Materiały wspierające sprzedaż jako narzędzie informujące klientów o produkcie lub usłudze
Materiały wspierające sprzedaż stanowią narzędzia i zasoby, których nadrzędnym celem jest wspomaganie procesu sprzedaży poprzez dostarczanie istotnych informacji i wzmacnianie przekazu marketingowego. Materiały wspierające sprzedaż stanowią fundament w informowaniu klienta o danym produkcie i usłudze. Mogą to być broszury, ulotki, plakaty, katalogi, a także reklamy internetowe lub telewizyjne. Stanowią nieodzowny element w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Wysokiej jakości materiały wspierające sprzedaż świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu w dostarczanie wartościowych produktów lub usług, co pozytywnie wpływa na postrzeganie marki. Materiały wspierające sprzedaż to także element informujący klienta o danym produkcie lub usłudze. Dzięki przemyślanej strukturze oraz atrakcyjnej formie, materiały są w stanie szybko i efektywnie przekazać istotne informacje, przyciągając uwagę klientów tym samym wzbudzając ich zainteresowanie. Kluczowe jest zatem, aby materiały były zaprojektowane w sposób przemyślany i skuteczny, ponieważ ich wygląd i zawartość bezpośrednio wpływają na decyzje zakupowe konsumentów.
Zachowania konsumenckie
Współczesny konsument nastawiony jest na atrakcyjną, przyciągającą uwagę treść zawierającą wszystkie niezbędne i czytelne informacje o produkcie czy usłudze. Potrzebuje szybkiej informacji. Tworząc materiały wspierające sprzedaż należy pamiętać o tym, żeby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby współczesnego konsumenta. Dzięki szerokiemu dostępowi do informacji oraz różnorodnych kanałów komunikacji, klienci stali się bardziej świadomi i wymagający. Oczekują treści, które nie tylko zaspokajają ich potrzeby informacyjne, ale również wizualne. Dzisiejszy konsument ceni sobie również autentyczność i czytelność. Chce czuć, że marka rozumie jego indywidualne upodobania i oferuje rozwiązania, które są do niego dostosowane.
Jak tworzyć atrakcyjne materiały wspierające sprzedaż?
W tworzeniu atrakcyjnych materiałów wspierających sprzedaż ważne jest kładzenie nacisku na estetykę i przejrzystość. Nowoczesne broszury reklamowe powinny być wizualnie atrakcyjne, ale jednocześnie przejrzyste i łatwe do przyswojenia. Klienci doceniają dobrze stworzone materiały, które są odpowiednio zaprojektowane i nieprzeładowane treścią pisaną oraz graficzną. Można mówić o uniwersalnych zasadach dotyczących tworzenia materiałów wspierających sprzedaż pierwszą z nich jest zachowanie przejrzystego układu elementów znajdujących się np. na broszurze reklamowej. Kluczowe informacje powinny być wyróżnione, a teksty podzielone na krótkie akapity lub punkty, co ułatwia szybkie przyswojenie informacji. Kolejno można mówić o zastosowaniu zasady kolorów, powinny one być przede wszystkim związane z marką. Powinny budzić w odbiorcy skojarzenia z produktami, kreować spójny wizerunek produktu. Ważne jest również zastosowanie zasady im mniej tym lepiej, tak by nie przesadzać z ilością kolorów, które mogłyby przytłoczyć odbiorcę. Profesjonalne fotografie i grafiki znacznie produktów zwiększają atrakcyjność materiałów. Dobrej jakości zdjęcie odpowiednio przedstawi produkt. Wybór czcionki również ma duże znaczenie w kontekście czytelności i przyswajania materiałów. Powinna ona być dostosowana do medium, odbiorców oraz treści, aby zapewnić jak najlepszą czytelność.
Badanie materiałów wspierających sprzedaż
Badania materiałów wspierających sprzedaż powinny stanowić kluczowy element w przygotowywaniu np. broszur reklamowych. Wykorzystując różnorodne techniki badawcze, przedsiębiorstwa mogą optymalizować swoje materiały marketingowe, aby lepiej odpowiadały na potrzeby i preferencje odbiorców. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem badawczym w świetle badania materiałów wspierających sprzedaż jest neuromarketing i techniki biometryczne. Badania neuromarketingowe umożliwiają skuteczniejsze projektowanie materiałów wspierających sprzedaż poprzez wykorzystanie zaawansowanych technik analitycznych takich jak eyetracking, czyli śledzenie ruchu gałek ocznych, pozwala na dokładne zrozumienie, które elementy materiałów promocyjnych przyciągają największą uwagę konsumentów oraz jakie są ich reakcje na poszczególne części przekazu.
Zaprezentowana powyżej broszura reklamowa została przedmiotem badania neuromarketingowego. Z wykorzystaniem techniki badawczej jaką był eyetracking, sporządzono szczegółową mapę cieplną. Pozyskane dane zarejestrowane na podstawie ruchu gałek pozwoliły na określenie tego, gdzie wzrok badanych pozostawał najdłużej (czerwone obszary), a gdzie najkrócej (jasnozielone punkty). Największe skupienie uwagi zarejestrowane zostało na tekście. Świadczy to o zainteresowaniu badanych produktami oraz ich opisami. Produkty przedstawione na zdjęciach również przyciągają wzrok, choć w mniejszym główny tekst. Broszura została zaprojektowana w sposób, który skutecznie przyciąga uwagę odbiorców na kluczowe elementy: nazwę produktu oraz jego właściwości. Wyniki analizy eyetrackingowej potwierdzają, że najważniejsze informacje są dobrze eksponowane i szybko zauważane przez potencjalnych klientów.
Analiza biometryczna wskazuje, że najważniejsze elementy broszury – kluczowe informacje oraz wizualizacje produktów – skutecznie przyciągają uwagę odbiorców. Analogicznie do mapy cieplnej, zaprezentowana mapa fiksacji pokazuje iż potencjalni klienci czytali zamieszczony tekst. Świadczą o tym fiksacje, punkty widoczne na żółtym opisie produktowym. Widać również, że odbiorcy broszury oglądali obrazki, zatem niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej jakości grafik, tak by dokładnie przedstawić produkt. Dobrze zaprojektowane rozmieszczenie treści sprawia, że kluczowe informacje są szybko zauważane i przyswajane przez potencjalnych klientów. To potwierdza, że broszura jest efektywna w komunikacji promocyjnej i wspieraniu sprzedaży produktów.