Polski rynek stolarki okiennej i drzwiowej przechodzi dynamiczne zmiany. Choć branża wciąż mierzy się z wyzwaniami na rynkach europejskich, wynikającymi z problemów gospodarczych i objawiających się mniejszym popytem na okna i drzwi, to rozwój technologii i rosnąca świadomość konsumentów otwierają przed producentami nowe możliwości. Dzięki nowoczesnym technologiom, producenci stolarki mogą oferować produkty o różnorodnych wzorach, kolorach i funkcjach, co pozwala na precyzyjne dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb klientów. Pozwala to także wchodzić na nowe rynki, czego przykładem jest dynamiczny rozwój eksportu polskich okien i drzwi do krajów poza unijnych.
Eksport stolarki otworowej poza UE na fali wzrostu
W obliczu spadków na rynkach europejskich, producenci kierują swoją uwagę na kraje pozaeuropejskie, takie jak USA, Kanada i kraje Bliskiego Wschodu. W I poł. 2024 roku eksport do krajów UE wyniósł 1,64 mld EUR, co oznacza spadek o 1,2% rok do roku. Tymczasem eksport do krajów spoza Unii wzrósł o 6,2%, osiągając wartość 0,28 mld EUR. W rezultacie udział rynków pozaeuropejskich w analizowanym okresie wzrósł z 14,3% w 2023 roku do 14,6% w 2024 roku, co pokazuje skuteczność polskich producentów okien i drzwi w dywersyfikacji odbiorców oraz dostosowywania się do trudnych warunków gospodarczych.
Nowoczesne technologie i zmieniające się potrzeby konsumentów
Producenci stolarki otworowej, aby sprostać wymaganiom rynku, inwestują w technologie umożliwiające produkcję okien i drzwi o zaawansowanych parametrach. Inwestorzy indywidualni coraz częściej poszukują kompleksowych rozwiązań, takich jak systemy SMART Home z zastosowaniem czujników czy rozwiązań solarnych. Na popularności zyskują także duże przeszklenia, co przekłada się na rosnące zainteresowanie stolarką aluminiową. Wśród popularnych kolorów dominują biele, szarości i antracyty, a odważne kolory ustępują miejsca bardziej stonowanym barwom.
Trendy i preferencje na rynku okien i drzwi
Zarówno klienci indywidualni, jak i instytucjonalni stawiają coraz większe wymagania wobec produktów. Dla inwestorów indywidualnych kluczowy jest design oraz parametry energetyczne. Poszukują oni stolarki, która nie tylko spełnia wysokie normy cieplne, ale także wpisuje się w nowoczesne wzornictwo. Klienci instytucjonalni z kolei, często wybierają stolarkę aluminiową i stalową ze względu na jej wytrzymałość i zgodność z normami akustycznymi oraz przeciwpożarowymi. Tym samym, producenci muszą stale dostosowywać swoją ofertę, by sprostać różnym oczekiwaniom klientów i rosnącym wymaganiom rynkowym. Jednak co obecnie łączy obie grupy odbiorców okien i drzwi, to czynnik ekonomiczny, a więc cena. Od pewnego czasu obserwowany jest trend wybierania produktów „good-enough”, które spełnią wszelkie wymogi dyktowane przepisami, a jednocześnie nie będą najdroższymi dostępnymi modelami.
Prognozy dla rynku stolarki w Polsce
Przyszłość polskiego rynku okien i drzwi zapowiada się obiecująco, zwłaszcza w segmencie stolarki aluminiowej i stalowej, które dynamicznie rozwijają się zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Trendy wskazują na dalszy rozwój eksportu stolarki otworowej do krajów pozaeuropejskich oraz rosnące zapotrzebowanie na produkty spełniające wymagania ekologiczne. Pełne prognozy dla branży stolarki oraz szczegółowe dane na temat wielkości rynku dostępne są w naszym najnowszym raporcie „Rynek Stolarki Okiennej i Drzwiowej w Polsce 2024”.