalnej metodologii, jaką jest foresight. Skłania do rozważenia przyszłości jako czegoś, co możemy stworzyć lub kształtować. Nie jest zatem ani przepowiednią, ani przewidywaniem przyszłości mającym na celu jej odsłonięcie tak, jakby była ustalona.
Największą siłą foresightu, jest ukazanie różnych scenariuszy rozwoju (liczba mnoga) oraz wskazanie czynników determinujących poszczególne badane aspekty przyszłości. Potęgą foresightu nie są wizje, które całkowicie zmieniają obecne życie. Siłą jest to co odbiorca może zrobić z tymi wizjami. Jak może przygotować się na możliwości, jakie daje przyszłość. Jaką postawę przyjąć wobec przyszłości i jakie czynniki analizować.
Jakich informacji dostarczają badania foresightowe?
Foresight dostarcza scenariuszy rozwoju dla danej branży, firmy, organizacji.
Aby je skonstruować należy powołać interdyscyplinarny zespół badawczy a następnie przejść 4 etapy realizacji, podczas których uzyskiwane są kluczowe informacje.
- Etap 1 – Identyfikacja sił napędowych
- Etap 2 – Identyfikacja niepewności
- Etap 3 – Opracowanie macierzy scenariuszy
- Etap 4 – Dyskusja z interesariuszami
Po co wykonywaćforesight?
Jest to pewnego rodzaju „parasol bezpieczeństwa”. Pozwala określić determinanty otoczenia oraz potrzeby rynku i porównać je ze strategią przedsiębiorstwa czy innej organizacji. Każdy nowy pomysł powinien być przemyślany, a przed wprowadzeniem zbadany pod kątem jego trafności i opłacalności. Pozwala to uniknąć błędów, nierzadko bardzo kosztownych, a także umożliwia efektywny rozwój.
Metody stosowane przy badaniuforesightowym
Cechą charakterystyczną badań typu foresight jest różnorodność stosowanych metod badawczych. Często porządkowane są one przy wykorzystaniu diamentu metodologicznego foresightu, uwzględniającego cztery wymiary: kreatywność, współdzielenie, fakty i ekspertyzy.
- Analiza STEEP
Analiza STEEP opiera się na założeniu, że rozwój uzależniony jest od wielu czynników zagregowanych w pięciu różnych otoczeniach, które wzajemnie przenikają się. Jest to zatem analiza otoczenia, której celem jest zidentyfikowanie determinant mających wpływ na analizowany sektor w pięciu otoczeniach: społecznym, technologicznym, ekonomicznym, ekologicznym i politycznym.
- Panele eksperckie
Panele eksperckie to zespoły specjalistów z danej branży liczące od 12 do 20 osób, które podejmują dyskusję nad danym zagadnieniem. Praca panelistów trwa od 3 do 18 miesięcy.
- Metoda delficka
Metoda delficka jest najczęściej używaną metodą w badaniach foresightowych. Polega ona na powtarzających się badaniach ankietowych wśród stałej grupy ekspertów, którzy nie komunikują się między sobą.
- Burza mózgów
Burza mózgów jako forma dyskusji grupowej jest stosowana w badaniu foresightowym na etapie prognozowania.
- Krzyżowa analiza wpływów
Krzyżowa analiza wpływów zwana również techniką wzajemnych oddziaływań polega na umieszczeniu w jednej macierzy wszystkich branych pod uwagę elementów. Dzięki temu można określić prawdopodobieństwo poszczególnych zdarzeń w kontekście możliwości zajścia oraz terminu realizacji z uwzględnieniem różnych kolejności. Analiza ta jest powiązana z metodą delficką, gdyż wiele elementów jednej (wielkość siły i ważności oddziaływania) ustala się za pomocą drugiej.
- Benchmarking
Benchamrking w badaniach foresightowych może być wykorzystywany w celu uzyskiwania punktów odniesienia w analizie danego aspektu.
- Ekstrapolacja trendów
Ekstrapolacja trendów jest metodą przewidywania trendów w makrootoczeniu. Zakłada ewolucję procesów.
- Badania ankietowe
Indywidualne spontaniczne ankiety (bez sugerowania odpowiedzi) przeprowadzone na początku wśród uczestników foresightu pozwalają zebrać jak największą liczbę czynników, które można analizować w różnych perspektywach (otoczeniu społecznym, technologicznym, ekonomicznym, ekologicznym, politycznym).
