Moda na zdrowie czy rzeczywista potrzeba?
Suplementy diety stały się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu Polaków. Ich dostępność, szeroki wybór oraz przekonanie o ich skuteczności przyczyniły się do wzrostu ich popularności. Wraz z rosnącą ilością osób sięgających po suplementy, rozszerza się oferta produktów tej kategorii. Przyjmowanie suplementów może być z jednej strony wyrazem proaktywnej troski o zdrowie i prewencji różnych chorób z drugiej luką w systemie zdrowotnym, w efekcie, której konsumenci samodzielnie decydują się na preparaty wspierające zdrowie. Ich rosnąca popularność budzi wiele pytań: czy powszechne sięganie po witaminy i minerały to świadomy wybór, wynikający z troski o zdrowie, czy może chwilowa moda? A może jest to sposób na uniknięcie wizyty u lekarza? Oto jak w praktyce wyglądają nawyki suplementacyjne wśród Polaków biorących udział w przeprowadzonym przez ASM Research Solutions Strategy październikowym badaniu marketingowym wśród Polaków 18+ (1).
Regularność przyjmowania suplementów
Suplementacja diety w Polsce staje się coraz bardziej powszechna, a Polacy regularnie sięgają po różne witaminy i preparaty wspomagające zdrowie. Wyniki badań pokazują, że blisko 45% badanych osób decyduje się na przyjmowanie suplementów na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Ponad ¼ badanych (26,5%) stosuje suplementy zgodnie z zaleceniami lekarza, co wskazuje na odpowiedzialne podejście do zdrowia. Ciekawym wnioskiem jest fakt, że tylko 7,2% osób przyjmuje suplementy zarówno z przepisu lekarza, jak i na własną rękę.
Analiza wyników w podziale na płeć ukazuje pewne różnice w stosowaniu suplementów. Mężczyźni są bardziej skłonni do samodzielnego przyjmowania suplementów (w większości bez konsultacji z lekarzem), natomiast kobiety nieco częściej sięgają po suplementy na zalecenie specjalistów.
Interesującym zjawiskiem jest różnica w podejściu do suplementacji wśród różnych grup wiekowych. Młodzi Polacy częściej eksperymentują z suplementami bez konsultacji z lekarzem, podczas gdy osoby starsze, zwłaszcza powyżej 64. roku życia, stosują je głównie po konsultacji z lekarzem. To może być związane z większymi potrzebami zdrowotnymi i większą ostrożnością w doborze odpowiednich środków.
Popularność suplementów w Polsce jest zauważalna, przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że są istotne w życiu wielu Polaków, jednak samodzielne decyzje o ich przyjmowaniu dominują. Suplementacja jest ważnym elementem dbania o zdrowie, ale równie istotne jest jej świadome i odpowiedzialne stosowanie.
(1) Ogólnopolska próba N=1001 dorosłych konsumentów 18+, technika CAWI