• Badania
        • Obszary
          Badania konkurencji i rynku
          Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
          Badania satysfakcji klientów i pracowników
          Badania dystrybucji, jakości obsługi klientów
          Zobacz wszystkie
          Branże
          FMCG
          Budownictwo
          E-commerce
          Zobacz wszystkie
  • Rozwiązania
        • Indywidualne
          projekty badawcze
          i strategiczne

          Gotowe raporty
          i analizy branżowe

          User Centred
          Design

  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt
  • PL
    • EN
Search
Close
UniaEuropejska
Badania

Badania
ewaluacyjne


Spis
treści

 
 
  1. Czym jest badanie ewaluacyjne?
  2. Ewaluacja – główne cele
  3. Ewaluacja – przykłady
  4. Z kim współpracujemy?
  5. Jakimi technikami wykonujemy badania ewaluacyjne?
  6. Dlaczego warto wybrać naszą ofertę?
  7. Badania społeczne – cennik
  8. FAQ

Czym jest badanie
ewaluacyjne?

Ewaluacja jest całościową i kompleksową oceną danego działania/ przedsięwzięcia/ projektu lub programu.

Wyróżnić można dwa podstawowe typy ewaluacji:

  • Ewaluacja ex-ante – prowadzona przed realizacją projektu, ma na celu zweryfikowanie, czy warto (przy założonych celach i nakładach) realizować dane przedsięwzięcie w przyjętej formie.
  • Ewaluacja mid-term/on going opiera się na bieżącym badaniu (badania prowadzone są jeszcze w trakcie trwania projektu/przedsięwzięcia). Wyniki takiej ewaluacji mogą posłużyć do skorygowania działań w ramach danego projektu, lub też jeszcze lepszego dopasowania działań w celu uzyskania oczekiwanych efektów.
  • Ewaluacja ex-post – dotyczy już zakończonego projektu/ przedsięwzięcia. Głównym celem tego rodzaju ewaluacji jest ocena, czy założony w projekcie cel został osiągnięty. Dodatkowo dzięki ewaluacji możemy poznać faktyczne efekty (rzeczowe, personalne, finansowe i inne) projektów.

W badaniach ewaluacyjnych wykorzystujemy triangulację danych, tj. łączenie technik i metod badawczych w celu jak najrzetelniejszej i dokładniejszej analizy.

Ewaluacje prowadzone przez nasz zespół badawczy opierają się na technikach ilościowych (CATI/CAWI) oraz jakościowych (ITI, FGI i inne), oraz analizie źródeł pierwotnych, czyli już dostępnych (np. dane projektowe, zestawienia, kosztorysy, inne raporty i dane dostępne publicznie).

Tworzymy także unikalne wskaźniki, które pozwalają nam zmierzyć skuteczność i efektywność danego działania lub projektu. 

Ewaluacja
– główne cele

Niezależnie od rodzaju ewaluacji, głównym jej celem jest całościowa ocena zaprojektowanego i lub zrealizowanego projektu, programu lub działań. Głównymi kryteriami ewaluacyjnymi, które bierzemy pod uwagę w badaniu są:

  • Skuteczność – pozwala ocenić, czy efekty danego programu/projektu zostały osiągnięte zgodnie z założonymi celami.
  • Efektywność – pozwala na ocenę tego, czy dany projekt był opłacalny do zrealizowania. Innymi słowy dzięki temu kryterium jesteśmy w stanie ocenić, czy stosunek poniesionych kosztów do uzyskanych wyników i rezultatów jest satysfakcjonujący. Oczywiście opłacalność danego przedsięwzięcia mierzona jest nie tylko kosztami finansowymi, ale także rzeczowymi i personalnymi. Wysoka efektywność oznacza, że przy relatywnie niskich nakładach osiągnięte zostały założone w projekcie/programie cele.
  • Użyteczność – celem każdego projektu jest jego przydatność i pożyteczność. Istotne jest więc odpowiedzenie na pytanie, czy faktycznie działania, lub realizowany projekt, przyczynił się do osiągnięcia zamierzonych celów i czy przyniósł wymierne korzyści?
  • Trafność – pozwala ocenić, czy i w jakim stopniu przyjęte działania/ interwencje faktycznie odpowiadały na zidentyfikowane problemy i wyzwania.
  • Trwałość – realizowane projekty, a dokładniej ich efekty, mogą charakteryzować się różnym stopniem trwałości. Kryterium to pozwala ocenić, czy pozytywne zmiany, jakie zaszły za sprawą i w wyniku realizacji projektu, utrzymały się w dłuższej perspektywie czasowej.

