Magia świąt to pojęcie, które każdy z nas definiuje inaczej. Dla niektórych jest to zapach cynamonu oraz pieczonych jabłek, dla drugich konkretne pozycje filmowe emitowane w telewizji. Dla producentów oraz dystrybutorów magia świąt to przede wszystkim szansa na zwiększenie sprzedaży. Tym samym okołoświąteczny asortyment z roku na rok pojawia się w sklepach coraz wcześniej. Już na początku listopada, a czasem nawet wcześniej, na sklepowych półkach można spotkać świąteczne dekoracje, choinki czy ozdoby, które mają na celu rozbudzenie w klientach świątecznego nastroju. Działania te jednak wzbudzają kontrowersje i wiele sprzeczności. Czy rzeczywiście warto przyspieszać magię świąt, czy może lepiej pozwolić jej naturalnie narastać?
Podobne pytanie zadaliśmy respondentom biorącym udział w najnowszym, październikowym badaniu omnibusowym w ASM Research Solution Strategy. Badanie miało charakter ogólnopolski, wzięło w nim udział 1000 dorosłych Polaków.
Odpowiedzi na pytanie w badaniu omniASM pokazują, że Polacy mają silne odczucia dotyczące przedwczesnego wystawiania artykułów świątecznych na sklepowe półki. Aż 38,0% respondentów zdecydowanie zadeklarowało, że przedwczesne wystawianie świątecznego asortymentu psuje nastrój świąt.
Niemal 72% Polaków nie popiera wczesnego wprowadzania świątecznych akcentów do sklepów. Z kolei, tylko 11,6% badanych (8,6% „raczej nie” oraz 3,0% „zdecydowanie nie”) uważa, że wcześniejsze wystawianie asortymentu nie psuje atmosfery świąt.
Aż 40,6% kobiet zdecydowanie uważa, że zbyt wczesne pojawienie się dekoracji, produktów spożywczych i prezentów psuje atmosferę świąt, co jest o 6% wyższe niż w przypadku mężczyzn, z których 34,6% podziela tę opinię. Również w kategorii „raczej tak” kobiety wykazują silniejsze przekonanie (31,1%) niż mężczyźni (36,4%).
Polacy opowiadają się za tradycyjnym rytmem przygotowań
Wyniki jednoznacznie ukazują stanowisko Polaków na temat wczesnego wystawiania asortymentu świątecznego w sklepach. Niemal 72% Polaków ma zastrzeżenia wobec tego i preferuje, aby przygotowania do świąt przebiegały w bardziej naturalnym tempie. Dla tej części Polaków ważne jest zachowanie tradycyjnego rytmu przygotowań, co stanowi istotną wskazówkę dla sklepów i producentów, aby dostosować swoje strategie do oczekiwań klientów.