- Macierze scenariuszy
Macierze przedstawiają w formie graficznej wszystkie sformułowane scenariusze z uwzględnieniem wyłonionych w procesie badawczym czynników determinujących i czynników niepewności,
Jakimi technikamiwykonujemy badaniaforesightowe?
Badania foresightowe wykonujemy następującymi technikami badawczymi:
CATI
Wywiady telefoniczne
CAWI
Ankieta on-line
PAPI
Ankieta papierowa
FGI stacjonarny
Wywiady grupowe
FGI on-line
Wywiady grupowe
Etnografia
Obserwacja i opis
IDI
Wywiady pogłębione bezpośrednie
ITI
Wywiady pogłebione on-line
CAPI
Ankieta stacjonarna na komputerze
Diady, triady
Wywiady w małych grupach
Testy użytkownika
Testy produktów, ocena konsumencka
DR
Desk research, analiza danych zastanych
MOBI
Ankieta stacjonarna na urządzeniach mobilnych
Eye tracking
Badania biometryczne - śledzenie ścieżki wzroku
Face tracking
Badania biometryczne - analiza mimiki twarzy
Mystery e-mailing
Tajemniczy klient - testy obsługi przez e-mail
Mystery calling
Tajemnczy klient - testy obsługi telefonicznej
Mystery shopping
Tajemniczy klient - testy obsługi w punkcie
Metody projektowe
Design thinking, projektowanie literacyjne
Motion tracking
Przechwytywanie ruchu - XSENS, Vicon, Kinect
Ankieta audytoryjna
Ankieta określonej grupy w pomieszczeniu
EMG
Badania biometryczne - analiza mikroekspresji mięśni twarzy
EEG
Badania biometryczne - analiza aktywności mózgu
GSR
Badania biometryczne - analiza aktywności bioelekrycznej skóry
Kto powinien korzystać z badańforesightowych?
- Przedsiębiorstwa, które planują długofalowy rozwój
- Innowatorzy chcący wprowadzać nowe technologie
- Instytucje działające w obszarze problematyki społecznej/demograficznej
- Władze publiczne i jednostki samorządu terytorialnego planujące rozwój państwa, sektorów gospodarki, regionów, miast itp.
- Organizacje/firmy potrzebujące wypracować strategię rozwoju, transformacji, ekspansji
- Każda organizacja/firma, która chce przygotować się na przyszłość
Do tej pory mieliśmy okazje współpracować z organizacjami, którym zależało na określeniu scenariuszy rozwoju branży. Jako pierwsi w Polsce zrealizowaliśmy badanie forsightowe dla branży stolarki.
Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
Od 1996 r. realizujemy badania dla przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych. Dzięki wysokim standardom jakości, profesjonalizmowi oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów.
Wiemy w jaki sposób najlepiej pozyskać informacje niezbędne do efektywnego planowania działań strategicznych.
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą.
Badania foresightowe- Cennik
Przeprowadzane przez nas badania foresightowe realizowane są pod kątem indywidualnych potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług.
FAQ
Foresight jest narzędziem służącym do aktywnego budowania przyszłości. Skłania do rozważenia przyszłości jako czegoś, co możemy stworzyć lub kształtować.
Badania te pozwalają przygotować się na przyszłość w aktywny sposób poprzez identyfikację determinant otoczenia oraz przygotowanie scenariuszy rozwoju w odniesieniu do tych czynników.
Harmonogram badania jest każdorazowo ustalany indywidualnie z klientem. Jednak przeciętny czas trwania projektu to 6-24 miesiące. Czas ten może zostać skrócony lub wydłużony w zależności od przyjętej metodologii realizacji badań oraz zaplanowanego zakresu analizy.
Prognozy krótko lub długoterminowe przedstawiają estymowaną skalę jakiegoś pojedynczego zjawiska, parametru, wskaźnika. Odnoszą się maksymalnie do kilku lat. Natomiast foresight jest perspektywą czasową dla szerokiego zakresu działalności określaną od 5 lat wzwyż – aż do szeregu dziesięcioleci.
Każdorazowo koszt badania jest ustalany indywidualnie z klientem. Koszt zależy od przyjętej metodologii i zakresu badań.
Dla przedsiębiorstw, które planują lub dopiero chcą stworzyć długofalową strategię rynkową. Dla organizacji branżowych lub społecznych, które działają w danym obszarze. Dla władz oraz JST.
Do każdego badania podchodzimy indywidualnie, dlatego metody i techniki są dobierane pod konkretny problem badawczy.