W procesie badawczym projektowanym przez naszych badaczy, zawsze przyjmujemy wszystkie powyższe kryteria ewaluacyjne. Tylko uwzględnienie wszystkich kryteriów jest w stanie zapewnić pełną i wielowymiarową ocenę danego projektu. Może się bowiem okazać, że projekt, pomimo tego, że był skuteczny, a jego efekty utrzymały się w dłuższej perspektywie, to jednak nie był ekonomiczny tj. stosunek nakładów do zysków był niewspółmierny. W efekcie, o projekcie takim powiemy, że pomimo, że pozwolił na realizację założonych celów, był nieefektywny ekonomicznie, ze względu na zbyt wysokie nakłady poniesienie w jego trakcie. Z drugiej strony, projekt może być trafny i użyteczny, ale nie być w pełni skuteczny, gdyż nie udało się zrealizować wszystkich jego celów. W analizie uwzględnić należy więc nie tylko czynniki wewnętrzne, czyli te, które wynikają bezpośrednio lub pośrednio z projektu i na które realizatorzy mają wpływ, ale także zewnętrzne. Czynniki zewnętrzne) – to wszystkie te czynniki, na które realizatorzy projektu nie mają wpływu. Dobrym przykładem jest pandemia COVID-19, lub wojna w Ukrainie.

Nasi badacze uważnie analizują otoczenie społeczno-gospodarcze oraz aktualną sytuację polityczną i prawną. Podstawą staje się tutaj, po pierwsze, identyfikacja tych czynników, po drugie ich analiza, po trzecie wreszcie ocena ich faktycznego wpływu na powodzenie danego przedsięwzięcia. Może się bowiem okazać, że projekt przyniósłby zdecydowanie korzystniejsze rezultaty, gdyby nie wpływ czynników zewnętrznych, które były niemożliwe do wyeliminowania.

Ewaluacja
– przykłady

Pierwszym etapem przeprowadzenia skutecznej ewaluacji jest jej rzetelne i dokładne zaprojektowanie. Razem z klientem tworzymy zarys metodologii badania, a przede wszystkim strategii, opartej także na konstruowanych wskaźnikach. Ustalamy listę problemów badawczych, czyli zagadnień (zwykle pytań), które są dla klienta kluczowe i na które należy uzyskać odpowiedź. Na tym etapie projektujemy też narzędzia badawcze (scenariusze, kwestionariusze).

Następnie rozpoczynamy fazę terenową badania.

Po zebraniu materiału przystępujemy do jego analizy i opracowania wniosków, w formie, jaką wybrał klient:

  • raport końcowy,
  • prezentacja,
  • broszura (ulotka),
  • folder/publikacja.

Z kim współpracujemy?

Współpracujemy z wieloma Instytucjami w Polsce, między innymi z Ministerstwami, Urzędami Marszałkowskimi, Urzędami Pracy, Instytucjami Otoczenia Biznesu, Szkołami Wyższymi, ale także klientem indywidualnym.

Jakimi technikami
wykonujemy badania
ewaluacyjne?

Badania ewaluacyjne wykonujemy następującymi technikami badawczymi:

CATI

Wywiad telefoniczny

CAWI

Ankieta on-line

Neuromarketing

Badania biometryczne - eyetracking, EEG, facetracking, GSR, EMG

Tajemniczy klient

Mystery: shopping/calling/e-mailing

IDI

Wywiad pogłębiony (telefoniczny, bezpośredni, on-line)

CAPI, PAPI, MOBI

Wywiady bezpośrednie

DR

Desk research, analiza danych zastanych

FGI

Wywiad grupowy

Etnografia

Ankieta audytoryjna

Dlaczego warto
wybrać naszą ofertę?

Z naszą pomocą możesz dowiedzieć się, jakie jest zadowolenie klientów z dokonanej transakcji.

Od 1996 r. realizujemy badania ewaluacyjne. Jesteśmy zespołem posiadającym szeroki zakres wiedzy eksperckiej z zakresu socjologii, ekonomii, statystyki, politologii i innych dziedzin. Od lat wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie eksperckie w tworzeniu autorskich strategii badawczych.

Dzięki wysokim standardom jakości (PKJPA, ESOMAR), profesjonalizmowi  oraz zdobytemu doświadczeniu możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem powracających klientów z rynku publicznego i komercyjnego.

Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, co przekłada się na osiąganie przez naszych klientów założonych przez nich celów.

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i podpowiemy, z której metody badań warto skorzystać w konkretnym przypadku. Zapraszamy również do zapoznania się naszą pełną ofertą. 

Badania ewaluacyjne
- Cennik

Przeprowadzane przez nas badania ewaluacyjne realizowane są adekwatnie do indywidualnych  potrzeb naszych klientów. Dlatego też zachęcamy do kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szczegółowe wycenienie naszych usług. 

Kliknij tutaj

FAQ

Co to jest ewaluacja

Ewaluacja jest całościową i kompleksową oceną danego działania/ przedsięwzięcia/ projektu lub programu. Może być realizowana przed jego rozpoczęciem ( w celu sprawdzenia, czy założone cele i kierunki działań są słuszne), w trakcie projektu (w celu sprawdzenia postępów projektu, ale też dostosowania i skorygowania działań) oraz po zakończeniu projektu, w celu całościowej oceny jego efektów.

Jakich metod używamy w badaniach ewaluacyjnych?

W badaniach ewaluacyjnych wykorzystujemy triangulację danych, tj. łączenie technik i metod badawczych w celu jak najrzetelniejszej i dokładniejszej analizy. Ewaluacje prowadzone przez nasz zespół badawczy opierają się na technikach ilościowych (CATI/CAWI) oraz jakościowych (ITI, FGI i inne), oraz analizie źródeł pierwotnych, czyli już dostępnych (np. dane projektowe, zestawienia, kosztorysy, inne raporty i dane dostępne publicznie).

Czy warto prowadzić badania ewaluacyjne?

Zdecydowanie warto prowadzić badania ewaluacyjne.  Pozwalają one na trafną ocenę efektów podjętych działań (w tym także kosztów realizacji), ale także stanowią cenne źródło wiedzy przy tworzeniu/projektowaniu kolejnych działań i przedsięwzięć.

Co bierzemy pod uwagę w badaniach ewaluacyjnych?

W badaniach ewaluacyjnych bierzemy pod uwagę przede wszystkim to, czy projekt był skuteczny (czy osiągnięte zostały określone cele), efektywny (czy poniesione koszty były adekwatne do efektów), użyteczny (czy faktycznie przysłużył się i był pożyteczny dla jakiejś grupy/ jakiegoś przedsięwzięcia), trafny (czy odpowiadał postawionym celom) oraz trwały (czy jego efekty utrzymywały się w dłuższej perspektywie czasowej).

Obsługujemy
wszystkie branże

Budownictwo
Jak zbadać zadowolenie klienta?
FMCG
E-commerce
Energetyka i ekologia
Zobacz wszystkie

Nasze rozwiązania

Indywidualne
projekty badawcze
i strategiczne

Gotowe raporty
i analizy branżowe

User Centred
Design

Skontaktuj się
z nami

Inne badania

Badania konkurencji i rynku
Badania wizerunku marki, firmy i organizacji
Badania efektywności działań promocyjnych
Badania zachowań konsumenckich
Badania i analizy ekonomiczne
+11 więcej
  • Obszary
  • Branże
  • Indywidualne rozwiązania
  • User Centred Design
  • Gotowe raporty i analizy branżowe
  • Baza wiedzy
  • Zespół
  • Kariera
  • Kontakt

+48 24 355 77 00
office@asmresearch.pl

2022 © ASM Research Solutions Strategy

Polityka prywatności i cookies

Linkedin-in Twitter Youtube Facebook
cookies Nasza strona korzysta z plików cookie. Klikając „zezwól” lub zamykając okno znakiem X wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie do spersonalizowania treści i reklam, oferowania funkcji społecznościowych i analizowania ruchu w naszej witrynie. Twoja zgoda może być w każdej chwili odwołana poprzez kontakt z administratorem strony. Szczegółowe informacje o rodzajach stosowanych plików cookie oraz zasadach udostępnienia naszym partnerom danych o tym, jak korzystasz z naszej witryny, znajdziesz w Polityce prywatności i cookies.